Témata
Reklama

Kvalifikace svářečů ocelí

Dne 7. 7. 2013 proběhlo hlasování o přijetí normy EN ISO 9606-1 a nahrazení normy EN 287-1 touto mezinárodní. Norma byla drtivou většinou hlasů 21:3 přijata, proti hlasovalo pouze ČR, Dánsko a Norsko. Podle původní dohody se do normy následně zapracují připomínky států, které hlasovaly proti přijetí, ale o přijetí normy už se nebude znovu hlasovat. Připomínky za ČR byly odeslány, ale zapracovány nebyly!

Doba platnosti zkoušky

Zde zůstává požadavek na šestiměsíční potvrzování zaměstnavatelem, shodné se starou ČSN EN 287-1. Co však je zcela nové, jsou tři možnosti obnovení platnosti certifikátu. Způsob obnovování platnosti certifikátu musí být stanoven před vydáním certifikátu a musí být na certifikátu vyznačen. Norma v článku 9.3 definuje tři způsoby obnovení platnosti následovně:

a) Svářeč bude podroben nové kvalifikační zkoušce za tři roky. Zde je oproti ČSN EN 287-1 výrazné prodloužení platnosti certifikátu o 1 rok oproti původním dvěma rokům.

b) Prodloužení platnosti na další dva roky na základě NDT a DT zkoušek požadovaných tabulkou 13, v podstatě odpovídá možnostem původní ČSN EN 287-1.

c) Kvalifikace svářeče se neprodlužuje, ale je bez omezení platná po dobu, kdy zaměstnavatel pravidelně potvrzuje certifikát po šesti měsících a kdy jsou splněny následující podmínky:

• Svářeč pracuje u stejného výrobce, u něhož obdržel kvalifikaci a který odpovídá za výrobu.
• Výrobní program svařování výrobce byl ověřen v souladu s ISO 3834-2 nebo ISO 3834-3.
• Výrobce má dokumentováno, že svářeč provádí svary v požadované jakosti, založené na kritériích výrobních norem, jako je například EN 13445 „Netopené tlakové nádoby“, EN 1090 „Provádění kovových a hliníkových konstrukcí“ apod.

Je zřejmé, že metoda 9.3 c) je alternativou k našemu zaškolenému pracovníkovi a byla zařazena kvůli kompatibilitě s ASME a AWS standardy. Nicméně metoda 9.3 c) je nepoužitelná v případě vystavování certifikátu svářeče certifikačními orgány, protože v základním požadavku na certifikát podle normy ČSN EN ISO/IEC 17024 „Posuzování shody – Všeobecné požadavky na orgány pro certifikaci osob“ je uvedeno, že certifikát musí obsahovat datum účinnosti certifikace a datum ukončení platnosti. Navíc se jedná o nejvíce sporný článek normy s ohledem na posuzování stanovených výrobků.

Tato kapitola jasně ukazuje vliv přikládání odpovědnosti výrobci. Zvláště v sekci 3 dává možnost svářečskému dozoru mít „svoje“ svářeče s pomocí vyspělého administrativního systému. To je typická část filozofie, která přichází z ASME Code. Poznámka: Nenechte výrobce myslet, že je to lehká práce! Neměli by nikdy zapomínat, že v případě nehody nebo neštěstí odpovědnost spočívá pouze na nich a na nikom dalším!

Reklama
Reklama
Reklama

Základní materiál není základní proměnná

Další rozdíl EN ISO 9606-1:2013 oproti původní normě EN 287-1, který je trnem v oku uživatelům normy, je fakt, že základní materiál nyní není základní proměnná – tedy pro něj neexistuje rozsah kvalifikace. Základní proměnnou je typ přídavného materiálu namísto základního materiálu (opět dědictví ASME a AWS). Pokud tedy svářeč provede zkoušku na jakémkoliv základním materiálu, má rozsah kvalifikace na všechny základní materiály (s výjimkou situace, kdy se svařuje bez přídavného materiálu). Různé základní materiály se však chovají při svařování různě a např. zkouška ne běžné konstrukční oceli S235 stěží prověří schopnost svařovat vysokolegované korozivzdorné oceli.

ZKOUŠKY SVÁŘEČŮ V REGULOVANÉ OBLASTI

Střet EN ISO 9606-1 a PED, odmítnutí harmonizace

Normu EN ISO 9606-1 odmítla pracovní skupina WGP harmonizovat ze dvou hlavních důvodů. Prvním důvodem je ten, že norma základní materiál nepovažuje za základní proměnnou. Druhým důvodem je možnost prodlužování podle článku 9.3 c.

Pravidla pro aplikaci PED

V roce 2013 ÚNMZ vydal dokument „Pravidla pro aplikaci směrnice 97/23/ES – tlaková zařízení“, kde je konstatováno, že „při absenci harmonizovaných norem výrobce použije některý existující dokument (návrh normy určené pro harmonizaci, oborový dokument, směrnici, dokument uznané nezávislé organizace/notifikované osoby, firemní dokument apod.) nebo vypracuje specifický dokument.“ Po 31. 10. 2015 tedy dojde ke stavu absence harmonizované normy pro zkoušky svářečů, kdy by se jako jiný existující dokument mohla použít norma EN 287-1. O tomto však musí rozhodnout příslušné orgány EU a na základě toho stávající oznámené subjekty podat jasnou informaci, které svářeče bude pro tlaková zařízení akceptovat.

Co tedy dál s PED?

Bohužel v oblasti PED je situace stále nevyřešena. Odmítnutím harmonizace normy EN ISO 9606-1 vyslala WGP jasný signál, že tato norma je pro PED nevyhovující. Na druhou stranu EN 287-1 od 1. 11. 2015 přestala platit. 15. 9. 2015 se v Brně konala koordinační porada k tlakovým zařízením, kde však nemohlo být učiněno jednoznačné rozhodnutí o použití norem pro zkoušky svářečů PED. Schůze WGP na evropské úrovni se do konce října 2015 už nekonala. ÚNMZ se zavázal včas zveřejnit pokyn pro použití norem pro zkoušky svářečů tlakových zařízení. Nezbývá tedy opět nic než čekat.

ZKOUŠKY SVÁŘEČŮ MIMO REGULOVANOU OBLAST

Zde je situace jednodušší, svářeči se budou zkoušet a certifikovat podle EN ISO 9606-1 podle článku 9.3 a) a 9.3 b). Výrobkové normy ani legislativní předpisy zde nestanovují nutnost schvalování svářečů oznámeným subjektem.

Svářeči pro kolejová vozidla

V současné době je řada norem EN 15085 aktualizována a do budoucna bude obsahovat i pravidla pro kvalifikace svářečů oceli podle normy EN ISO 9606-1.

Svářeči ocelových konstrukcí

Provádění ocelových konstrukcí se řídí jednak harmonizovanou normou ČSN EN 1090-1:2010+A1:2012 a normou – technickým návodem – ČSN EN 1090-2:2009+A1:2012. Harmonizovaná norma ČSN EN 1090-1+A1 se na normu pro kvalifikaci svářečů (EN 287-1 nebo EN ISO 9606-1) vůbec neodkazuje a nenastává zde tedy žádný problém. Norma ČSN EN 1090-2+A1 se na normu EN 287-1 odkazuje formou nedatovaného odkazu, lze tedy pomyslně tento odkaz vcelku bez problémů nahradit odkazem na normu nahrazující EN 287-1, tedy EN ISO 9606-1. Dále v kapitole č. 7 Svařování norma EN 1090-2+A1 stanovuje následující požadavek: „Svařování se musí provádět v souladu s požadavky příslušné části EN ISO 3834 nebo EN ISO 14554.“ Norma EN ISO 14554 se zabývá odporovým svařováním, netýká se tedy norem pro tavné svařování. Normy EN ISO 3834-2,3,4 shodně požadují, že svářeči a svářečští operátoři musejí být kvalifikováni odpovídající zkouškou a tabulka 1 normy EN ISO 3834-5 stanoví odkazy na normy, které musejí být dodrženy pro splnění požadavků na jakost u obloukového, elektronového, laserového a plamenového svařování. V normě EN ISO 3834-5 už je však uveden odkaz na novou normu EN ISO 9606-1. U ocelových konstrukcí tedy nedojde od 1. 11. 2015 k žádným problémům, nově se budou svářeči kvalifikovat podle EN ISO 9606-1 a certifikáty vydané podle EN 287-1 před datem 1. 11. 2015 budou uznávány do konce jejich platnosti.

Shrnutí výše projednávaného

Podle mého názoru bylo přijetí EN ISO 9606-1 velmi nezodpovědným krokem. Výsledkem tohoto přijetí je norma, kterou skupina WGP odmítla harmonizovat pro její neslučitelnost s evropskou legislativou pro tlaková zařízení (směrnice 97/23/ES). Dále různé obory (např. výroba kolejových vozidel) zavádějí dodatečná omezení pro uznávání pracovníků podle této normy, což je sice pochopitelné, leč velmi nešťastné řešení. Česká svářečská společnost ANB nyní po 1. 11. 2015 nabízí tyto kvalifikace svářečů ocelí: Certifikát EN 287-1 s odsouhlasením PED a Certifikát ISO 9606-1 s odsouhlasením nebo bez odsouhlasení PED nebo jejich kombinace.

DOM – ZO 13

Ing. Miloslav Musil

pha@domzo13.cz

www.domzo13.cz

Anotační obrázek: zdroj: freeimages.com

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 160133
Datum: 10. 02. 2016
Rubrika: Monotematická příloha / Spojování a dělení
Autor:
Firmy
Související články
Nová legislativa a svařování ocelí pro tlaková zařízení

V souvislosti s novými předpisy, které vznikly v EU v rámci nového legislativního rámce (NLF), dochází postupně ke změnám v českém právním řádu. Novými evropskými směrnicemi pro oblast tlakových zařízení jsou směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/29/EU ze dne 26. února 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání jednoduchých tlakových nádob na trh (platnost od 20. 4. 2016) a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/68/EU ze dne 15. května 2014 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání tlakových zařízení na trh (platnost od 19. 7. 2016).

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Moderní výukové systémy a laboratoře

O školství se traduje, že je velmi rigidní a rychlý rozvoj nových technologií lze jen velmi obtížně promítnout do současné výuky. Vše je ale nakonec hlavně o lidech. Jak se se současnými trendy v oblasti spojování materiálů vypořádává výuka na Ústavu strojírenské technologie na Fakultě strojní na ČVUT v Praze, a ne jen na to, jsme se ptali vedoucího tohoto ústavu docenta Ladislava Kolaříka.

Související články
Požadavky na kvalifikaci svářečských inspektorů

Mezinárodní svářečský inspektor (IWI) je kvalifikace svářečského dozoru se zaměřením na nejdůležitější úlohu procesu svařování – ověřování shody s požadavky zákazníka, státních a mezinárodních předpisů a nařízení. Kvalifikace IWI výrazně rozšiřuje znalosti svářečského dozoru, jako např. IWE/IWT, ale přesto zůstává odborné veřejnosti často neznámá. Tento článek si klade za cíl seznámit veřejnost s uvedenou kvalifikací, vysvětlit její úlohu a také upozornit na blížící se změny, které mohou uchazečům její získání výrazně zkomplikovat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pod pláštěm autobusu

Kdo z nás nikdy nejel autobusy značky Iveco? Meziměstské autobusy Iveco Crossway a Crossway Low Entry z Vysokého Mýta sice své cestující naleznou spíše v zahraničí(v roce 2015 byla společnost Iveco Czech Republic osmým největším vývozcem), nicméně i na českých silnicích se v nich můžeme svézt.

HiLASE - superlasery pro skutečný svět

Lasery nové generace, jež doposud nemají ve světě obdoby, se vyvíjejí a testují v nově postaveném centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy. Využití najdou v průmyslu i ve výzkumu. V nové budově působí téměř 60 laserových specialistů a techniků, z nichž přibližně polovina je ze zahraničních, často i velmi renomovaných pracovišť.

Technologické lasery a trendy vývoje za rok 2015

Letošní rok v oblasti laserových technologií byl neobyčejně bohatý na nové poznatky a přinesl i řadu nových jevů v metodice dalšího vývoje. Vznikala nová komplexní střediska laserového výzkumu a nás může těšit, že ani Česká republika nezůstala pozadu. Rozvíjí se program HiLASE, zaměřený na laserové technologie a vývoj optických komponentů, a nedávno bylo slavnostně otevřeno i středisko ELI Beamlines – Extreme Light Infrastructure – jako součást evropského plánu budování center nové generace vybavených nejvýkonnější technikou vhodnou pro naplnění programu bádání až na samé hranici poznání.

Inovativní spojovací systémy předjímající budoucnost

Díky dlouhodobým, prověřeným zkušenostem se svařováním tradičních materiálů úspěšně uplatňovaným v automobilovém odvětví dokáže nyní firma Comau vyvíjet stále vyspělejší řešení a spojovací postupy zaměřené i na ty nejnovější materiály.

Od samuraje k robotice

Japonská společnost Yaskawa Electric Corporation v uplynulém roce oslavila 100. výročí od svého založení. Oslavy proběhly v prosinci i v české pobočce Yaskawa Czech.

Elektronové svařování - perspektivní metoda pro speciální materiály

Využití elektronového svazku v průmyslové výrobě zasahuje do mnohých oblastí strojírenské výroby, např. spojování kovových i nekovových materiálů, navařování, povrchového zpracování a legování povrchu materiálů, PVD povlakování, gravírování i dělení materiálů a dnes i do moderního „3D tisku“ kovových materiálů. Nicméně svařování homogenních a heterogenních spojů je nejčastějším použitím této technologie (ve strojírenství), a proto je v současné době intenzívně zkoumáno i v Laboratoři výuky svářečských technologií na Ústavu strojírenské technologie FS ČVUT v Praze. Na tomto pracovišti je k dispozici elektronové svařovací zařízení PTR ESW 1000/12-L, dlouhodobě zapůjčené od ÚJV Řež. Tímto příspěvkem bychom rádi tuto technologii chtěli představit širší veřejnosti.

Laserové svařování materiálů s větší tloušťkou stěny

Příspěvek se věnuje specifickým vlastnostem laserových svarů u jemnozrnných vysokopevných ocelí s větší tloušťkou stěny 10 a 20 mm. Zatímco v současnosti dominuje laserové svařování zejména tenkých plechů, blíží se díky zvyšování výkonu a kvality paprsku také doba aplikací pro silnější stěny. Hlavním tématem tohoto článku je využití laseru v takových aplikacích, a to v klasickém provedení bez přídavných materiálů i v provedení s přídavným drátem, metodou zvanou Cold wire welding. Několik experimentálních výsledků demonstruje sílu této metody.

Zkoušení uhlíkových kompozitů laserem buzeným ultrazvukem

Systém laserem buzeného ultrazvuku vytváří ultrazvukový pulz s relativně „hladkým“ průběhem a minimálním časem doznívání. Popisovaný systém CLUE umožňuje generovat ultrazvukový pulz s délkou od 10 ns do 100 ns. Takový pulz je možné s výhodou použít pro zkoušení materiálů, zejména pak kompozitních.

Pórovitost svarů oceli svařovaných metodou MIG/MAG

Přes veškeré znalosti o obloukovém svařování tavící se elektrodou v atmosféře ochranných plynů (MIG/MAG) nemůžeme vyloučit všechny vady svarů. Častou vadou, zvláště u ručního svařování, je pórovitost svaru. Aby bylo možné účinně bránit vzniku pórů, je nutné znát zdroje plynů, které je způsobují, a opatření pro jejich eliminaci.

Přenosná tlaková lahev usnadňuje svářečům práci

Malá tlaková lahev Integra s vestavěným redukčním ventilem a plnicím tlakem 300 barů je vysoká pouze 68 centimetrů a její hmotnost včetně náplně je menší než 30 kg. Navíc je vybavena vestavěným ochranným krytem, který účinně chrání redukční ventil před poškozením a zároveň slouží i jako praktické madlo při její přepravě.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit