Témata
Zdroj: Renishaw

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Josef Sláma

Ředitel zastoupení společnosti Renishaw pro ČR a SR.
Technolog CNC strojů, který propadl myšlence zvyšování efektivity obrábění pomocí měřicích sond natolik, že v oboru pracuje od roku 1994. Manažer, který vede tým více než 25 lidí tak, aby každý z nich zažíval radost, když se našim zákazníkům s naší pomocí něco podaří. Člověk, který rád hodně pracuje a potom je rád se svými blízkými. Jachtař, jogín, cyklista a golfista.

Reklama

Základním účelem odměřovacích pravítek je indikace polohy, ve které se pohyblivá část stroje právě nachází. Tato indikace musí být dostatečně přesná, a především opakovatelná. Zjednodušeně řečeno, pravítko je zabudováno uvnitř stroje proto, aby stroj jezdil přesně tam, kam ho technolog poslal.

Odměřovací pravítka Fortis pro obráběcí stroje využívají osvědčený patentovaný systém absolutního odměřování Resolute v odolném uzavřeném provedení. (Zdroj: Renishaw)

Dělení odměřovacích pravítek

Odměřovací pravítka mohou být inkrementální nebo absolutní. Inkrementální pravítko se pozná podle toho, že po zapnutí stroje se stroj musí o kousek pohnout, aby určil, kde právě stojí. Stroje vybavené absolutními pravítky znají svoji polohu ihned po zapnutí.

Odměřovací pravítka mohou být otevřená nebo uzavřená. Otevřená pravítka jsou používaná v čistém prostředí, v mikroskopech, měřicích strojích, ve vědeckých přístrojích. Uzavřená pravítka jsou určená do nehostinného prostředí obráběcích strojů a jiných mechanismů pracujících v extrémně drsných podmínkách.

Reklama
Reklama

Společnost Renishaw má více než 40 let zkušeností v oblasti otevřených odměřovacích systémů pro měřicí stroje a laboratorní přístroje. V letošním roce na trh uvedla odměřovací pravítka Fortis pro obráběcí stroje. Pravítka Fortis využívají osvědčený patentovaný systém absolutního odměřování Resolute v odolném uzavřeném provedení.

Absolutní uzavřená odměřovací pravítka Fortis s rozlišením 1nm. (Zdroj: Renishaw)

Technicky unikátní

Systém Resolute je i po 10 letech prodeje technicky zcela unikátní, což lze ilustrovat na jediném technickém údaji. Opakovatelnost polohy 1nm je dosahovaná až do rychlosti 100 m.s–1. Málokterý čtenář si pod touto hodnotou představí něco konkrétního. Přepočtěme tedy hodnotu na srozumitelnější hodnotu. La Ferrari je nejvýkonnějším a nejrychlejším modelem Ferrari. Maximální rychlost je omezena na 350 km.h – 1, ale na tachometru se mohou objevit i vyšší čísla. Jeden z řidičů se dokázal na německé dálnici rozjet na 372 km.h – 1. Mimochodem Boeing 737 se zpravidla odlepuje od země v rychlosti okolo 250 km.h – 1.Odměřovací pravítka Resolute společnosti Renishaw snímají polohu s rozlišením 1 nm až do rychlosti 360 km.h – 1.

Reklama

Co mají odměřovací pravítka společného s lanovkou?

Běžná odměřovací pravítka obsahují ložiska, táhla, pružinky a další mechanické prvky, které potenciálně zvyšují riziko poruchy. V pravítkách Fortis nic podobného nenajdete. Veškeré mechanické prvky byly zredukovány na minimum. Ve Fortisu naopak najdete unikátní prvek, který znají lyžaři z lanovek. Jedná se o laděný tlumič vibrací. Na lanovce jej hledejte nad sedačkou, poblíž mechanismu připojujícího sedačku k nosnému lanu. Má za úkol eliminovat vibrace přenášené nosným lanem na sedačky. Tlumiče vibrací integrované v pravítkách Fortis eliminují vibrace vznikající ve stroji při obrábění a zvyšují spolehlivost poskytované polohové zpětné vazby.

Pravítka Fortis jsou k dispozici i v provedení Functional safety. (Zdroj: Renishaw)

Renishaw uvádí na trh odměřovací pravítka Fortis jako zcela novou generaci odměřovacích systémů pro obráběcí stroje 21. století.

Uzavřené snímače Fortis byly navržené a testované pro provoz v nejnáročnějších podmínkách.
Související články
Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Revoluční linka pro měření kvality

Je to takový český "americký sen". Začínal jako soustružník, dnes Miroslav Dušek vlastní strojírenskou firmu s mnohamilionovým obratem. Láska k poctivému řemeslu se u něj potkává s vynalézavostí, která ho nyní dovedla k vývoji revoluční linky pro měření kvality.

Související články
Měřím, měříš, měříme…na obráběcím stroji

V moderních výrobních systémech složených z CNC obráběcích strojů je měření a kontrola nástrojů pro preventivní zajištění kvality nepostradatelná. Změřená data nástrojů nebo změřené hodnoty obrobků jsou potom použity k automatickému výpočtu kompenzačních hodnot v probíhajícím výrobním procesu. Pomocí automatické kompenzace rozměrů nástrojů nebo případnou výměnou nástrojů zůstávají výsledky obrábění stabilní.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu automatizace obslužných procesů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.

Tlak na zvyšování produktivity a další faktory související s cenou práce či nedostatkem pracovní síly přiměly mnoho výrobců automatizovat své výrobní procesy. Většina obslužných procesů, jako je upínání, paletizace, kontrola kvality a další úkony (třídění, odvoz, balení), probíhá ve vedlejších časech.


I tyto procesy lze optimalizovat, zefektivnit anebo částečně automatizovat. Jaké produkty, systémy či služby zvyšující efektivitu obslužných výrobních procesů nabízí vaše společnost?

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

České firmy zbrojí na MSV v Brně

Výrobní i dodavatelské společnosti předvedou na Mezinárodním strojírenském veletrhu svoje novinky. Letošní ročník nejvýznamnější průmyslové přehlídky ve střední Evropě se bude konat v pozitivní atmosféře – domácí ekonomice se po letech přešlapování opět daří.

Partnerství ve strojírenství

Jak v osobní, tak i v obchodní sféře našeho života dochází k naplnění partnerského vztahu v okamžiku, kdy je zpečetěn určitou formou a dojde k dohodě mezi oběma stranami. Jedinec totiž těžko dosahuje svých cílů, pokud je nerealizuje ve vzájemné spolupráci. V byznys sféře pak výsledek ocení zákazník, který obdrží služby v globálním pojetí, jež mu přinesou ve firemním procesu celou řadu výhod a v důsledku tak zvýší jeho konkurenceschopnost. A takto efektivní je například spolupráce firmy WNT a jejích čtyř partnerů.

Pokročilé měření obrobků v obráběcím stroji

Zvyšování efektivity a přesnosti výroby patří mezi hlavní směry v oblasti výrobních strojů. Vysoké požadavky na přesnost si vynucují důkladnou kontrolu rozměrů vyráběných dílců na souřadnicových měřicích strojích (CMM). To je zejména u velkých a těžkých dílců spojeno s velkými časovými prodlevami nutnými pro jejich manipulaci a ustavení na obráběcím stroji (OS) a CMM. Z tohoto důvodu byl vyvinut systém inprocesního měření obrobku přímo v obráběcím stroji, který využívá plnohodnotný software pro CMM.

Logistický průmysl investuje do technologií počítačového vidění

V několika posledních měsících obdržela společnost Cognex Corporation objednávky v celkové výši přes pět milionů dolarů od zákazníků z logistického sektoru. Prvním je velká zásilková společnost a druhým globální maloobchodní společnost.

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

EMO Hannover 2013, část 6 - měřicí technika

Hannoverská přehlídka měřidel, měřicích přístrojů a systémů dokumentovala připravenost na řešení požadavků současných výrobních procesů a techniky. Veletrh naznačil i řadu možností dalšího vývoje měřicí techniky. Pojďme se se současným stavem této komodity seznámit podrobněji.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit