Témata

Michal Kapitán

Michal Kapitán je zkušený advokát se specializací především na oblast práva veřejných zakázek, závazkové právo a problematiku korporátních dluhopisů. 

Za svou práci získal několik ocenění, jako například cenu pro sektorového vítěze „Finance Monthly Global Awards 2018“ v oblasti „Procurement Law Firm of the Year – Česká republika“ nebo cenu za vítěze v Legal Awards 2018 v kategorii „Procurement - Law Firm of the Year – Česká republika“ magazínu Lawyer Monthly. Má bohaté zkušenosti s poskytováním komplexních služeb českým i zahraničním klientům z řad společností všech velikostí a také s vedením juniorních kolegů. 

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. První zkušenosti z praxe získal jako advokátní koncipient v AK JUDr. Petry Vlachové, kde následně řadu let působil také jako juniorní a seniorní advokát. Věnoval se zde především oblasti smluvních závazkových vztahů a specializoval se na veřejné zakázky.

V roce 2019 se stal partnerem v AK k.law, která se zaměřuje na poskytování komplexních právních služeb firemním klientům i fyzickým osobám. V březnu roku 2022 se advokátní kancelář přejmenovala na endors. Nový název vychází z anglického výrazu endorsement (podpora) a lépe vyjadřuje hodnoty, na kterých advokátní kancelář stojí a zároveň symbolizuje její dynamický rozvoj a také energii, empatii a erudici, kterou klientům přináší. Mezi klíčové specializace týmu zhruba 20 odborníků patří soudní a rozhodčí řízení, fúze a akvizice, stavebnictví či nemovitosti. Mezi jednu z hlavních specializací Michala Kapitána patří dluhopisy. Dosud byl ve společnosti zodpovědný za emise o jmenovité hodnotě v řádu stovek milionů korun, pro některé klienty i opakovaně. Dále má na starosti rozvoj služeb v oblasti insolvencí, podílí se na převodech nemovitostí pro klienty a působí jako revizní advokát, který dohlíží na tým juniornějších kolegů a pomáhá jim s profesním růstem.

Články

Právní rizika: Specifika zahraničního obchodu

Expanze na zahraniční trhy je logickým krokem českých podnikatelů, kterým český trh nevytváří odpovídající příležitosti k dalšímu růstu jejich byznysu či kterým z jakýchkoliv důvodů nedává prostor pro umístění jejich zboží či služeb.

Právní rizika: Podmínky Incoterms a jejich praktické využití

Incoterms (zkratka z anglického názvu INternational COmmercial TERMS) jsou souborem aktuálně celkem jedenácti obchodních pravidel vydaných Mezinárodní obchodní komorou se sídlem v Paříži, která definují podmínky dodávek zboží zejména v mezinárodních obchodních transakcích.

Právní rizika: Pojištění rizik zakázek

Bez ohledu na obor podnikání lze říci, že každá přijatá zakázka se pojí s určitými riziky. Ta se samozřejmě obor od oboru liší, a proto je obtížné najít univerzální řešení, které pokryje veškerá rizika, jež mohou být velice různá. Hrozí poškození výrobního stroje, pracovní úraz zaměstnance, únik odpadních látek do vodního toku, výpadek na straně poddodavatele apod.