Témata
Reklama

3D tiskárna na recyklovaný materiál

Jedna z největších tiskáren na světě Colossus, která k 3D tisku využívá recyklovaný materiál, se poprvé v Česku představí na MSV v Brně. Tiskárna Colossus je zabudována do běžného námořního kontejneru, a tak bude snadno přepravena do expozice společnosti 3Dees Industries, která bude mít na MSV vlastní designový pavilon v rámci takzvaného „cirkulárního městečka“. Kromě Colossusu firma návštěvníkům ukáže celosvětově unikátní systém pro 3D digitální výrobu.

Reklama
Reklama
Prudký rozvoj 3D technologií s sebou přináší zcela nové postupy, které dokáží překonat stávající limity výroby za pomoci 3D tisku. O tom se sami mohou přesvědčit i návštěvníci MSV v Brně, kde firma 3Dees předvede jednu z největších tiskáren Colossus určenou k velkorozměrovému tisku dílů. Kromě své velikosti je ale tato tiskárna výjimečná také tím, že plně odpovídá požadavkům cirkulární ekonomiky – k tisku totiž využívá granulát z recyklovaných PET lahví, ze kterého dokáže vytisknout například designovou židli.

„Židli zvládne Colossus vytisknout už za dvě hodiny. Pro porovnání, běžné 3D tiskárny zpracovávají několik gramů materiálu za hodinu, tato 15 kilogramů za hodinu, a tisknuté díly mohou být velké až dva a půl metru. Kromě designového odvětví tak má Colossus využití i ve stavebnictví nebo v automobilovém průmyslu,“ vysvětluje Daniel Adam z firmy 3Dees.

Cirkulárním standardům odpovídá také na MSV představená nejproduktivnější 3D tiskárna na světě HP Jet Fusion 5200, která dokáže tisknout stovky až tisíce výrobků za den. Kromě vysoké produktivity je její předností totiž i to, že neprodukuje téměř žádný odpad.

„Reálnou digitální výrobu si laik mnohdy nedovede dobře představit, proto budeme na veletrhu prezentovat nejen samotné tiskárny, ale i vytištěné předměty a objem dílů, který dokáže unikátní systém tiskáren HP Jet Fusion 5200 aditivní technologií vyrobit. Z hlediska cirkulární ekonomiky je pak skvělé, že ze samotného 3D tisku nezůstává téměř žádný odpad. A ten, který vznikne, je využit pro další tisk, a to v poměru 80 % recyklovaného prášku a 20 % čerstvého,“ dodává Adam.

Představením těchto digitálních technologií chce firma kromě cirkulárního charakteru poukázat i na možnost rychlejších inovací a využití 3D tisku při sériové výrobě. V Česku totiž stále převládají tradičních výrobní postupy, jako je vstřikolis, a naproti tomu 3D tisk slouží spíše k prototypování. Komplexní průmyslové technologie s vysokou produktivitou jsou tedy zatím v tuzemsku v menšině, aktuálně je už ale využívá například Škoda Auto nebo Invent Medical. Na MSV pak bude k vidění také jízdní kolo české značky Repete, která si ve spolupráci s 3Dees nechala na 3D tiskárně zhotovit několik finálních součástí rámu kola.
Společnost 3Dees představí na MSV v Brně nejen nové 3D technologie, ale zcela nový bude také prostor, ve kterém bude zařízení prezentovat – k dispozici bude mít vlastní designový pavilon. Celá expozice bude na míru připravená nafukovací instalace vyrobená ve Velké Británii, která si klade za cíl posílit inovativní přístup. Tvar ponese stejně jako logo společnosti podobu symbolů 3D a samotný design bude představovat symbolickou organickou strukturu, která je typická pro díly vyrobené moderními aditivními technologiemi.


-EM-

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Postprocesing v aditivní výrobě

Německý výrobce plastových komponentů Oechsler, patřící svým objemem produkce na vrchol světové produkční pyramidy, aktuálně zastává další prvenství. Stal se jedním z největších světových výrobců 3D tištěných plastových dílů. Ve spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a dodavateli materiálů společnost Oechsler aktivně podporuje hromadnou výrobu aditivní dílů pro automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit