Témata
Reklama

ABB buduje nové výzkumné a vývojové centrum elektromobility

Komplex za 10 milionů USD s celkovou plochou 3600 m2, který má být dokončen v červnu 2019, je výrazem úsilí ABB o podporu rozvoje v oblasti ekologické mobility. Společnost ABB nedávno ocenil časopis Fortune, když ji zařadil na osmé místo v žebříčku firem, které „mění svět“, a to za pokroky v oblasti e-mobility a nabíjení elektrických vozidel.

Frank Muehlon, výkonný ředitel ABB pro nabíjení elektrických vozidel, uvedl: „Investice do této nové centrály a výzkumného a vývojového centra prokazuje, jak hodně ABB záleží na tom být technickým lídrem a nastavovat laťku, pokud jde o ekologickou mobilitu. Komplex nám umožní urychlit zkoušky a vývoj výrobků, díky čemuž dokážeme na trh dodávat inovativní výrobky rychleji než dříve.“

Komplex se nachází v jižní části kampusu technické univerzity Delft. Vejde se do něj až 120 lidí a symbolicky připomíná návrat oboru nabíjení elektrických vozidel ABB do míst, kde vznikl: studenti, kteří založili společnost Epyon (startup zaměřený na nabíjení elektrických vozidel, který ABB převzala v roce 2011), byli bývalí studenti Technické univerzity Delft.

Na interoperabilitu, tedy schopnost spolupracovat s různými systémy, se u nabíječek ABB klade zvláštní důraz. Budova bude vybavená nejnovějšími technologiemi, které pomohou k tomu, aby nabíječky ABB byly kompatibilní se všemi druhy vozidel. Právě pro tento účel jsou určené simulátory: 95 procent všech zkoušek se bude provádět s digitální kopií vozidla nahranou do simulátoru.

Reklama
Reklama
Reklama
Chování nabíječky a elektrického vozidla v teplém nebo chladném počasí ovšem na simulátoru není možné vyzkoušet. Proto ABB vyvíjí klimatické místnosti, kde se nabíjecí systém vystavuje extrémním podmínkám, mimo jiné rozsahu teplot od -40 do +40 stupňů Celsia a vysoké vlhkosti.


Komplex také slouží k výzkumu nabíjení pro rychle rostoucí segment elektrických autobusů, přičemž testovací prostory jsou dostatečně velké na to, aby do nich vjel autobus veřejné dopravy.

V rámci snahy ABB o to, aby svět fungoval bez spotřebovávání zdrojů planety Země, je důležité nejen postavit budovu, v níž se bude tvořit pokrok ekologické mobility, ale zároveň vystavět budovu, která bude sama stoprocentně ekologická.

Pro vytápění a větrání bude komplex ABB připojený ke geotermální elektrárně a klimatizační stanici Technické univerzity Delft. Na střeše budou solární panely se solárními střídači ABB, které proměňují stejnosměrný proud ze slunečních článků na střídavý proud, jejž lze využít k napájení komplexu.

ABB rovněž v budově využije svá elektrická řešení, včetně transformátorů, rozváděčů, inteligentních zařízení pro budovy a ochranných prvků, včetně miniaturních jističů, zařízení na zbytkový proud, ochranu proti přepětí, a řídícího, signalizačního, měřícího a inteligentního příslušenství.

Frank uzavírá: „Tato budova představuje významný krok v dalším rozvoji naší činnosti v oblasti nabíjení elektrických vozidel. Nejdůležitějším faktorem při podpoře technického pokroku jsou talentovaní lidé a v této souvislosti si nemůžeme přát inspirativnější lokalitu, než je kampus Technické univerzity Delftu, kde budeme obklopeni budoucí generací elektrotechnických a strojních inženýrů.“

V rámci vztahu s Technickou univerzitou v Delftu budou v novém komplexu ABB moci působit zdejší studenti magisterského a doktorského studia.

Zdroj: Tisková zpráva ABB

Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Výroba elektrolytu pro lithium-iontové baterie v Evropě

Společnost Lanxess, výrobce speciálních chemikálií, vidí v elektromobilitě velký potenciál. Svou vizi o elektromobilitě jako hlavní příležitosti růstu na trhu podpořenou založením iniciativy pro e-mobilitu a oběhové hospodářství nyní ještě potvrzuje navázáním spolupráce s čínským výrobcem lithium-iontových baterií, vodivých solí a elektrolytu Guangzhou Tinci Materials Technology (Tinci). Od příštího roku bude ve svém závodě v Leverkusenu (Kolín nad Rýnem) pro společnost Tinci vyrábět elektrolyt do baterií pro elektromobily.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Zelená energie pro výrobu v továrnách 3M

Všechny výrobní závody a kanceláře společnosti 3M v Polsku od letoška odebírají výhradně elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Díky přechodu na obnovitelné zdroje energie firma výrazně snižuje emise oxidu uhličitého a uhlíkovou stopu svých výrobků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit