Témata
Reklama

Digitální mikroskop Keyence VHX pomáhá hodnotit kvalitu hliníkových odlitků

Společnost Ljunghall, s. r. o., se sídlem v Čáslavi, se zabývá výrobou hliníkových odlitků s použitím technologie výroby „vysokotlaké lití“. Zákazníky tohoto závodu, jenž je spolu s dalšími závody Ljunghall ve Švédsku a Číně součástí italského koncernu Gnutti Carlo, jsou zejména dodavatelé do automobilového průmyslu, ale i samotné automobilky. Nemalý podíl výrobků směřuje i do oblasti telekomunikací.

Reklama
Reklama
Reklama
Vyhodnocení porezity s tabulkovým výstupem.


Koncern Ljunghall vyrábí odlitky tlakovým litím na vstřikovacích lisech s uzavírací silou 3,2 MN až 35 MN (320 až 3 500 tun). Kromě lití zajišťuje i následné obrábění a úpravy odlitků, popř. montáž. Zákazníkům nabízí i spolupráci na vývoji odlitků a optimalizaci jejich designu.

Porezita – nejčastější vada hliníkových odlitků

Jednou z typických vad hliníkových odlitků je porezita (pórovitost): v odlitku dochází při tuhnutí ke vzniku mikrostaženin a plynových bublin. Jejich množství a velikost lze ovlivnit čistotou materiálu, vhodnou konstrukcí odlitku a správným technologickým postupem, avšak zcela vyloučit je nelze nikdy. Tyto vady mohou ovlivnit pevnostní charakteristiky odlitku. Porezita má negativní vliv na tlakotěsnost výrobků.

Mapa odhalených porezit

Kontrola porezity digitálním mikroskopem

Výskyt těchto vad v odlitku lze kontrolovat nedestruktivními zkouškami pomocí rentgenového přístroje nebo výpočetní tomografií (CT), ale nejpřesnější a nejprůkaznější je zkoumání výbrusu na řezu odlitkem. Proto se po vyrobení stanovené dávky odlitků provádí vždy destrukční zkouška, na jejímž základě je dávka propuštěna k dalšímu zpracování nebo k dodání zákazníkovi. K tomu ve firmě Ljunghall donedávna používali klasický optický mikroskop. Ten však neumožňoval pořizování záznamu ani statistické vyhodnocení porezity – počtu a velikosti pórů. Proto se rozhodli zakoupit si digitální mikroskop VHX-6000 od firmy Keyence.

První výhodou použití digitálního mikroskopu je zkrácení doby vyhodnocení porezity na dvě až tři minuty. Výsledek automatického vyhodnocení je přitom zcela průkazný, není závislý na subjektivním hodnocení pracovníka. Mikroskop navíc umožňuje měřit nejen počet a velikost pórů, ale i jejich hloubku a vytvářet 3D model pórů. To může být důležité pro technology, kteří tak snáze určí příčinu vzniku pórů a dokážou zajistit nápravu, překročí-li porezita požadovanou úroveň.

Digitální mikroskop Keyence umožňuje přenášet obrazy s časovou značkou a měřenými údaji do počítače, kde se vytvoří záznam o zkoušce včetně obrazové dokumentace. Záznam je potom možné předat zákazníkovi spolu s dodanými odlitky.

Přínosy nového měřicího zařízení

Právě tlak zákazníků byl jedním z hlavních argumentů pro pořízení digitálního mikroskopu VHX-6000. Dříve, jestliže zákazník požadoval statistické vyhodnocení počtu a velikosti pórů, musela si firma Ljunghall objednat zkoušku u externí laboratoře. To bylo nejen drahé, ale i zdlouhavé.

Dominik Franěk, inženýr kvality společnosti Ljunghall, ale vidí přínos nového mikroskopu ještě jinde: „Digitální mikroskop nám nejen šetří čas a peníze, ale také posiluje naši důvěryhodnost u zákazníků. To, že používáme nejmodernější měřicí techniku, nám umožňuje oslovit i nejnáročnější zákazníky a vyrábět odlitky, u nichž je kvalita na prvním místě.“

Další uplatnění mikroskopu: měření čistoty povrchu

Kromě vyhodnocení porezity odlitků používají ve firmě Ljunghall mikroskop VHX-6000 ještě k jiné zkoušce. U některých specifických odlitků je požadována velká čistota povrchu. Ta se hodnotí tak, že se odlitky omyjí v ultrazvukové myčce, lázeň se přefiltruje přes filtrační papír, ten se potom vysuší a zjistí se přírůstek jeho hmotnosti před zkouškou a po ní. To je možné i bez mikroskopu. Pro zákazníka však není důležitá jen hmotnost nečistot v mikrogramech, ale také velikost částeček. Bez digitálního mikroskopu to znamená zdlouhavé měření a počítání, s digitálním mikroskopem je vyhodnocení velikosti částeček zachycených na filtračním papíře otázkou několika minut.

Prostorový model staženiny v odlitku.Digitální mikroskop VHX-6000 mají ve firmě Ljunghall teprve několik měsíců. Na to, jaké jsou zkušenosti s jeho uvedením do provozu, odpovídá opět Dominik Franěk:

„Musím ocenit přístup firmy Keyence a bezvadnou technickou podporu při seznamování s funkcemi nového přístroje. Pracovníci firmy Keyence nám vždy ochotně pomohou, když potřebujeme s čímkoliv poradit.“

Protože poptávka po hliníkových odlitcích stále roste, počítá firma Ljunghall s dalším rozvojem své výroby. Chce se však soustředit zvláště na náročné zakázky: na složitější odlitky a na odlitky s velkými požadavky na kvalitu. Proto je pro ni vybavení špičkovou měřicí a zkušební technikou důležitou investicí i do budoucnosti.

Digitální mikroskop Keyence VHX-6000 pomáhá ve firmě Ljunghall při hodnocení porezity odlitků.

Digitální mikroskop VHX-6000

Digitální mikroskop VHX-6000 umožňuje objekty v zorném poli současně pozorovat, pořizovat jejich snímky, ty ukládat a vyhodnocovat. K jeho přednostem patří automatické zaostřování, hloubka ostrosti až dvacetkrát větší než u běžných optických mikroskopů, velký dynamický rozsah (DHR+) umožňující pozorovat i málo kontrastní a lesklé předměty, optimalizace osvětlení pro pořízení co nejkvalitnějších snímků, funkce měření hloubky metodou DFD (Depth from Defocus) a možnost měnit úhel pozorování. Ve snímaném obrazu je možné např. barevně zvýraznit detekované objekty a zajímavé oblasti nebo vytvořit 3D model snímaného objektu, s nímž je potom možné i otáčet. Detekované objekty je možné automaticky počítat, měřit jejich velikost, vzdálenost, vypočítávat plochu atd.

www.keyence.eu/ljunghall

Zdroj: Tisková zpráva Mepax

Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Výroba elektrolytu pro lithium-iontové baterie v Evropě

Společnost Lanxess, výrobce speciálních chemikálií, vidí v elektromobilitě velký potenciál. Svou vizi o elektromobilitě jako hlavní příležitosti růstu na trhu podpořenou založením iniciativy pro e-mobilitu a oběhové hospodářství nyní ještě potvrzuje navázáním spolupráce s čínským výrobcem lithium-iontových baterií, vodivých solí a elektrolytu Guangzhou Tinci Materials Technology (Tinci). Od příštího roku bude ve svém závodě v Leverkusenu (Kolín nad Rýnem) pro společnost Tinci vyrábět elektrolyt do baterií pro elektromobily.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit