Témata
Reklama

Nový kontejner pro přepravu jaderného paliva

Specialisté ve společnosti ÚJV Řež úspěšně otestovali nový univerzální kontejner pro přepravu vyhořelého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA. Úspěšné testy umožní zahájit nový mezinárodní program odvozů v rámci iniciativy pro snižování jaderných hrozeb (Global Threat Reduction Initiative). V rámci tohoto programu se bude vyhořelé jaderné palivo z výzkumných reaktorů MTR a TRIGA přepravovat do USA.

Univerzální kontejner, jenž byl navržen a otestován v Česku, poslouží pro bezpečné jaderné transporty z Evropy a Jižní Ameriky. Zakázka je prestižním oceněním našeho strojírenství a jaderného know-how, tým odborníků z ÚJV Řež se bude podílet i na transportech paliva.

Reklama
Reklama

Transporty vyhořelého paliva do zemí původu

Společnost ÚJV Řež se od roku 2007 účastní mezinárodního programu odvozů vyhořelého paliva z výzkumných reaktorů do zemí jeho původu. V rámci 17 transportů už naši odborníci přepravili celkem 3 328 kg uranu, včetně 713 kg vysoce obohaceného uranu, který byl převezen ze zemí bývalého východního bloku do Ruska a z dvou afrických zemí do Číny. Těžištěm těchto bezpečných přeprav je speciální kontejner (obalový soubor – OS), který pro každý typ paliva ve spolupráci s ÚJV Řež vyvinula společnost Škoda JS. Aktuálně se připravuje nový program odvozů pro výzkumné reaktory dodávané americkými společnostmi. K tomu účelu navržený kontejner Škoda MTR-TRIGA minulý týden úspěšně otestovali v Řeži za dohledu amerických zákazníků. Díky univerzální konstrukci bude možné přepravovat v něm bezpečně palivo z výzkumných reaktorů typu MTR i TRIGA.

Testování kontejneru Škoda MTR-TRIGA. (Zdroj: ÚJV Řež)

Projekt odvozů vyhořelého jaderného paliva přispívá k celosvětové jaderné bezpečnosti – zabraňuje nekontrolovanému šíření vysokoobohaceného jaderného materiálu, který by mohl být zneužit pro výrobu zbraní. Projekt zároveň umožňuje bezpečné a efektivní zpracování a skladování tohoto paliva v zemích jeho původu, čímž se snižuje i riziko možných úniků radioaktivního materiálu do životního prostředí.

Cílem iniciativy Global Threat Reduction Initiative (GTRI) je snížit celosvětové riziko spojené s využíváním vysokoobohaceného jaderného paliva ve výzkumných reaktorech. Program probíhá ve spolupráci USA, Mezinárodní agentury pro atomovou energii, Ruska a Číny, financován je především z USA. Významným předpokladem úspěchu těchto programů je právě využití univerzálního českého obalového souboru (OS) Škoda VPVR/M. Pro přepravy paliva z výzkumných reaktorů byla ve spolupráci s ÚJV Řež navržena modifikace Škoda VPVR/M pro přepravu vyhořelého jaderného paliva z ČR a dalších devíti zemí k přepracování do Ruska. Celkem proběhlo 15 těchto odvozů v programu Russian Research Reactor Fuel Return (RRRFR). Druhou modifikací byl obal Škoda MNSR, který se využívá pro přepravy ozářených zón reaktorů čínského původu MNSR zpět do Číny. Zatím proběhly dvě přepravy z Ghany a Nigérie, další tři jsou ještě plánovány.

Makety paliva TRIGA a MTR. (Zdroj: ÚJV Řež)

Testování na maketách

Neaktivní testování (tzv. Dry Run a Wet Run) ověřilo na přesných maketách palivových souborů podstatné vlastnosti obalového souboru z hlediska kompatibility a bezpečnosti při plnění i manipulaci. Kritéria posuzování obalu jsou velmi přísná a různorodá. Vnitřní koš musí palivo bezpečně fixovat a zároveň umožnit hladkou nakládku a vykládku, obal a dokonalé stínění musí vydržet například srážku kamionu a další potenciální nehody v průběhu silniční, železniční, říční nebo námořní přepravy.

Test manipulace s víkem obalového souboru. (Zdroj: ÚJV Řež)

Testování v Řeži probíhalo celý týden a každá fáze byla pečlivě sledována i zdokumentována. Prestižní zakázka dopadla na výbornou, obalový soubor, který už byl typově schválen českým Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB), zamířil s protokolárními výsledky testů k licencování v americké Nuclear Regulatory Commission (NRC). Jakmile bude certifikační proces nového kontejneru Škoda MTR-TRIGA dokončen, proběhnou transporty vysokoobohaceného paliva z evropských a jihoamerických reaktorů. Ve světě je aktuálně v provozu cca 35 reaktorů TRIGA a 47 reaktorů s palivem MTR. Potenciál odvozů z těchto zařízení je tedy velký a specializované týmy ÚJV Řež v nich budou opět hrát významnou roli.

Vnitřní koš obalového souboru s maketami paliva MTR a TRIGA. (Zdroj: ÚJV Řež)

Zpracováno podle tiskové zprávy společnosti ÚJV Řež.

Firmy
Související články
Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Související články
Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

Záporožská jaderná elektrárna

Ukrajina včera 5. března 2022 informovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že ruské síly převzaly kontrolu nad místem jaderné elektrárny Záporoží (NP) v zemi, ale že jaderná elektrárna je i nadále provozována svými pravidelnými zaměstnanci a nedošlo k žádnému uvolnění radioaktivního materiálu, řekl generální ředitel Rafael Mario Grossi. Ukrajinští partneři  informovali  MAAE, že projektil přes noc zasáhl výcvikovou budovu v blízkosti jednoho z reaktorových bloků elektrárny, což způsobilo lokalizovaný požár, který byl později uhašen.

Jaderná energetika na Ukrajině

S pozorností světa zaměřené na události na Ukrajině je jaderná energetika země jednou ze zásadních otázek, které je třeba brát v potaz. Ukrajina je silně závislá na jaderné energii, přičemž 15 reaktorů vyrábí asi polovinu její elektřiny. Všechny jeho současné reaktory jsou ruské typy VVER.

Jaderné elektrárny a tornádo

Po katastrofickém dopadu přechodu tornáda na Jižní Moravě se na Občanskou bezpečnostní komisy JE Dukovany obracejí občané s dotazem „Co se stane, když se objeví tornádo nad JE Dukovany". Aleš John připravil ve Zprávách z jaderné energetiky pojednání o tom, o co jde a co by se mohlo stát.

Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Technologie pro efektivní hospodaření s vodou

Společnost Schneider Electric vyvíjí a dodává technologie pro vodohospodářství, jež přispívají k udržitelnému nakládání s vodními zdroji a pomáhají zlepšit současný celosvětově neuspokojivý stav hospodaření s pitnou a užitkovou vodou.

Válečková vedení zjednodušují svařování tubusů větrných turbín

Spolupráce mezi společností NSK a španělskou firmou Talleres Ganomagoga vedla k významnému pokroku ve svařování tubusů větrných turbín. Inovativní mechanismy lineárního pohybu s nejnovějšími válečkovými vedeními NSK umožňují společnosti Talleres Ganomagoga dosáhnout plynulého a přesného pohybu svářecích strojů, který je třeba jim zajistit, protože tubusy se během výroby prodlužují a stroj se musí pohybovat podél tubusu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit