Témata

Recyklace řezných nástrojů jako součást cirkulární ekonomiky

Cirkulární ekonomika si klade za cíl provozovat hospodářskou činnost bez závislosti na neobnovitelných zdrojích a objevovat způsoby, jak minimalizovat produkci odpadů. Recyklace hraje v cirkulární ekonomice zásadní roli. Je sice „pouze“ jedním z mnoha faktorů, nutí nás však zamýšlet se nad tím, jakým způsobem využíváme vzácné a omezené přírodní zdroje, i nad otázkami, jak je využít co nejúčinněji.

Recyklace bude hrát klíčovou roli i při dosahování ambiciózního cíle společnosti Seco Tools, která hodlá do roku 2030 fungovat z 90 % na principech cirkulární ekonomiky. Musí tedy podniknout řadu rozsáhlých změn ve svých procesech i obchodních modelech. „Výhodou Seco Tools je to, že kvalita našich recyklačních procesů je už nyní velmi vysoká, a můžeme se tedy více zaměřit na budování spolupráce s našimi klienty. Těm ukazujeme, jak výhodné je pro ně odprodávat nám zpět použité nástroje a vytvořit tak uzavřený systém – bez jakéhokoli plýtvání,“ uvádí Ted Forslund, koordinátor pro udržitelnost a auditing společnosti Seco Tools.

Změna obchodního modelu

Celosvětově je dosud recyklováno pouze 8,6 % použitých zdrojů. To znamená, že více než 90 % surovin je použito pouze jednou a následuje už jen likvidace. Společnost Seco Tools je vzhledem k povaze svého podnikání v pozici, kdy může tento model výrazně změnit zpětným odkupem nástrojů na konci životnosti a jejich recyklováním či přeměnou na nové produkty. „Pokud se zaměříme na způsob spolupráce, kdy budeme odkupovat staré nástroje zpět, a pomůžeme zákazníkům pochopit všechny výhody, dokážeme snížit dopad na životní prostředí – nebude nutné používat nové suroviny a kovy. Je to strategie přínosná ve všech ohledech,“ říká Ted Forslund.

Díky zpětnému odkupu nástrojů na konci životnosti a jejich recyklaci lze snížit dopad na životní prostředí – nebude nutné používat nové suroviny a kovy. (Zdroj: Seco Tools)

Povědomí o ochraně životního prostředí se neustále zvyšuje a dodavatelé i zákazníci mají zájem o iniciativy, které se na ni zaměřují. „U zákazníků to zatím sklidilo velmi pozitivní ohlas. Už vědí, že nástroje, které vyrábíme z recyklovaných materiálů, si udržují stejně vysoký standard a oproti těm původním nijak neztrácejí na kvalitě. V současné době už je připraven i základní proces pro zpětný odkup vyřazených nástrojů – a to je další pozitivum. Zásadní je, abychom tyto příležitosti zakomponovali do našich běžných obchodních vztahů,“ vysvětluje Ted Forslund.

Nejedná se pouze o recyklaci

Recyklace je v cirkulární ekonomice velmi důležitá, ve skutečnosti ale představuje zcela poslední krok – předchází mu snahy o snižování spotřeby, možnosti oprav a opětovného používání produktů. „Recyklace je velmi významná, ovšem v cirkulární ekonomice hrají roli i další aspekty a je nutné věnovat pozornost každému z nich. Například životní cyklus našich výrobků – jak je konstruovat, aby sloužily déle, a ještě mohly být po dovršení konce životnosti dobře recyklovány? Jak je vyrábět za pomoci obnovitelných zdrojů a k tomu ještě udržitelně v rámci dodavatelských řetězců? Podstatou cirkulární ekonomiky je zkrátka zachování hodnoty, kterou jsme již jednou vytvořili,“ říká Ted Forslund.

Společnost Seco Tools hodlá do roku 2030 fungovat z 90 % na principech cirkulární ekonomiky. (Zdroj: Seco Tools)

Recyklace pomáhá minimalizovat produkci odpadu – není ale ani zdaleka jedinou cestou. Existuje široká škála oblastí, na které se můžeme s cílem zastavit „únik“ cenných zdrojů zaměřit – logistika a dodavatelské řetězce, třídění, skladování, řízení rizik, výroba energie, a dokonce i molekulární biologie a polymerní chemie. Hospodárnější a kvalitnější systémy sběru a zpracování a efektivní třídění výrobků s ukončenou životností umožní společnosti Seco Tools cirkulární ekonomiku významně podporovat.

Cíl: 2030

Jedním z hlavních úskalí je při řešení problémů souvisejících s ochranou životního prostředí a změnou klimatu už samotný rozsah daného úkolu. Ted Forslund však věří, že cíl společnosti Seco Tools – dosáhnout do roku 2030 cirkulární ekonomiky z 90 % – je dosažitelný. „Abychom se s touto globální výzvou dokázali vypořádat, musíme daleko intenzivněji spolupracovat s našimi dodavateli i zákazníky. Docílíme vyšší efektivity při nižším množství vyprodukovaného odpadu – a to způsobem, který je pro naši planetu bezpečný. Je to prostě situace, v níž jsou všechny strany vítězem,“ zakončuje Ted.

Zdroj: Tisková zpráva agentury Mepax. Zpracováno redakcí

Související články
Jak dobít nové elektrobusy

Dopravní podnik Ostrava se právě chystá rozšířit svou flotilu vozů o 24 elektrobusů značky Solaris. Dobíjecí řešení pro ně zajistí společnost Siemens Smart Infrastructure.

Od robotiky po digitální služby, aneb Kuka na Hannoverském veletrhu

Výjimečný veletrh ve výjimečné době, takový je online veletrh Hannover Messe 2021 zaměřený na budoucnost automatizace. Společnost Kuka se na něm prezentuje řadu aktuálních témat o technologiích budoucnosti – od robotiky po digitální služby, od řešení a regulátorů až po software a inteligentní systémy.

Ocenění za design pro výkonné čtyřosé roboty

Jedním z letošních vítězů designové soutěže Red Dot Design Award 2021 v kategorii Product Design se stala řada průmyslových robotů Stäubli TS2. Tyto roboty se tak kromě vysokého výkonu, přesnosti a spolehlivosti nyní mohou pochlubit i oceněním za design.

Související články
Výroba elektrolytu pro lithium-iontové baterie v Evropě

Společnost Lanxess, výrobce speciálních chemikálií, vidí v elektromobilitě velký potenciál. Svou vizi o elektromobilitě jako hlavní příležitosti růstu na trhu podpořenou založením iniciativy pro e-mobilitu a oběhové hospodářství nyní ještě potvrzuje navázáním spolupráce s čínským výrobcem lithium-iontových baterií, vodivých solí a elektrolytu Guangzhou Tinci Materials Technology (Tinci). Od příštího roku bude ve svém závodě v Leverkusenu (Kolín nad Rýnem) pro společnost Tinci vyrábět elektrolyt do baterií pro elektromobily.

Související články
Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Vysoce přesná válečková vedení pro bezhrotou brusku

Nová bezhrotá bruska Tschudin Cube 350 využívá válečková vedení NSK řady RA s nízkým třením a vysokou tuhostí, která pomáhají vytvářet vynikající úroveň kvality povrchu obrobků. Bruska Cube 350 od firmy Tschudin pracuje metodou bezhrotého broušení válcových ploch a díky inovaci konstrukce umožňuje instalovat několik strojů těsně vedle sebe. Kromě vysoké přesnosti umožňuje stroj dosáhnout velmi krátké doby seřízení při změně produkce, což umožňuje nákladově výhodné obrábění malých sérií obrobků.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Roboty v boji s koronavirem

V době koronavirové pandemie dochází k omezování výroby v řadě oborů. Některé společnosti však svoji výrobní kapacitu právě nyní potřebují navýšit. Jde například o výrobce ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu. V situaci, kdy je nutno omezovat kontakty mezi lidmi, nemůže manuální výroba zvýšené požadavky splnit. Pomoci mohou roboty od společnosti Kuka, a to jak ve výrobě, tak v testovacích laboratořích.

Absolventi bez praxe – firmy musejí posílit spolupráci se školami

Firmy se již mnoho let potýkají s tím, že ze škol vycházejí absolventi bez potřebných praktických dovedností zejména v technických oborech. Distanční výuka tento problém nyní ještě prohloubila. Více než kdy jindy je nyní důležitá spolupráce firem se školami, která může situaci pomoci změnit.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: březen 2021

Hlavní, sezónně upravený Výrobní PMI pro Českou republiku od IHS Markit vzrostl z únorových 56,5 bodu na 58 v březnu. Aktuální hodnota indexu signalizovala prudké zlepšení zdraví českého zpracovatelského sektoru a byla nejvyšší za více než tři roky. Data za březen 2021 byla nashromážděna mezi 12. a 23. 3. 2021.

Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Společnost NSK dokončila akvizici firmy Brüel & Kjær Vibro

Společnost NSK Ltd. dokončila akvizici firmy Brüel & Kjær Vibro (dále B&K
Vibro), která se zabývá vývojem systémů pro sledování stavu
strojů a zařízení (CMS, Condition Monitoring System).
Monitorování stavu je proces kontroly fyzikálních veličin stroje
nebo zařízení, jako jsou vibrace nebo teplota, jehož účelem je
určení změn, které naznačují vznikající poruchu. Monitorování
stavu stroje v průběhu jeho provozu umožňuje naplánovat údržbu
nebo přijmout opatření, která zabrání závažnému selhání.
Akvizice společnosti B&K Vibro společností NSK urychlí rozvoj
obchodní platformy NSK na rostoucím trhu CMS.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit