Témata
Reklama

Rosatom jde v Číně do nové lokality

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom vstupuje na čínský trh s dalším projektem, s reaktory VVER-1200. 7. března byl s čínskou společností CNNC podepsán generální kontrakt na 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a kontrakt na technický projekt 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao). Druhá zmíněná lokalita je pro Rosatom zcela nová a dokládá spokojenost čínské strany s již dodanými bloky typu VVER.

Nové kontrakty navazují na rámcové smlouvy podepsané v červnu 2018. S výstavbou jaderných elektráren v Číně začal ruský jaderný průmysl již v roce 1999 a rovnou svým v té době nejmodernějším projektem. Šlo o první dvojici bloků elektrárny Tchien-wan s reaktory VVER-1000, které mají jako první na světě instalovaný lapač taveniny. Ten slouží jako jakýsi bezpečnostní systém poslední instance a zabrání tomu, aby se roztavené jaderné palivo v důsledku těžké havárie, dostalo do životního prostředí, i když selže naprosto vše, co inženýři připravili jako ochranu elektrárny.

Reklama
Reklama
JE Tchien-wanTato dvojice bloků vyrábí elektřinu od roku 2006 a 2007. Navázalo se na ně výstavbou dalších dvou bloků stejného typu, které byly spouštěny v letech 2017 a 2018. Další bloky budou již typu VVER-1200, který se řadí ke generaci III+ a který posiluje roli pasivních bezpečnostních systémů. Po dokončení všech osmi bloků této elektrárny se s výkonem přesahujícím 8000 MWe zařadí mezi nejvýkonnější jaderné elektrárny světa.


Novinkou pro Rosatom je lokalita Sü-ta-pao, která byla původně určena pro americké reaktory AP1000. V blízké době se začít stavět dva bloky podle amerického projektu, ale další dvojice bloků byla změněna na VVER-1200.

Čínský jaderný trh není neznámý ani pro české firmy, které se na něj dostaly přes projekty Rosatomu. Firmy sídlící v Česku sem od roku 2002 dodávají svou produkci do lokality Tchien-wan. Například firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Sigma Group čerpací techniku, Kabelovna Kabex kabely, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice díly parogenerátorů a vysokotlaké ohříváky.

Zdroj: Tisková zpráva Essential Communication

Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit