Témata
Reklama

Společnost CKBM koupí polotovary pro čerpadla pro jaderné elektrárny od ŽĎASu

Výrobce čerpadel pro jadernou energetiku CKBM, součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, uzavřela strategický kontrakt s českou společností ŽĎAS na dodávky výkovků pro čerpadla. Smlouva byla podepsána během mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2019.

Podle smlouvy dodá česká firma výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel určených pro několik jaderných elektráren. Výkovky projdou po mechanickém zpracování zkouškami, odpovídajícími 2. a 3. bezpečnostní třídě, a pak budou použity při výrobě hlavních cirkulačních čerpadel GCNA-1391 a novějšímu typu GCNA-1753 s vodním systémem mazání všech jejich částí včetně elektromotoru (původně byl používán k mazání olej).

Reklama
Reklama
„K výběru dodavatelů kovových polotovarů jsme vždy přistupovali velmi zodpovědně, protože na tom přímo závisí naše klíčové dodávky. CKBM vůbec poprvé uzavírá smlouvu se společností ŽĎAS, která splňuje naše požadavky a má nezbytné kompetence. V březnu udělali představitelé CKBM audit ve ŽĎASu, který potvrdil to, že je připraven a schopen dodat požadovanou produkci. České výkovky jsou pro nás nezbytné pro realizaci dodávek do tří jaderných elektráren – Kurské, Leningradské a Akkuyu. Jednáme také o naší spolupráci při výstavbě dalších elektráren v Rusku i v zahraničí,“ uvádí výkonný ředitel CKBM Sergej Ščuckij.


V roce 2019 ŽĎAS pro CKBM vyrobí na 400 výkovků o celkové hmotnosti přes 200 tun. V závislosti na technologických požadavcích na produkty projdou výkovky mechanickým a tepelným zpracováním a fyzickou a ultrazvukovou kontrolou.

Zdroj: Tisková zpráva Essential Communication

Zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit