Témata
Reklama

Z ekologického plastu se tiskne už i barevně

Rychle se vyvíjející svět 3D tisku přináší další novinku – barevný tisk z nejudržitelnějšího materiálu oPET. Doposud bylo možné tisknout jen výrobky v šedé naturální barvě plastového odpadu a v případě potřeby produkt následně barvit, nicméně společnost 3DDen po dlouhém vývoji našla řešení, jak z filamentu z oceánského plastu oPET tisknout barevně.

„To, co ještě nedávno bylo jen možností vývoje do budoucna se nyní stalo realitou. Našli jsme technologické řešení pro barevný tisk z oPET," říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen. Ta po dlouhém vývoji objevila způsob, jak z filamentu z oceánského plastu oPET tisknout barevně. Doposud bylo možné tisknout jen výrobky v transparentně šedé naturální barvě plastového odpadu a v případě potřeby produkt následně barvit.

3D tisk z filamentu oPet již může být prováděn i v dalších barevných provedeních. (Zdroj: 3DDen)

Obecně lze pomocí 3D tisku vyrobit již téměř cokoliv, ať už se jedná o propagační předměty, sportovní medaile, personalizované USB klíčenky nebo nabíječky, nejrůznější hračky, stavebnice, ale i drobný i větší nábytek až po několikametrové instalace. „Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro Český olympijský výbor vyrábíme zakázku 12metrové Eiffelovy věže pro Olympijský festival, který v létě proběhne u jezera Most," doplňuje Hřebabecký.

Reklama
Reklama
Reklama

Co je to oPET?

oPET je zcela nový recyklovaný filament pro 3D tisk, který se vyrábí z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů. Představuje tak možnost, jak řešit zamoření planety plastovým odpadem, který je následkem výroby pro jednorázové účely. „Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství," říká Hřebabecký.

Filament oPET je ekologicky významnou inovací - vyrábí se z odpadního plastu sbíraného z oceánů. (Zdroj: 3DDen)

Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby, které provozuje v pražských Horních Počernicích v Xaverově v prostorách bývalé velkofarmy drůbeže. Zde je téměř nonstop v provozu na tři stovky 3D tiskáren různých druhů. „Lze říci, že navazujeme na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren, české firmy Prusa Research, od které také část strojů máme. Ty nám ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto jsme začali vyvíjet své vlastní 3D tiskárny," uvádí k tomu Honza Hřebabecký a dodává: „V ČR, Evropě ani USA jsem nenašel takhle velkou 3D tiskovou farmu, jako je ta naše. Odlišujeme se i zaměřením – specializujeme se na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a jsme na zakázku schopni ve 3D vymodelovat a vytisknout prakticky cokoli. To navíc velmi rychle, prakticky do druhého dne."

Jak je zmíněno výše, část strojů byla na míru sestrojena odborníky z 3DDen. Právě na nich lze tisknout z unikátního ekologického filamentu oPET, a to nyní nově i barevně. Plastový odpad se tak vrací zpět k životu – co vzniklo jako laciný produkt k jednorázovému využití, mění se na kvalitní a spolehlivé výrobky, které mohou svým uživatelům sloužit dlouhodobě. Ekologický 3D tisk tak díky další inovaci společnosti 3DDen postupuje o další krok vpřed.


Redakčně zpracováno na základě tiskové zprávy společnosti 3DDen. 

Související články
Nový udržitelný materiál z oceánského odpadu

Takzvaný oPET je zcela nový recyklovaný materiál a pochází z plastového odpadu vyloveného z oceánů. Může představovat řešení problému spočívajícího v zamoření planety plastem, který byl vyroben zpravidla pro jednorázové účely, a český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku realizovaném prostřednictvím tiskáren vlastní výroby. Vznikají takto nejrůznější předměty – od drobných propagačních předmětů či medailí přes hračky a nábytek až po velké instalace, u kterých se kreativitě ani možnostem meze nekladou.

Replika Eiffelovy věže pro Olympijský festival

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. Zítra budou díly naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během pěti dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.

Související články
Výzvy pro etické hackery, vítězové získají 5 000 eur

Společnost BASF se zapojuje do evropského inovačního maratonu GreenHack. Inovátorům, kteří se mohou do projektu hlásit do 10. června na webových stránkách www.greenhack.eu, dá BASF za úkol během 36 hodin najít řešení dvou výzev z oblasti zemědělství a nakládání s chemickými obaly. Akce se uskuteční 11. a 12. června v Praze a online, vítězné týmy získají 5 000 eur.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Postprocesing v aditivní výrobě

Německý výrobce plastových komponentů Oechsler, patřící svým objemem produkce na vrchol světové produkční pyramidy, aktuálně zastává další prvenství. Stal se jedním z největších světových výrobců 3D tištěných plastových dílů. Ve spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a dodavateli materiálů společnost Oechsler aktivně podporuje hromadnou výrobu aditivní dílů pro automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit