Investice do nového stroje nebo výrobní linky se ve firmě řeší jednou za několik let, ale důsledky dobrého či špatného rozhodnutí se projeví každý den. Nejde přitom jen o samotnou technologii, ale hlavně o to, jaký partner za ní stojí.
O otevíracím rozhovoru tohoto vydání s doktorem Jiřím Horeckým, prezidentem Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, lze stručně říci, že reflektuje realitu současného ekonomického modelu ČR, který naráží na své limity. Konvergence k vyspělému Západu se hodně zpomalila, či prakticky zastavila, a my už se nemůžeme spoléhat na levnou pracovní sílu a roli montovny. Pokud se chceme posunout dál, musíme se zaměřit na to, co vytváří skutečnou přidanou hodnotu – tedy inovace, výzkum, vývoj, marketing, prodej a servis. Na celý hodnotový řetězec s možností poznat svého zákazníka.
V druhém říjnovém týdnu se v Brně tradičně konal Mezinárodní strojírenský veletrh. Jeho 66. ročník se nesl ve znamení transformace průmyslu a doprovodné konference se zaměřily například na energetiku a obranný průmysl.
V tomto vydání MM Průmyslového spektra jsme našim respondentům z řad vystavovatelů položili dotaz týkající se jejich účasti na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu.
Jak hodnotíte účast na letošním MSV z podhledu vystavovatele?
Mitutoyo Česko. To je název české společnosti, která je zastoupením globálního japonského lídra v oblasti metrologie. Letos 17. září slavnostně otevřela své nové moderní sídlo v Teplicích. Redakce MM Průmyslového spektra na této významné akci pochopitelně nemohla chybět.
Huť Barbora v Jincích je jedinečná technická kulturní památka evropského významu. Je považována za nejucelenější a nejzachovalejší památku z období vysokopecní výroby surového železa v Čechách. Po dlouhých letech chátrání byla huť zrekonstruována a od května 2024 je opět přístupná veřejnosti.
Odborník na kybernetickou bezpečnost Petr Loužecký je technickým ředitelem ve společnosti Algotech, kde má na starosti také cloudové služby. Hovořili jsme s ním o přístupu průmyslových firem k ochraně dat před kybernetickými hrozbami a o službách, které firmám pomáhají bezpečnost dat zajistit.
Méně prostoru, více výkonu. Představujeme řadu jednotek AW pro pokročilou filtraci olejové mlhy. Tato zařízení kombinují špičkový filtrační výkon s kompaktním provedením, ideálním pro výrobní prostory, kde záleží na každém čtverečním metru.


