Témata
Reklama

CNC soustruhy s jednoduchou obsluhou

V současné době se už i menší firmy odklání od používání klasických strojů, které nemohou obstát v konkurenci s CNC stroji. Starší stroje se dodatečně vybavují indikací polohy, ale to je pouze dílčí zlepšení.

Zejména menší firmy stojí před rozhodnutím, jakým směrem dál budovat výrobu. Jako argument proti modernímu CNC stroji často zazní: "Nemůže si dovolit programátora." A právě pro tyto firmy jsou určeny nové přívětivější řídicí systémy. Už dávno neplatí, že programování je otrocké psaní jakýchsi nesrozumitelných čísel a kódů. Naopak pro moderní řídicí systémy je charakteristické to, že se svou obsluhou "vedou dialog". Mohou je programovat lidé, kteří nejsou školenými programátory. Programování je intuitivní a umožňuje využít znalostí získaných z praxe na klasických strojích. Typickým představitelem takových strojů jsou univerzální soustruhy Pinacho vybavené řídicím systémem Fagor 8055TC.
Reklama
Reklama
Reklama

Programování strojů

Tyto stroje jsou určeny pro kusovou až opakovanou sériovou výrobu, kde výrazným způsobem eliminují přípravné i výrobní časy. Jejich charakteristickým rysem je extrémně jednoduché ovládání. Obsluha může provádět jakékoliv potřebné operace bez předchozí znalosti programování, pouze na základě interaktivního dialogu. Pro "programování" nejsou nutné podrobné znalosti CNC systémů. Systém vede obsluhu a ta je schopna zadávat požadovaná data přímo z výkresu a určovat řezné podmínky na základě svých praxí ověřených zkušeností.
Tento typ strojů umožňuje všechny běžné způsoby obrábění. Výrazným způsobem zjednodušuje tvarově náročné operace. Složitější profily jsou zadávány pomocí integrovaného geometrického editoru, který automaticky provede všechny potřebné výpočty. Vedle přímého kreslení tvaru profilu součásti řeší i různé nedefinované vazby, např. tangenciální napojení. Editor hledá a počítá všechna řešení, která vyhovují zadaným údajům. Tím eliminuje potřebu dodatečných výpočtů pomocí kalkulátoru či programů na PC. Samozřejmostí je grafická simulace obrábění. Zákazníkům zvyklým programovat v ISO kódu nabízí řídicí systém i tuto možnost.
Mezi standardní vybavení těchto soustruhů patří i soustružení konstantní řeznou rychlostí. Produktivita stoje dále vzrůstá s dalším příslušenstvím: osmimístnou automatickou nebo manuální nástrojovou hlavou, pneumatickým či hydraulickým upínáním.
Distributorem soustruhů Pinacho na český trh je jihlavská firma DK Group.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 10426
Datum: 11. 04. 2001
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Robot s dvojitým uchopovačem zrychlil obsluhu CNC stroje

Osvald Jensen A/S je dánská rodinná firma dodávající strojírenské produkty pod vlastní značkou. Ve své továrně v Dánsku firma vyvíjí a vyrábí součástky do převodovek pro široké spektrum využití. Zaměřuje se na produkci vysoce kvalitních šnekových převodovek, převodových ústrojí a ozubených kol nejrůznějších velikostí.

Efektivní likvidace obráběcích kapalin

Obráběcí emulze jsou klíčovým prvkem celé řady obráběcích procesů. Emulze zajišťují chlazení, odvod vznikajících třísek, dočasně pasivují obrobky v průběhu operací a mají spoustu dalších funkcí. Na konci životnosti emulze je nutné zajistit jejich likvidaci. Vyčerpané emulze jsou klasifikovány jako nebezpečný kapalný odpad, takže je nelze jednoduše vylít do kanalizace. Článek pojednává o možnostech likvidace obráběcích kapalin.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit