Témata
Reklama

Efektivní programování tvarově podobných dílů

10. 05. 2017

Firma Alcon Components využívá Edgecam a Manažer strategií ve výrobě brzdových systémů pro závodní speciály a vojenská vozidla.

Firmu Alcon Components založil v Tamworthu v Anglii v roce 1983 inženýr a  závodní pilot sportovních vozů John Moore, jenž se zabývá inovacemi a  výrobou brzdových systémů již déle než 30 let. Zpočátku vyráběl brzdy pro B skupinu soutěžních vozů Quattro Audi Sport. V současné době je firma Alcon světovou jedničkou ve výrobě závodních brzdových a  spojkových systémů, které vyhrávají jak ve formuli 1, tak v cestovních a  NASCAR vozidlech. V soutěži WRC týmů pomohly Sébastienovi Loebovi k  sedmi po sobě získaným titulům v mistrovství světa v rally sportu pro Citroën. Mezi klíčové zákazníky firmy Alcon však patří Jaguar-Land Rover a Bentley. Společnost také dodává brzdové systémy pro vojenská a  obrněná vozidla, která díky své vysoké hmotnosti potřebují efektivnější brzdy.

Reklama
Reklama
Firma Alcon Components se specializuje na výrobu brzdových systémů pro závodní automobily.

Programování výroby brzdových pístků

Vedoucí výroby firmy Alcon Warren Knight vysvětluje, že pístky pro brzdové třmeny se vyrábějí v různých velikostech a většinou jsou relativně malé. Navíc je většina dílů navrhována pro specifické výrobky. Bylo by proto opravdu nepraktické strávit programováním těchto dílů několik hodin. „Pro programování výroby je pro nás neocenitelným pomocníkem CAD/CAM software Edgecam, a hlavně jeden z jeho modulů – Manažer strategií. Společnost Alcon vyrábí široké spektrum výrobků, jako jsou brzdové disky, válce, pedály, brzdová obložení a závodní slinuté i uhlíkové spojky. Manažer strategií v Edgecamu používáme ke zautomatizování velkého počtu obráběcích aplikací na pístkách. Vyskytuje se zde spousta parametrů, jako jsou různé délky, průměry, vlastnosti otvorů, frézování drážek, zápichů, děr, zkosení a dalších, a proto je Edgecam Manažer strategií nejlepší způsob, jak zachovat a automaticky aplikovat výrobní rutiny, které se často opakují.“

Brzdové pístky se vyrábějí v řadě různých velikostí a provedení.

Manažer strategií

Strategie je soubor pravidel, která automaticky generují obráběcí instrukce pro dané útvary. Ve strategii jsou zapsány inteligentní procesy, které jí umožňují přizpůsobení podle různých typů geometrie a různých parametrů útvarů. Edgecam Manažer strategií nabízí nejrychlejší možný způsob tvorby obráběcích drah za využití znalostí zkušeného technologa. Zautomatizování programování výroby speciálních brzdových pístků závodních automobilů umožnilo firmě Alcon Components vytvářet CNC dráhy pro stovky variant výrobků prakticky do dvou minut. Dráhy na stroji ve výrobě jsou vždy naprosto totožné s těmi v programu na počítači.

Pokud bychom Manažer strategií od Edgecamu nevyužili, tak pro výrobu složitějších brzdových pístků bychom program pro obrábění vytvářeli přibližně čtyři hodiny,“ říká vedoucí výroby Warren Knight. „Jednoduše načteme díl do Edgecamu, zvolíme potřebnou strategii v Manažeru strategií a během dvou minut máme program, který může být použit pro výrobu na stroji pro jakoukoliv variantu. V Manažeru strategií lze jednoduše nastavit pravidla, podle nichž bude součást obrobena, včetně rozhodovací logiky pro veškeré parametry obrábění. Nejenže sleduje velikosti a funkce, ale také mění rychlost obrábění a posuvu v závislosti na materiálu, jako je třeba titan, hliník či nerezová ocel. Automaticky tvoří obráběcí postup a následně generuje přesný a přehledný NC kód.“

Simulace obrábění brzdového pístku v Edgecamu

Inspirace ke změně stylu práce

Vzhledem k tomu, že s CAD/CAM softwarem Edgecam měl Warren Knight vynikající zkušenosti už u přechozího zaměstnavatele, rozhodl se jej zavést i v Alconu. Ukázalo se, že spojení Edgecamu a Manažera strategií se strojem Doosan Lynx 220 mělo za následek až revoluční změnu ve stylu práce při výrobě brzdových pístků. „Výroba pístků je určena pro soustružnicko-frézovácí stroje s využitím protivřetena. Dříve jsme výrobu pístků řešili ve dvou operacích, a to buď na dvou samostatných strojích, nebo na jednom stroji, kdy bylo nutné jej mezi operacemi přenastavit.“

Brzdové třmeny obsahují až šest pístků různých velikostí.

Časová úspora

Výrobní ředitel Brian Cutler vysvětluje, že asi u 80 % produktů vyráběných ve firmě Alcon jsou použity pístky. „Poptávka po nových brzdových kotoučích nebo třmenech se neustále zvyšuje. Brzdové třmeny obsahují dva, čtyři nebo šest pístků a každý má jinou velikost. To, že jsme schopni tak významně zkrátit programovací čas díky Manažeru strategií Edgecam, se pro naši firmu ukázalo být opravdu velkým přínosem.“ Díky Edgecamu se podařilo zredukovat i časy u komplexnějších pístků, a to z půl hodiny na deset minut. „Spojení Edgecamu a Manažera strategií pro nás ve výsledku znamená, že dokážeme rychleji dodávat produkty na trh, rychleji reagovat na požadavky zákazníka, tím pádem to z nás celkově dělá mnohem efektivnější společnost.“

Brzdové pístky se obrábějí na soustružnicko-frézovacím centru s protivřetenem.

Zaostřeno na brzdové disky a spojky

Ve firmě Alcon je CAD/CAM softwarem Edgecam řízeno dalších pět CNC strojů, na kterých se vyrábí kompletní sortiment výrobků této společnosti. Ale stroj Doosan Lynx je jediný, u kterého se využívá Manažer strategií. Warren Knight ovšem velmi vážně zvažuje využití Manažera strategií také pro výrobu disků: „Jelikož disky jsou taktéž hlavní součástí naší výroby, přinese to další velkou úsporu času.“

Sestavení spojky
Kryt spojky
Řezné dráhy v Edgecamu

Jedním z nejnovějších produktů firmy Alcon je trojnásobná karbonová spojka určená pro rallycross. Ta je navržena tak, aby byla na trhu co nejkonkurenceschopnější. Je o deset procent lehčí než její předchůdce, snižuje setrvačnost o 18 % a zároveň snižuje o 38 % vychýlení. Použití softwaru Edgecam spolu s Manažerem strategií umožní zkrácení výrobního času natolik, že konkurenceschopnost této komponenty na trhu se ještě zvýší.

Nexnet

j.konarik@nexnet.cz

www.edgecamcz.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 170511
Datum: 10. 05. 2017
Rubrika: Informační technologie / CAD/CAM/CAE
Autor:
Firmy
Související články
Zvyšte potenciál svého 2D CAD softwaru!

Stále příliš mnoho firem přichází o své finanční prostředky tím, že sice využívají nové technologie, ale ty nezvyšují jejich celkový potenciál. V takovém případě pomůže aplikace DraftSight od Dassault Syst?mes. Pomocí tohoto softwaru lze spouštět stávající DWG soubory a vytvářet nové za zlomek nákladů oproti jiným CAD řešením.

Aerospace - vlajkový průmysl s extrémními nároky

Letecký průmysl je ve Francii významným oborem, a tak není divu, že společnost Missler Software získala v této oblasti jedinečné zkušenosti díky spolupráci s většinou subdodavatelů v oboru. To ji spolu s tisíci díly obráběnými pomocí TopSolidCam řadí mezi špičky v leteckých technologiích.

Zlepšení produktivity navrhování a obrábění

O něco málo více než po roce je tu opět nová verze parametrického 3D modeláře Creo. Jak se povedlo vývojářům do již páté verze Creo zakomponovat požadavky trhu a jaké jsou hlavní směry inovací?

Související články
Nový integrovaný CAM systém

Vývoj výrobků historicky zahrnoval dva oddělené procesy: prvním byl návrh výrobku, druhým pak jeho výroba. Používání samostatných neintegrovaných CAD (návrh) a CAM (výroba) nástrojů při vývoji výrobků vedlo ke komunikační bariéře mezi návrhem a výrobou. Ve výsledku to způsobovalo problémy s náklady, časem a kvalitou, a to zejména v případech, kdy bylo potřeba upravit návrh nebo došlo k narušení vyrobitelnosti. Použitím integrovaného CAD/CAM řešení lze překonat problémy související s tradičním odloučením návrhu a výroby. S použitím integrované CAD/CAM platformy je tak možné zkrátit dobu výrobního cyklu, řídit náklady a zlepšit kvalitu při současné podpoře spolupráce mezi návrhem a výrobou výrobku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Software zjednodušuje výrobu střižných nástrojů

Příběh společnosti Atlantic Tool & Die začíná 1. června roku 1937, kdy čtyři společníci v čele s Ernestem Mehwaldem založili malou dílnu na Fulton Road ve státě Ohio v USA. Byli to emigranti z Evropy, ale všichni čtyři byli velmi schopnými konstruktéry, a navíc vysoce kvalifikovanými pro výrobu forem. Proto tedy není divu, že se jejich malá dílna do roku 1942 rozrostla a přestěhovala se do větších prostor.

Příprava CAD modelu součásti pro výrobu

NC programátoři se velmi často potýkají s problémy týkajícími se různé kvality trojrozměrných modelů potřebné pro programování obrábění. Úpravy mohou být obtížné, protože 3D modely součástí často pocházejí z různých zdrojů.

Letadlo poháněné sluneční energií vyrazilo na cestu kolem světa

Solar Impulse je projekt mající za cíl vyrobit letadlo poháněné sluneční energií, které dokáže obletět Zemi. Letoun je dílem švýcarského psychiatra a vzduchoplavce Bertranda Piccarda, jednoho z pilotů prvního balonu, který obletěl celý svět bez jediné přestávky, a švýcarského inženýra a podnikatele Andrého Borschberga. Vývoj zastřešuje polytechnika v Lausanne a podílí se na něm několik desítek specialistů.

Setkávání

Setkávání uživatelů konstrukčních a technologických softwarů má již dlouholetou tradici. Informace o novinkách, představení nejrůznějších tipů a triků, někdy i možnost si zasoutěžit a v neposlední řadě rovněž výměna zkušeností v neformální atmosféře patří k hlavním bodům programu takovýchto akcí.

CAM řešení pro multifunkční CNC obráběcí stroje

Multifunkční CNC obráběcí stroje spojují více možností a funkcionalit. Nejprve se jednalo o doplnění frézovacích operací na soustruhy (frézování osou C a osou Y), přibyla podpora protivřetena, následně byla přidána druhá nástrojová hlava a v současnosti výrobci CNC obráběcích strojů nabízejí konfigurace s plynule řízenou B osou s podporou obrábění v pěti osách, ale i s podporou technologií odvalování nebo obrážení. V nabídce jsou i stroje se třemi nástrojovými hlavami řízené tříkanálovým řídicím systémem. Posledními novinkami jsou pětiosá CNC frézovací centra doplněná o soustružnické operace.

Revoluce pokračuje: Nová strategie soustružení

CAD/CAM systém Edgecam od Vero Software v nové verzi 2015 R1 obsahuje mnoho důležitých vylepšení a nových funkcí.

Konstrukce i technologie snadno, rychle a bezpečně

CAD/CAM systém TopSolid verze 7.9 přináší v návaznosti na technologickou část další rozšíření možností v oblasti obecné konstrukce.

Softwarový simulátor stavebního stroje nahrazuje nákladné prototypy

Vývoj stavebních strojů bývá spojen se stavbou fyzických prototypů nových zařízení. Ty však vyžadují vysoké finanční náklady a množství času. Efektivní řešení dnes nabízejí softwarové simulátory. Společnost Volvo Construction Equipment zařadila do vývoje simulátor „human-in-the-loop“, který vyvinula v nástrojích Matlab a Simulink firmy MathWorks.

Od správy nástrojů po simulaci NC programů

V oblasti integrované správy nástrojů u společnosti KHS hraje software pro správu nástrojových dat TDM zásadní úlohu. Tento software zde byl zaveden před čtyřmi lety a v současné době poskytuje 3D modely nástrojů a nástrojová a technologická data pro NC programování, simulaci výroby, seřizování nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.

Špičkové technologie pro bezpečný let

Moderní dopravní letadla jsou velmi komplexní a skládají se z obrovského počtu dílů v každém konstrukčním celku. Bezpečí pasažérů, spolehlivost provozu a efektivnost letového provozu aerolinek závisí na bezchybné funkci všech částí letadla. To ovšem vyžaduje při výrobě těchto dílů použít nejmodernější dostupné technologie, zároveň však tyto technologie musejí poskytnout maximální možnou flexibilitu ve výrobě.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit