Témata
Reklama

Efektivní řízení? Ani ERP není samospasitelné

ERP systémy můžeme v dnešní době považovat za informační páteř moderního podniku. Aby však fungovaly jako skutečná opora a efektivně pomáhaly při řízení firmy, doporučujeme přizvat posilu v podobě nástroje pro pokročilé plánování výroby (APS). Jaké výhody přináší využívání tandemu ERP a APS při každodenním řízení podniku?

Najít výrobní společnosti, které se obejdou bez podpory informačního systému, je jako hledat jehlu v kupce sena. Mezi nejčastěji využívané patří softwary pro finance a účetnictví, ale ERP systémy dneška jsou dostatečně variabilní na to, aby dokázaly zabezpečit celou škálu činností od personalistiky až po zajištění dokumentace. A právě zde narážíme na problém. Setkáváme se s firmami, které sice využívají nejrůznější IT technologie, čtečky nebo EDI kanály, ovšem výrobu stále chystají pomocí tužky a papíru, v lepším případě zapínají Excel. Jejich systémy totiž plánovat neumějí. Přitom právě v této oblasti dochází k obrovským ztrátám na všech frontách. Problémy se po čase projeví jak v rovině finanční či časové, tak i v kredibilitě.

Reklama
Reklama
Reklama

APS – nástroj pro pokročilé plánování výroby

Mnoha potížím lze předejít doplněním ERP systému nástrojem pro pokročilé plánování výroby, který umožňuje nastavit procesy správným směrem a zpřehlednit výrobu. APS však není pouze software – můžeme ho vnímat jako platformu pro revizi a nastavení procesů v rámci firmy. A jaké již využívané IT technologie konkrétně dokáže APS podpořit a přispět k efektivnímu řízení společnosti?

Plánování a optimalizace zároveň

Informační systémy se hodí především pro zajištění chodu organizace a evidenci procesů i prostředků. Shromažďují data o celém podniku, která pak vyhodnocují z komplexního hlediska. Problém ale je, že tyto analýzy lze provádět pouze zpětně, na základě informací již zanesených v systému. APS vidí dál – jedná se o nadstavbu, která vytváří skutečně aktuální plán a předkládá možnou reakci i na právě vzniklé okolnosti. Simulační algoritmy spočítají nejlepší možný průběh výroby při přijetí zakázky nad rámec nebo při dalších nepředvídatelných situacích. S APS si tak můžete kdykoliv odpovědět na otázky: Co se stane, když navýším kapacity? Jak vše zvládnu, pokud vyhraji soutěž a získám zakázku? Co když se pokazí toto zařízení?

APS dokáže vypočítat nejvýhodnější scénář výroby a zamezit ztrátám.

Zajištění rovnováhy ve výrobě

S ERP sice máte přehled o množství skladovaného materiálu, nezajistí však alternativní plán například ve chvíli, kdy se opozdí dodavatel. Naopak APS dokáže vypočítat nejvýhodnější scénář a zamezit ztrátám. Díky detailní simulaci budoucího vývoje je dopředu známé reálné vytížení každého pracoviště, termíny objednávek jsou pak nastaveny tak, aby kvůli čekání na materiál neklesala kapacitní vytíženost, zároveň je předcházeno i vytváření nadměrných zásob bez přímé vazby na konkrétní výrobní objednávku.

Splnitelné zákaznické termíny

V APS lze zadat simulaci vývoje každé zakázky, a to i v závislosti na původním plánu. Proto je možné zákazníkům vždy a takřka za každých podmínek garantovat správný a reálně uskutečnitelný termín dodávky. Proces závislý na běžném ERP systému tuto schopnost nemá. APS také průběžně upozorňuje na hrozící zpoždění.
Právě dodržení slíbeného termínu, zvláště v dnešním konkurenčním prostředí, kdy zákazníci očekávají stoprocentní plnění termínů a co nejkratší dodací lhůty, se často ukazuje jako nejkritičtější bod celého plánovacího procesu. V okamžiku, kdy zákazníkovi potvrdíme termín, který se při dostupných zdrojích kapacitně nebo materiálově nedá zvládnout, způsobujeme si výrazné komplikace hned na začátku celého procesu. Ideální situace je plánovat a slibovat termíny „tak akorát“. Potíž je v tom, že firmy nemají tímto směrem nastavené podpůrné nástroje ani procesy. Potom se může stát jediné: zákazníkům toho slíbí příliš, což se odrazí buď v pozdním termínu dodání, nebo v neefektivním navyšování zdrojů a zhoršení zákaznického servisu u stávajících objednávek.

Jak APS funguje v praxi?

Ideální situace nastává ve chvíli, kdy je APS plně integrované v ERP. Díky této provázanosti pak v systému existují informace předpřipravené přímo pro APS, odpadá tak nutnost shánění dalších dat nebo jejich složité úpravy pro nekompatibilní systém. Ještě před přijetím poptávky od zákazníka může obchodník pohotově ověřit, na jak dlouho dopředu je kapacita omezená, nebo dokonce vyčerpaná a kdy bude pro diskutovanou poptávku dostatek materiálu. V závislosti na těchto informacích potom zakázku zařadí do systému a komunikuje se zákazníkem přibližný termín, který pak zařadí do softwaru a zahájí simulaci. Obchodník z toho jasně vydedukuje, co může přislíbit, aniž by došlo k negativnímu ovlivnění dříve přijatých objednávek. Nejedná se o kouskování zakázky do mezer původního plánu, ale o tvorbu zcela nového schématu.

Může se stát, že je výsledek simulace pro zákazníka nevyhovující. Potom lze vydat se cestou navýšení zdrojů nebo přenesení zpoždění na jinou zakázku, která je méně kritická. Nejdůležitější je ale rozhodnout, zda je možné tato rizika akceptovat. I v tomto případě firmu APS podpoří. Sofistikované optimalizačně simulační algoritmy automaticky spočítají nejlepší možný průběh výroby při přijetí zakázky nad rámec.

APS bychom neměli vnímat jako náhradu ERP systému, ale jako funkční doplněk, ideálně přímo integrovaný v kmenovém softwaru. Snaha nedělit informace mezi více nástrojů je na místě. Data, která nejsou provázaná, mohou firmě ublížit, naopak plánování v souvislostech přináší užitek – denní praxe pak může vypadat následovně: ERP vybavené výrobními moduly provede například tvorbu a údržbu kusovníků i kalkulaci nákladů a cen. APS nad touto základnou zajistí prediktivní plánování výroby, detailní analýzy aktuálních front práce a informace o nejlepší možné cestě k cíli, tedy ke spokojeným zákazníkům. Příkladem softwaru, který toto vše umožňuje, je informační systém QI vyvíjený společností DC Concept.

DC Concept

Martin Bubeníček

Vladimira.Krejsova@dcconcept.cz

www.qi.cz

Reklama
Související články
Jak se zrodil systém pro monitoring výroby

Jiří Rozvařil spoluzakládal v roce 1996 v Kolíně tiskárnu Colognia press, ze které se po 20 letech stala firma se 100 zaměstnanci a obratem kolem 300 mil. ročně. Její vývoj byl téměř čítankový od garážového podnikání přes pokusy a omyly až ke stavbě nové haly a koupi špičkově fungujících tiskových strojů, díky kterým patří dnes tiskárna etiket k lídrům na českém trhu.

Digitálne dvojča & Factory Twin

Uplatnenie digitalizácie vo výrobe predstavuje revolučnú zmenu. Táto zmena má paradigmatický charakter, pretože sprístupňuje dáta z výroby všetkým výrobným prvkom, čo umožňuje uplatnenie nových systémov riadenia výroby v reálnom čase.

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

Sedmý díl našeho seriálu upozorňuje, že ideální přístup spočívá v budování komplexního systému řízení bezpečnosti informací. Existují však výjimky v případech, kdy bylo identifikováno akutní nebezpečí. Tím může být útok na data firmy, tedy jejich zašifrování ransomwarem. V podcastu jsou popsány metody zálohování i možná ochrana před napadením jako takovým.

Související články
Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

Šestý díl našeho seriálu podcastů o kyberbezpečnosti se zabývá okamžikem, kdy obdržíme výsledky analýzy rizik. Na jejich základě se musíme rozhodnout, jak dále postupovat, zejména, zda neexistují nějaká rizika vytvářející maximální stupeň nebezpečí, na které je třeba reagovat okamžitě. Zjištěná rizika musíme konfrontovat s existujícími bezpečnostními opatřeními a zpracovat tzv. benchmark stavu informační bezpečnosti popisující skutečný stav v porovnání s tím, jak by měly být naplněny požadavky dle principů normy ČSN ISO/IEC 27002 nebo ZKB. S podrobnostmi vás opět seznámí profesor Vladimír Smejkal.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Anketa: Máte svá data v bezpečí?

Máte svá data v bezpečí? Pokud si tím nejste zcela jisti, čtěte dále!

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

V pátém podcastu popisuje prof. Smejkal metody hodnocení rizik. Hovoří o hodnocení hrozeb a uvádí jejich příklady, včetně nezbytnosti hrozby a zranitelnosti posuzovat z hlediska pravděpodobnosti jejich výskytu. Zmiňuje též vyhodnocení rizik provedené v rámci tzv. matice následků a pravděpodobností a vysvětluje pojmy jako inherentní, reziduální a cílové riziko.

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

Ve třetím podcastu nás prof. Smejkal seznámí s faktem, že bezpečnostní opatření nám mohou být uložena zákonem i s tím, že každý subjekt se může vyskytnout z hlediska kybernetické bezpečnosti ve třech stavech: 1. nedotčený KB, 2. opatření provedena, ale neví, zda a jak fungují, 3. trvalý proces fungujícího ISMS (systému řízení bezpečnosti informací). A nejen to…

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

V druhém podcastu se prof. Vladimír Smejkal zabývá typy trestné činnosti odehrávající se v kyberprostoru. Kdo však jsou pachatelé kybernetické kriminality a jaké jsou jejich motivy? Nejnebezpečnější nejsou hackeři, organizovaný zločin, teroristé či cizí státy, ale zaměstnanci. Ti mají nejsnadnější přístup do IS, nejvíce informací o něm a nejvíce příležitostí.

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

Pravděpodobně nikdo z nás nesouhlasí s prostoduchým vyjádřením jednoho z bývalých ministrů vnitra ČR, že jej každý může odposlouchávat, protože on nic špatného nedělá. Naopak. Informace jsou dnes jednou z nejcennějších komodit, a chceme-li přežít ve stále ostřejší konkurenci a současně utajit svá citlivá data (obchodní tajemství, osobní údaje apod.), musíme tak činit soustavně, systematicky a na odpovídající odborné úrovni.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit