Témata
Reklama

Katalog pneumatických prvků na CD-ROM

Již dlouhá léta slouží známý dvoudílný katalog Festo s více než 13 000 výrobky jako pomůcka v oblasti automatizační techniky pro práci s pneumatikou. Různí specialisté (konstruktéři, odborníci na řízení, provozní technici, pracovníci nákupu) pracují již mnoho let s tímto "standardem pneumatiky".

Nový, vylepšený katalog na CD-ROM nyní nabízí svým uživatelům ještě mnoho dalších výhod při výběru optimálních pneumatických prvků. Samozřejmostí je komunikace s uživatelem a popis všech prvků v českém jazyce.
Jelikož počet počítačů používaných při práci stále stoupá a tento nástroj se již stal všudypřítomnou pracovní pomůckou, je snadno pochopitelná snaha o využití jeho předností při každodenní práci. S ohledem na tuto skutečnost je katalog pneumatických prvků na CD-ROM logickým doplňkem tištěného katalogu Festo. Elektronický katalog nabízí mnohem více než jen prostou dokumentaci k výrobkům. Uživatel může využívat mnoho výhod, které mu poskytují pomoc při řešení jeho úloh, například rychlý a příjemný výběr prvků, znázornění souvislostí systému či přímý přístup ke vhodnému příslušenství.
Reklama
Reklama

Způsoby práce s katalogem

V podstatě jsou možné tři varianty práce s elektronickým katalogem. Jednak je možné hledání podle obrázku, kdy se výběr provádí kliknutím na požadovaný prvek v obrazovém přehledu výrobků.
Dalším možným způsobem je hledání podle pojmu; hledat je možné podle čísla zboží, typového označení nebo názvu výrobku. Výsledkem hledání je seznam všech prvků, které odpovídají zadaným podmínkám. V tomto seznamu je samozřejmě možné dále vybírat.
Posledním způsobem práce s katalogem je hledání pomocí vlastností, kdy po zadání požadovaných vlastností vyhledá program všechny prvky, které odpovídají uvedeným vlastnostem, a zobrazí je.

Další možnosti katalogu

Komfort a nápovědu nabízí i mnoho dalších funkcí, které jsou obsaženy v elektronickém katalogu Festo. V přehledu příslušenství navrhne program všechny prvky příslušenství k vybranému výrobku, tj. vhodné snímače koncových poloh, upevňovací elementy, zakončení na pístnici atd. Program také umožňuje zobrazení (a následné upravování měřítka) technických výkresů s rozměry a umožňuje také jejich následné převzetí do vlastní dokumentace. Zobrazení fotografie a popisu výrobku přiblíží uživateli design a vzhled výrobku a pomůže mu tak utvořit si první dojem o prvku. Výpočtové programy, které jsou součástí CD-ROM, umožňují uživateli celé zařízení správně nadimenzovat a poskytují mu tak jistotu správné funkce a životnosti. Široké pole možností nového CD-ROM uzavírá možnost komfortního vytvoření objednávky zvolených prvků. Součástí katalogu je i demoverze programu na komfortní kreslení pneumatických schémat.

Požadavky na hardware

Pro instalaci nového elektronického katalogu je třeba min. procesor 80486 nebo vyšší, jednotka CD-ROM, 16MB pracovní paměť, grafické rozlišení 800 x 600 x 256 barev nebo vyšší, operační systém MS Windows 3.x, MS Windows 95/98, MS Windows NT 4.0 nebo MS Windows 2000. Program je možno instalovat podle volby na samostatném PC, laptopu nebo jako síťovou verzi.
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 10314
Datum: 05. 03. 2001
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Originální řešení osy Z pro manipulátory

Osa Z lineárního systému Hiwin HD4 představuje originální řešení, které rozšiřuje možnosti automatizace a robotizace. Je určena pro kompaktní manipulátory, zakladače a pro aplikace typu pick-and-place.

Související články
Automat pro zpracování vodičů

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace této činnosti nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů - Wire Terminal WT. Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Když se sny stanou realitou

Mobilní robotické systémy bývají častým námětem k diskuzím, ale v praxi k vidění příliš nejsou, přestože po nich řada průmyslových společností volá. Společnost Stäubli Electrical Connectors už je však spokojeně využívá. Vrcholový management je nadšen z flexibility, jakou mobilní robotičtí asistenti přinášejí na montážní linku.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Mobilní roboty zajišťují bezpečnější logistiku

Kverneland Group, globální výrobce zemědělské techniky se sídlem v Dánsku, přijme do závodu každý rok na 100 000 palet materiálu a komponent. Materiál je zde dále zpracováván a komponenty jsou montovány do finálních strojírenských výrobků, které opouštějí tovární sklady v kontejnerech. Téměř 500 zaměstnanců přepravuje materiál na ploše 55 000 čtverečních metrů s pomocí nejrůznějších dopravních prostředků, které se neustále pohybují po výrobní hale. Společnost je součástí významné japonské skupiny Kubota Group.

Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Prediktivní údržba robotů

Otázkou maximální produktivity výroby a minimalizací jakýchkoliv prostojů se v dnešní době zabývají snad úplně všechny firmy. Nejinak tomu je ve vysoce konkurenčním prostředí dodavatelů do automobilového průmyslu – zde je to možná ještě důležitější a platí to i pro ty největší firmy, jako je jihlavský závod společnosti Robert Bosch. Bez automatizace z pohledu strojních zařízení by si zde výrobu dokázali jen těžko představit. Pozornost projektových týmů se tak může obracet i k vývoji v oblasti automatizace softwarových řešení.

Textilní tkanina zajímavá v mnoha ohledech

Zušlechtěné textilie – nepatří mezi ně pouze pestrobarevně potištěná košile, impregnovaná větrová bunda či obzvláště měkké ložní prádlo. Také při létání a cestování do vesmíru se používají moderními postupy zušlechtěné materiály. Například vnější plášť Airbusu A380 tvoří ze 70 procent textilie. Dnes už proto nehovoříme o látkách, ale o plošných textiliích. Výrobou příslušných textilních strojů se zabývá společnost Monforts, která společně s firmou Lenze realizovala pokrokový projekt, jenž svými vlastnostmi odpovídá nárokům na špičkovou technologii. K jeho vlastnostem patří propracovaná automatizace, detailně seřízené procesy a vizualizace stroje, jaká aktuálně nemá obdoby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit