Témata
Reklama

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

K přímé součinnosti člověka s robotem (HRC) dochází mimo jiné v oborech, které vykazují jen nízký stupeň automatizace, případně nejsou automatizovány vůbec. Klasickým příkladem je automobilový průmysl: výrobní proces zhotovení karoserie (základního skeletu) je z 95 procent automatizovaný a pouze 5 procent připadá na ruční práci. V konečné montáži je tomu však naopak. Přitom některé činnosti, jež vyžadují použití značné síly nebo jsou nepříznivé z ergonomického hlediska, mohou být ulehčeny nasazením asistenčních robotů. K tomu je však zapotřebí nová generace robotů, která bezpečně spolupracuje s člověkem. Při montáži motorů, převodovek a také při konečné montáži jsou roboty již v provozu, avšak v mnoha dalších odvětvích a aplikačních sektorech je potenciál pro HRC metodu velmi značný.

Reklama
Reklama
Reklama
Člověk a robot vytvoří v továrně budoucnosti ideální tým.

Roboty a aplikační bezpečnost

Aby mohly roboty bezproblémově spolupracovat s člověkem, musejí k tomu mít speciální vlastnosti – jejich ergonomie musí být navržena na přímý kontakt. V praxi to znamená, že robot musí umět omezit svou rychlost a minimalizovat tak kinetickou energii nahromaděnou v systému, a rovněž musí umět spolehlivě identifikovat kolizi. Senzorika vestavěná ve všech osách se stará o to, aby robot dokázal svoje okolí „vnímat“ a bezprostředně na ně reagovat.

Při implementaci HRC metody je nutné brát v úvahu celou aplikaci i s příslušným okolním prostředím. Kromě bezpečnosti samotného robota musí nezbytným požadavkům vyhovovat i celé pracoviště robota včetně lidské obsluhy, aby byla zaručena spolupráce s minimem rizika. To vyžaduje bezpečný koncept robotických buněk. V neposlední řadě se musí cítit bezpečně také sám pracovník, aby mohl mít pocit, že svého robotického asistenta může akceptovat.

HRC a mobilita pro inteligentní továrnu

Pro zajištění maximální flexibility, kterou bude vyžadovat výroba budoucnosti, se propojení HRC s mobilitou jeví jako nejbližší logický krok. V případě, že budou vzájemně spojeny přednosti lehkého senzitivního robota s mobilní a autonomní platformou, stane se robot vysoce flexibilním výrobním asistentem, který není vázán na jedno místo. Bude mít tudíž neomezený pracovní prostor, což je ideální základnou pro požadavky Průmyslu 4.0.

HRC v interní logistice

Také v logistických centrech jsou s cílem efektivního řízení materiálových toků vzájemně těsně spojeni lidé se stroji, roboty a dopravními systémy. Pomocí senzorů a síťově propojených IT systémů projde každý díl v pravý čas zásobovacím řetězcem. Spolupracující roboty jsou například schopny v automatizované aplikaci Item Pick (vybírání položek) pomocí integrovaných systémů průmyslového vidění vybírat jednotlivé položky z kontejnerů přistavených automatizovaným skladovým systémem. Člověk pak může provádět některé další úkoly sloužící ke zdokonalení procesu.

Obr. 2. Roboty KUKA LBR iiwa a KR AGILUS

Robot bude hrát klíčovou roli v továrně budoucnosti

Robot a člověk mohou za pomoci HRC metody vytvořit ideální tým ve výrobě budoucnosti. Člověk přitom je a nadále zůstane kognitivní silou. Je kreativní a pracuje jako stratég, zatímco robot do této spolupráce přináší – ve spojení s nejvyššími bezpečnostními standardy – svou přesnost při opakování operací, výkon a spolehlivost. Přitom se budou jeho schopnosti dále zdokonalovat. Roboty budou spolupracovat s lidmi stále efektivněji, budou schopny reagovat na gesta a řeč, uvědomovat si svoje prostředí a intuitivně se včleňovat do měnících se procesů. Inteligentní stroje budou mobilní, schopné se učit, dělit se o své poznání, fungovat ve větším uskupení a hrát tak v továrnách budoucnosti klíčovou roli.

KUKA Roboter

Zpracováno podle firemních podkladů

samkova@seteva.cz

//www.kuka-robotics.com/czech_republic/cs/

Reklama
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Související články
Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Nový obor OMS: škola hrou?

Automatizace se nejen stala samozřejmou součástí našeho světa, ale také klade stále větší nároky na znalosti nejrůznějších technologií. Co by si například strojař počal bez elektrického vybavení stroje a elektroniky? Tyto trendy vedou ke stále těsnější spolupráci výrobců strojů s dodavateli. Mnohdy se zcela zřetelně přesouvá řešení dílčích problémů na dodavatele komponent nebo částí stroje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit