Témata
Reklama

Nový obor OMS: škola hrou?

Automatizace se nejen stala samozřejmou součástí našeho světa, ale také klade stále větší nároky na znalosti nejrůznějších technologií. Co by si například strojař počal bez elektrického vybavení stroje a elektroniky? Tyto trendy vedou ke stále těsnější spolupráci výrobců strojů s dodavateli. Mnohdy se zcela zřetelně přesouvá řešení dílčích problémů na dodavatele komponent nebo částí stroje.

Dalším z velmi potěšitelných trendů je snaha zjednodušit nutnou práci tak, aby byla intuitivní a pokud možno vedla k výsledkům bez dlouhého zkoumání a učení se – aby se blížila hře. Vždyť jak všichni víme, drtivá většina techniků si ráda s technikou doslova hraje. Určitě si vzpomenete na dílo klasika, jehož název „Schola ludus“ neboli „Škola hrou“ má sice poněkud jiný význam, ale přesto vystihuje možnosti a směry nových technologií současnosti.

Nová skupina elektrických pohonů firmy Festo v tomto smyslu doslova zakládá nový obor: elektrické pohony, které lze přivést k životu tak snadno, že to skutečně připomíná jednoduchou hru.

Reklama
Reklama
Reklama
Graf pro výběr velikosti přímočarého pohonu ELGR

Výběr mechaniky

Na začátku stojí první úkol – správně si vybrat velikost pohonu. V našem případě postačí zaměřit se na graf pro příslušný druh pohybu (například pro přímočarý pohon ELGR, viz obrázek) a hned je jasné, zda na uvažovanou úlohu postačí vybraná velikost. Pro danou velikost je pak zcela jednoznačně určen motor, spojka, upevnění motoru, kabely, ovladač, případně také převodovka. Co víc, kompletní sestava přijde do firmy jako jediná sada v zásilce. Pro firemní logistiku to bude jeden jediný díl, jediná položka ve všech seznamech, rozpiskách a kusovnících.

Domovská stránka ovladače motoru

Elektrické zapojení

Dalším úkolem je zapojit elektrické signály – zde postačí propojit dodanými kabely motor a jeho odměřování s ovladačem, případně ovladač s nadřazeným systémem (buď se vstupy a výstupy PLC, nebo dokonce s některou z komunikačních průmyslových sítí – Profibus, ProfiNet, Ethernet/IP, Ethercat, CANopen aj.). Schéma zapojení je jednoduché a příklady lze najít na webu společnosti Festo.

Tabulka pro zadávání požadovaných pohybů

Nastavení regulace a polohování

I bez účasti specialistů na řízení zvládne uvedení pohonu do pohybu dokonce i většina technicky založených školáků. Hra spočívá v tom, že k ovladači motoru se připojíte síťovým kabelem z vašeho PC, v internetovém prohlížeči napíšete adresu uvedenou v návodu a objeví se domovské stránky ovladače. Nejprve zadáte do určeného okénka kód, který opíšete ze štítku pohonu. Systém stáhne z cloudu soubor parametrů, které jsou určeny pro konkrétní ovladač tak, abyste se nemuseli nijak zabývat obávanou regulací PID. Staženou sadu uložíte do ovladače – a tím je vše nastaveno.

Poté vyplníte na téže straně tabulku s požadovanými pohyby. Možností je několik: můžete zadávat předem určené absolutní polohy, relativní polohy (tj. posunutí o danou hodnotu) nebo využít tzv. jogging – posouvání po malých krocích až do místa určení a záznam polohy pouhým stiskem tlačítka. Kromě toho každý řádek tabulky obsahuje samostatné zadání zrychlení a zpomalení, rychlosti a dokonce i proudu do motoru, proto můžete velmi snadno například udržovat stálý přítlak pohonu.

Stavebnice pohonů OMS

Ovládání

V základním režimu je vše připraveno pro velmi názorný způsob ovládání – každému řádku ve výše zmíněné tabulce je přiřazen jeden vstup a jeden výstup ovladače. Takže například sepnutím signálu 3 se pohon rozjede podle pokynů ve 3. řádku, a pokud signál na vstupu trvá, dokončí pohyb a poté vyšle opačným směrem (tedy na svůj výstup) signál, že je pohyb dokončen. Jakmile během pohybu signál zmizí, pohyb je přerušen, pohon se zastaví se zadaným zpomalením, ale nevyšle potvrzení o dosažení polohy, protože na ni nedojel. Pokud se během pohybu objeví signál pro jiný pohyb, systém jej poslechne a začne plnit poslední známý příkaz. Vše je jasné, přehledné a jednoznačné nejen pro specialistu s připojeným PC, ale i pro kohokoliv, kdo sleduje například pomocí kontrolek stav vstupů a výstupů. Proto se tento režim nazývá „ventil“ – signál do systému (jako při sepnutí cívky ventilu) vyvolá pohyb a následně sepnutí výstupu (obdobné signálu z koncového spínače na válci).

Pokud od pohonů požadujete úlohy komplikovanější, než jen polohování a případné řízení síly, stačí přepnout do režimu pro specialisty, stáhnout si z domovských stránek firmy Festo software FCT (Festo Configuration Tool) a rázem jste ve zcela jiném světě, tentokrát určeném spíše specialistům na elektrické pohony.

Příklad zákaznického manipulátoru

OMS – Optimised Motion Series

Pro úplnost zbývá dodat, že uvedená skupina pohonů nese označení OMS (Optimised Motion Series) a stále se rozšiřuje. V současnosti lze z pohonů této skupiny dokonce snadno sestavovat manipulátory, které obvykle nevyžadují žádné dodatečné spojovací díly, neboť již při konstrukci se počítalo s co nejefektivnějším a úsporným způsobem vzájemné montáže. Manipulátory mohou posouvat, otáčet a spouštět nejrůznější předměty, přičemž jejich podobu můžete sami libovolně ovlivnit.

Jak je patrné, i úkoly, které v minulosti kladly vysoké nároky na znalosti hned několika oborů, lze dnes splnit doslova ve formě hry. Nový obor v elektrických pohonech umožní zákazníkům elektricky polohovat nejen jednoduše, ale i za příjemnou cenu.

Festo

Ing. Zdeněk Haumer

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz/OMS

Reklama
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit