Témata
Reklama

Vyvrtávání hlubokých otvorů bez vibrací

Vstoupíte-li do většiny obroben, můžete slyšet vysoké intenzivní pískání, které doprovází operaci vyvrtávání hlubokých otvorů. A hluk je to dost velký na to, aby se i ti hůře slyšící začali prát o pár špuntů do uší.

Tento problém trápí obráběče už od té doby, co vynálezce soustruhu Henry Maudslay do něj poprvé založil kus oceli a zkusil naskrz vyvrtat díru. Situace se zhoršovala s tím, jak narůstala pevnost kovových materiálů a rostly nároky na obráběcí stroje. To se však už stává minulostí. Nový vyvrtávací systém od Kennametalu se může pochlubit nejúčinnějším mechanismem proti vibracím, jaký kdy společnost vyvinula, a k tomu přináší rozsáhlou řadu vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami a různé velikosti vyvrtávacích tyčí.

Reklama
Reklama

Nový antivibrační vyvrtávací systém

Tím, kdo o systému ví všechno, je Sam Eichelberger, produktový inženýr pro soustružnické systémy a člen týmu, který vyvinul vnitřní tlumicí mechanismus. „Snad to nejdůležitější, co by se mělo o nové vyvrtávací tyči vědět, je, že se jedná o plug and play,“ říká. „Není vůbec potřeba žádné seřizování nebo nastavování – jednoduše tyč vyjmete z balení, uložíte do revolverové hlavy a můžete vyvrtávat.“

To pomáhá více než snahy odhlučnit dílnu. Eliminace vibrací, a tudíž i pískání, značně prodlužuje životnost nástroje, nehledě na pozitivní dopad na jakost povrchu. A pokud nástroje déle vydrží, mohou být náročněji využívány, s vyššími posuvy, řeznými rychlostmi a hloubkami řezu, o kterých si odborníci z průmyslu mysleli, že jsou nedosažitelné.

Nový antivibrační vyvrtávací systém od společnosti Kennametal se může pochlubit řadou technologických vylepšení, které umožňují plug and play nasazení.Eichelberger byl jedním z nich. Vyjmenovává několik vlastností, které z antivibračního vyvrtávacího systému učinily nejen ten nejsnadněji použitelný, ale zároveň i nejproduktivnější. Mezi ně patří použití vroubkovaného spoje vyvrtávací hlavy s pracovním koncem vyvrtávací tyče, který umožňuje bezpečné upnutí různých druhů a velikostí vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami.


Zlepšeny byly také samotné hlavy, které byly „podrobeny dietě“, takže jsou kratší a lehčí, což přináší lepší stabilitu a to přispívá k vyššímu výkonu vyvrtávací tyče. Zlepšen byl rovněž přívod chladiva, aby vysokotlaký paprsek chladicí kapaliny byl nasměrován přesně tam, kde jí je potřeba nejvíce. Výsledkem je bezproblémové řízení odvodu třísek spolu s maximálním chlazením oblasti řezu.

Nastavit hlavu přesně na osu je velmi snadné – stačí, aby hodnota úhlu na displeji ukazovala nulu, a pak tyč na místě zajistit.

Vnitřní tlumení vibrací

Nejdůležitější ze všeho je vnitřní tlumení. „Vyvrtávací tyče pracují bez vibrací a současně jsou i bezúdržbové. Uvnitř tyče je v tlumicí kapalině uložen masivní díl podepřený dvojicí pružných podpor. Tento díl se během obrábění rozkmitá v předem dané frekvenci tlumící vlastní frekvenci vyvrtávací tyče, což potlačuje vibrace. Nejsou zde žádné díly, které by podléhaly opotřebení nebo by vyžadovaly seřizování,“ říká Eichelberger a dodává, že nástroj stačí jen nastavit a můžete na něj zapomenout.

Antivibrační systém nabízí vynikající výkon v aplikacích vyvrtávání až do hloubky 10x D, což je mnohem více, než umožňuje celokarbidová nebo celokovová vyvrtávací tyč. Výsledky interních i zákaznických testů vykazují stejně dobrou nebo lepší jakost povrchu než konkurenční „tiché tyče“, a to při podstatně agresivnějších, všeobecně použitelných řezných podmínkách.

Tuhé upnutí do stroje a snadné seřízení

Samozřejmě že vyvrtávací tyče jsou jen tak dobré, jak to umožňuje způsob, jakým jsou upnuty ve stroji. Kennametal reflektoval tuto kritickou skutečnost dodávkou revolverových adaptérů pro různé typy strojů spolu se speciálním děleným pouzdrem pro dosažení maximální tuhosti. „To je cílem tohoto výrobku,“ říká globální produktový manažer Kennametalu John Gable. „Díky němu je dostupná nejlepší možná stabilita a nejefektivnější řešení tlumení.“

Každý, kdo se někdy snažil seřídit vyvrtávací tyč přesně na osu, ocení skutečnost, že nastavení je extrémně snadné. „Na vrchu hlavy je referenční plocha, která slouží k zaměření úhlu,“ vysvětluje Eichelberger. „Vy jen otáčíte tyčí do té doby, než měřicí přístroj ukáže nulu, pak nástroj na místě upnete.“

Provedení vyvrtávacích tyčí a vyměnitelných hlav

Vzhledem k vyšší ceně takovéhoto vyvrtávacího systému zákazníci také ocení skutečnost, že hlavy jsou v případě havárie vyměnitelné a nedojde tak ke zničení vyvrtávací tyče. A uživatelé staršího vyvrtávacího systému od Kennametalu zjistí, že do něj mohou své nové hlavy perfektně upnout pomocí adaptéru.

„Portfolio našich vyvrtávacích tyčí zahrnuje rozsah průměrů od jednoho do čtyř palců, v metrické verzi začíná na 25 mm a končí na 100 mm,“ říká Gable. „K dispozici jsou také různé druhy vyměnitelných hlav – s pozitivními břitovými destičkami upínanými šroubem pro jemné dokončování i negativní geometrie s upínáním pomocí upínky pro těžké hrubování. Vyvrtávací tyče byly navrženy tak, aby vynikaly v náročných aplikacích, což také činí.“

Kennametal

petr.paroulek@kennametal.com

www.kennametal.com

Reklama
Související články
Nejpokročilejší technologie vrtání

O některých věcech můžeme být přesvědčeni, že nemohly být vymyšleny lépe, než jak je známe. Býváme velice překvapeni, když se posléze ukáže, že mohly. Vývojový tým inženýrů Kennametalu se rozhodl spojit výkon a široké možnosti použití osvědčených modulárních vrtáků KSEM s jeho menšími bratříčky, modulárními vrtáky KenTIP. Výsledkem kombinace těchto dvou pokročilých technologií vrtání otvorů je nový modulární systém KenTIP FS.

Obrábějte déle s břitovými destičkami

Nové řezné materiály jakostí KCK20B a KCKP10 přinášejí vyšší otěruvzdornost a delší životnost nástrojů a zvyšují produktivitu při obrábění šedé a vermikulární litiny.

Břitové destičky pro těžké soustružení

Nový systém pro těžké soustružení od společnosti Kennametal přináší maximální úběry při obrábění ocelí, korozivzdorných ocelí a litin. Systém FIX8 přináší nejvyšší úběry kovových materiálů v soustružnických operacích při nejnižší ceně na řeznou hranu.

Související články
Vrtání a zahlubování spojovacích otvorů

Společnost Kennametal představila systém Hipacs pro vrtání a zahlubování při výrobě spojovacích otvorů v leteckém průmyslu. Tyto vysoce přesné nástroje navržené pro vrtání otvorů a srážení hran v jednom kroku splňují přísné požadavky na přesnost v leteckém průmyslu, přičemž přinášejí zvýšenou životnost nástroje při obrábění opláštění letadel z kompozitu, titanu nebo hliníku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Rychlejší obrábění v leteckém průmyslu

Společnost Kennametal představila vrták FBX pro vrtání otvorů s plochým dnem při výrobě strukturálních dílů v leteckém průmyslu. Patentovaný vrták FBX přináší vynikající stabilitu a až o 200 % vyšší úběry kovu při obrábění vysokoteplotních slitin, nerezové oceli a dalších materiálů.

Rotační nástroje s břity z polykrystalického diamantu

Společnost Kennametal představila novou řadu PKD rotačních nástrojů pro obrábění hliníku, které přinášejí až 10krát vyšší produktivitu než karbidové nástroje. Nová řada vrtáků, výstružníků a stopkových fréz se vyznačuje výjimečnou životností nástrojů a odolností proti opotřebení, dokonce i ve velmi abrazivních slitinách hliníku.

Obzvlášť produktivní kulová stopková fréza

Společnost Kennametal rozšířila svou řadu HARVI I TE o čtyřbřitou kulovou stopkovou frézu. Nástroj navržený pro vysoce produktivní 3D hrubovací a dokončovací operace přináší nižší náklady na obrábění díky maximálnímu úběru v široké řadě kovových materiálů.

Výhody rychlovýměnných nástrojových držáků

Již více než tři desetiletí přinášejí rychlovýměnné nástroje značky Kennametal KM vyšší efektivitu obrobnám. Jak mohou dosvědčit tisíce zákazníků, KM přináší kratší přípravné časy, vyšší flexibilitu, vyšší využití stroje a schopnost vyhovět stále přísnějším požadavkům průmyslu.

Inovace a zvýšení produktivity obrábění v leteckém průmyslu

Svět se pod tlakem pandemie mění a s ním se mění i pohled na letecký průmysl. Kvůli těmto změnám je třeba pomáhat zákazníkům jejich výrobu nejen znovu rozbíhat, ale i optimalizovat. O to důležitější je pro firmu Gühring dívat se do budoucnosti a nepodléhat krizovým tendencím. Gühring je tradičním dodavatelem pro letecký průmysl, a to nejen u nás v České republice, ale i celosvětově.

Na konstrukci záleží - maximalizace výkonu výrobní linky

V současné době moderních výrobních technologií požadují různá průmyslová odvětví rychlá a efektivní řešení pro hromadnou výrobu. Pro tento účel byly navrženy výrobní linky. Ty se skládají z několika zpravidla jednoúčelových strojů vybavených různými typy nástrojů pro různé obráběcí operace, jako jsou soustružení, vrtání, frézování anebo vyvrtávání. Každý jednotlivý stroj může být vybaven několika vřeteny s řeznými nástroji pro obrábění různých povrchů obrobku, což znamená, že současně může pracovat i několik desítek nástrojů.

900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Nový rekord v HPC frézování

Společnosti Chiron a Gühring, výrobce strojů a specialista na nástroje, společně dosáhly významného rekordu v oblasti vysokovýkonného frézování: 1 000 cm3 oceli (16MnCr5) bylo obrobeno za 60 sekund. To představuje úběr osmi kilogramů oceli za minutu. A také extrémní třískový objem v čase a enormní posuv.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit