Témata

Veletrh Laser World of Photonic 2023

27. 06. 2023 – 30. 06. 2023

Messe München, Německo
world-of-photonics.com

Koncem června se sejde v Mnichově celý mezinárodní fotonický průmysl na předním světovém veletrhu Laser World of Photonic, který letos slaví 50. výročí a společně se souběžně konajícím se veletrhem automatica.

Přední světový veletrh a kongres Laser spojuje mezinárodní fotonický průmysl. (Zdroj: Messe München)

Projektová manažerka veletrhu Anke Odouli poskytla krátký rozhovor.

Proč je rok 2023 speciálním rokem pro veletrh Laser World of Photonics?

Důvodů je několik: Na jedné straně se vůbec první ročník konal před 50 lety v Mnichově pod názvem Laser 73 s přibližně 100 vystavovateli. Gerd vom Hoevel, tehdejší generální ředitel Messe München, měl vizionářskou myšlenku vytvořit první světový veletrh pro nový typ laserových technologií – první laser vůbec byl vyvinut v roce 1960. I v roce 2022 se Messe München ujal průkopnické role, když se světem Quantum inicioval platformu pro mezinárodní kvantovou komunitu a tím i pro další technologii s obrovským budoucím potenciálem. V roce 2023 bude opět probíhat tato akce souběžně s veletrhem Laser World of Photonics v samostatné hale. Na druhou stranu se mezinárodní vědecká elita po čtyřleté přestávce konečně může opět osobně setkat na kongresu World of Photonics. V neposlední řadě se těšíme na první termínově společné konání s veletrhem automatica, protože existuje mnoho průsečíků mezi automatizačním a laserovým průmyslem.

Jak probíhají registrace vystavovatelů na letošní veletrh?

V tuto chvíli, tedy čtyři měsíce před veletrhem, máme již obsazeno více výstavních ploch než v loňském roce. Obzvláště vysoké tempo růstu vystavovatelů máme z USA a Číny. Laser World of Photonics měl vždy široké mezinárodní zastoupení a jsme rádi, že mnoho mezinárodních vystavovatelů, kteří se v roce 2022 nemohli zúčastnit kvůli cestovním omezením, se může zúčastnit letos. Svou účast již potvrdili všichni lídři trhu z fotonického průmyslu a významné průmyslové výzkumné ústavy. Očekáváme kolem 800 vystavovatelů z 30 zemí na ploše 50 000m2. Jsme rádi, že mezi vystavovateli můžeme přivítat také společnosti z České republiky (zatím deset firem). Dokonce se chystá vůbec poprvé společná česká expozice pod hlavičkou Českého optického klastru a agentury CzechTrade.

Veletrh Laser World of Photonic podporuje klíčové laserové technologie laseru již 50 let. (Zdroj: Messe München)

Na která průmyslová témata se letos veletrh zaměří?

Fotonika se stala klíčovou technologií, bez níž by inovace v mnoha oblastech již nebyly myslitelné. Autonomní řízení, elektrická mobilita, vědy o živé přírodě, moderní diagnostika a komunikační procesy – snad neexistuje odvětví, které by z toho netěžilo. Výstavní plochy přirozeně navazují na tato témata, stejně jako doprovodný program s fóry, panely či speciální přehlídkou „Photonika ve výrobě“. Svou roli tam budou hrát i témata, která v současnosti ovlivňují průmysl, jako je problém dodavatelského řetězce nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Navzdory těmto výzvám pokračuje vzestupný trend ve fotonickém průmyslu: jen pro Německo předpovídá průmyslová asociace Spectaris do roku 2025 roční růst kolem 6,5 procenta. V roce 2021 toto odvětví vygenerovalo tržby ve výši 47,3 miliard EUR.

Co můžeme očekávat od kongresu World of Photonics?

Jsme velmi rádi, že se zde na výstavišti po dlouhé přestávce konečně mohou opět setkat špičkoví vědci z celého světa. Budou prezentovat a diskutovat o svých nejnovějších výzkumných výsledcích na vědeckých konferencích a aplikačně orientovaných panelech. V roce 2023 se pod záštitou kongresu uskuteční pět samostatných konferencí: Největší je CLEO/Europe-EQEC, která se zabývá všemi aspekty optických technologií a fotoniky v oblasti základního výzkumu. Konají se také čtyři konference, které se zaměřují na aplikačně orientovanou vědu, a to LiM – Lasers in Manufacturing, Digital Optical Technologies, Optical Metrology a ECBO – European Conferences on Biomedical Optics.

Společné konání s veletrhem automatica přináší cenné synergické efekty. (Zdroj: Messe München)