Témata
Reklama

Česká kosmická kancelář podporuje studenty všech věkových kategorií se zájmem o kosmonautiku

Fanoušci kosmonautiky z řad žáků a studentů budou mít i letos napilno. Stejně jako v předchozích letech je čeká velké množství programů, jejichž spoluorganizátorem nebo partnerem je Česká kosmická kancelář (CSO). Nejprve bude v dubnu zahájen již desátý ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro mladé kosmické nadšence Expedice Mars – poznej vesmír. Studentům středních a vysokých škol a mladým profesionálům je pak určena široká nabídka letních škol, kurzů a stáží. Ti nejmenší se mohou zapojit do soutěže o nejlepší jméno maskota Evropské kosmické agentury (ESA).

„Snažíme se studenty přivést k zájmu o kosmonautiku a přírodní vědy a jejich nadšení dále podporovat. Díky členství České republiky v ESA mohou poměřovat své schopnosti v mezinárodním prostředí, a pokud jsou pracovití, mají také příležitost navštívit významná světová vědecká střediska či si vyzkoušet, jak probíhá výcvik skutečných kosmonautů,“ říká Milan Halousek, vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře.

V pátek 12. dubna 2013, v den výročí prvního letu člověka do vesmíru, slavnostně odstartuje desátý ročník mezinárodní vědomostní soutěže pro mladé kosmické nadšence od deseti do sedmnácti let, Expedice Mars – Poznej vesmír. Soutěž, kterou slavnostně zahájí první evropský kosmonaut Vladimír Remek spolu s dalšími významnými hosty, vyvrcholí na podzim cestou dvanáctičlenné finálové posádky do výcvikového střediska mladých kosmonautů v belgickém Transinne. Úspěšní soutěžící si zde budou moci vyzkoušet výcvik na trenažérech podobných těm, na kterých trénují skuteční kosmonauti. Více informací o soutěži, jejímž spoluorganizátorem je Česká kosmická kancelář, je k dispozici na webových stránkách www.expedicemars.eu.

V květnu si pak čtveřice studentů z Prahy a Kladna splní velký sen. Vydají se do amerického San Diega, kde se zúčastní slavnostního vyhlášení výsledků celosvětové studentské soutěže v návrhu velké kosmické základny budoucnosti. Svoji práci představí na studentské konferenci „International Space Development Conference“ organizované Americkým národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA).

Studenti středních a vysokých škol a mladí absolventi se mohou i letos zúčastnit nejrůznějších letních škol a kurzů. Pro vysokoškoláky je na výběr třeba letní škola zaměřená na výzkum kosmického počasí v rakouských Alpách či studijní pobyt ve švýcarském Davosu, jehož účastníci se budou zabývat družicovými navigačními systémy. Studenti středních škol se zájmem o přírodní vědy, matematiku, fyziku a kosmonautiku se mohou přihlásit na Evropský kosmický tábor, který se uskuteční na norské raketové základně v Andøye.

Pro nejmenší je tu soutěž o nejlepší jméno pro maskota ESA. Soutěž je určena dětem ve věku od čtyř do dvanácti let, které jsou občany členských států ESA, a přihlášku do ní lze podat i v češtině. Ocenění se dočká deset nezdařilejších návrhů. Více informací o programech a soutěžích, včetně uzávěrek přihlášek, naleznete na webu CSO: //www.czechspace.cz/cs/vzdelavani.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit