Témata
Reklama

Vědci a firmy z ČR společně zkoumají vesmír

Čeští vědci a technici se významnou měrou podílejí na vědecké misi Plato, kterou připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Přípravy probíhají už od roku 2014, vesmírná sonda Plato má být vypuštěna v roce 2026. Jejím úkolem je objevovat a zkoumat planety podobné Zemi v prostoru mimo Sluneční soustavu, tzv. exoplanety.

Reklama
Reklama
Reklama

Sonda Plato (Planetary Transits and Oscillations of Stars) bude vyhledávat kamenné planety zemského typu, které se nacházejí v obyvatelné zóně své hvězdné soustavy. Sonda má být ze Země vynesena ruskou raketou Sojuz 2.1b se stupněm Fregat, která odstartuje z kosmodromu ESA ve Francouzské Guayaně. Sonda bude umístěna do prostoru tzv. libračního centra L2 soustavy Slunce-Země. Toto místo je vzdáleno přibližně 1,5 milionu kilometrů od Země (směrem od Slunce). Odtud bude sonda svými 26 kamerami sledovat tisíce hvězd v předem vybraných oblastech vesmíru a monitorovat pravidelné poklesy jejich jasnosti, které jsou způsobeny obíhajícími exoplanetami. Pozorování je naplánováno na dobu čtyř let (s možným prodloužením až na osm let).

Krátké video znázorňuje metodu tranzitní fotometrie, kterou bude sonda Plato používat k vyhledávání exoplanet. (Zdroj: ESA)

Prostřednictvím zkoumání exoplanet se astronomové snaží najít ve vesmíru místa s podobnými podmínkami k životu, jaké jsou na Zemi, a odpovědět na otázku, zda je naše Sluneční soustava jedinečným systémem, nebo jedním z mnoha podobných.

Jedna z kamer sondy Plato připravená k uložení do speciálního ochranného přepravního kontejneru. (Zdroj: SAB Aerospace)

Příprav vesmírné mise Plato se po všech stránkách účastní Česká republika. Podílí se na vědeckém výzkumu projektu, přípravě softwaru a zajišťuje i návrh, výrobu a testování hardwaru. Na misi se společně podílejí české firmy SAB Aerospace5MAstronomický ústav AV ČR.

Vnitřní část kontejneru usazená ve spodní části vnějšího boxu. (Zdroj: SAB Aerospace)

Speciální kontejnery od brněnské firmy

Příprava mise nyní pokročila do další fáze. Brněnská firma SAB Aerospace pro projekt vyvinula speciální dvouplášťové transportní kontejnery, v nichž budou během přípravných operací uloženy a přepravovány extrémně citlivé kamery. Jemná optika kamer nesnese jakékoli nečistoty, a proto je kontejner vyroben tak, že v jeho vnitřním boxu je čistota ISO 5, což odpovídá například výrobě počítačových čipů. Mezi vnitřním a vnějším boxem je ISO 8, tedy podobné prostředí jako na operačním sále. Brněnský tým kontejnery navrhl a sestrojil tak, aby kamery nepoškodily jakékoli vibrace během transportu. Kontejnery jsou proto opatřeny na míru spočítanými a vyrobenými pružinami, které do Brna putovaly z Francie. Firma SAB Aerospace pro projekt dodá celkem 33 kontejnerů. Jeden testovací je už nyní v Belgii a další odchází v těchto dnech do Florencie. Na zakázce na transportní kontejnery se společně s firmou SAB Aerospace podílí i Astronomický ústav AV ČR.

Vnitřní kontejner je ve vnějším obalu upevněn prostřednictvím speciálních pružin. (Zdroj: SAB Aerospace)

V Brně vzniká i celý servisní modul sondy

Inženýři v brněnské firmě SAB Aerospace mají na starosti rovněž kompletní konstrukci i vývoj servisního modulu, z něhož se sonda Plato skládá. Servisní modul zahrnuje pohon, navigaci, regulační systémy, solární panely, baterie a mnoho dalších komponent, na jejichž výrobu jsou kladeny ty nejpřísnější nároky. Tyto systémy budou udržovat v chodu hlavní část sondy – 26 kamer, které budou provádět pozorování. Dvoutunová sonda musí být sestrojena tak, aby bez úhony přečkala start rakety, cestu do vesmíru i osmiletý pobyt v něm. Musí vydržet extrémní teploty, vibrace a další nehostinné podmínky, musí být pevná, ale zároveň lehká. Proto bude vyrobena z kompozitních panelů z uhlíkových vláken, jež dodá firma 5M z Kunovic.

Vesmírná sonda Plato je teleskop složený z 26 samostatných kamer. (Zdroj: ESA/ATG medialab)

Software z české akademie věd

Astronomický ústav AV ČR se podílí i na vývoji softwaru, který bude sloužit pro zpracování dat z přístrojů sondy Plato. Vědkyně Dr. Marie Karjalainen pracuje konkrétně na přípravě kalibračních algoritmů, jež odstraní případné efekty termálního šumu a zlepší tím fotometrickou přesnost měření. Už nyní mají vědci k dispozici první simulovaná data z kamer pro psaní softwaru. Na podzim roku 2022 proběhnou testy se skutečnými kamerami ve vakuových komorách, kde budou nasimulovány vesmírné podmínky.

Zdroj: Tisková zpráva Astronomického ústavu AV ČR a firmy SAB Aerospace. Zpracováno redakcí.

Firmy
Související články
Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Chytré senzory sbírají informace přímo z kolejí

Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici. Na výzkumu spolupracují s tuzemskými a tchajwanskými partnery. Po nedávném železničním neštěstí, při kterém na Tchaj-wanu přišlo o život přes pět desítek lidí a na dvě stovky utrpělo zranění, se bezpečnost pro tamní úřady stala prioritou. Testovací nasazení nadějné technologie z Česka chtějí proto Tchajwanci maximálně urychlit.

Související články
Absolventi bez praxe – firmy musejí posílit spolupráci se školami

Firmy se již mnoho let potýkají s tím, že ze škol vycházejí absolventi bez potřebných praktických dovedností zejména v technických oborech. Distanční výuka tento problém nyní ještě prohloubila. Více než kdy jindy je nyní důležitá spolupráce firem se školami, která může situaci pomoci změnit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit