Témata
Reklama

I bezpečnost dat má svůj den, slaví se 28. ledna

Bezpečnost dat je stále aktuálnějším tématem. Jeho význam podtrhuje i celosvětově uznávaný Den bezpečnosti dat (v Evropě častěji uváděný jako Den ochrany osobních údajů). Připadá na 28. ledna a slaví se při příležitosti přijetí tzv. Úmluvy o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů z roku 1981. Právě v tento den je na místě se zamyslet, jak správně uchovávat data v bezpečí a jaká pravidla ochrany soukromí tomu mohou pomoct.

Reklama
Reklama
Obr. 1. Podle experimentu Ponemonského institutu z roku 2015, který proběhl ve spojení s technologickou společností 3M, stačí vizuálním hackerům pouze 15 minut, aby získali citlivá data z cizí obrazovky.

Nebezpečí nemusí vždy nutně přijít po síti

Vlastní data jsou v dnešní době často tím nejcennějším, co firmy mají. Firemní i úřední datové sítě tak pravidelně čelí palbě hackerských útoků. O čem se ale tak často nemluví, je trend tzv. visual hackingu, tedy například úplně obyčejného nahlížení přes rameno. Tímto způsobem se hackeři mohou dostat i k velmi citlivým údajům.

Podle experimentu Ponemonského institutu z roku 2015, který proběhl ve spojení s technologickou společností 3M, stačí vizuálním hackerům pouze 15 minut, aby získali citlivá data z cizí obrazovky. „Netechnologické hrozby v oblasti ochrany osobních údajů, jako je odezírání informací z obrazovky cizího notebooku nebo mobilního telefonu, se často přehlíží. Den ochrany osobních dat je pro firmy příležitost, kdy tyto hrozby vyhodnotit a hledat cesty, jak riziko zneužití interních dat minimalizovat,“ říká Nicola Stevens, která ve společnosti 3M vede divizi zaměřenou na ochranu displejů.

Obr. 2. Filtry od technologické společnosti 3M jsou založené na patentované optické technologii MicroLouvre a omezují zorný úhel obrazovky.

Jak se proti útokům vizuálních hackerů bránit?

Základem bezpečnosti je mít přehled o svém okolí. Ať už se jedná o práci v kavárně, nebo kontrolování pracovního mailu v tramvaji, vždy může být poblíž někdo lačný po informacích. Při práci s důvěrnými údaji mimo kancelářské zdi by se data neměla na obrazovce objevovat déle, než je nutné.

Řešení proti slídilům představují také privátní filtry, které lze aplikovat na monitory, obrazovky notebooků i displeje tabletů a smartphonů. Filtry od technologické společnosti 3M jsou založené na patentované optické technologii MicroLouvre a omezují zorný úhel obrazovky. „Při pohledu z boku na obrazovku začíná obraz už od úhlu 30 stupňů černat a obsah obrazovky se tím pádem stává pro zvědavé pohledy neviditelný. Druhou možností je zlatý filtr, který vizuálnímu hackerovi ukáže jen jeho vlastní odraz a zanechává obrazovku o 14 % zřetelnější než filtr černý,“ vysvětluje Peter Barker, odborník ze 3M.

Obrazovka je zřetelná jen při pohledu zpříma, pro uživatele se tedy nic nemění, snad jen to, že může v klidu pracovat. Někdy se ale naopak hodí, aby monitor vidělo více lidí, například při konzultacích práce s kolegy. Právě proto jsou filtry flexibilní a dají se na obrazovku umístit opakovaně. Nejnovější model 3M filtrů používá úchytný systém Comply na horním okraji monitoru, dá se tak jednoduše otočit jako stránka v kalendáři.

Infobox

Společnost 3M a rada Visual Privacy Advisory Council ve spolupráci s několika firmami provedly v uplynulém desetiletí několik experimentů, při nichž do kanceláří cíleně vyslali „vizuálního hackera“. Výsledky mnohé překvapily:

· V 91 % případů se podařilo vizuálnímu hackerovi získat citlivé informace.
· V 63 % testů získal tajný hacker citlivé informace společnosti za méně než 30 minut.
· V 45 % případů trvalo odcizení informací méně než 15 minut.
· 52 % citlivých informací, které se během experimentu podařilo hackerovi získat, zjistil z obrazovek zaměstnanců.
· 27 % přístupných informací zahrnovalo přihlášení, finanční informace a důvěrné dokumenty.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.

Reklama
Firmy
Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Na počátku byl nápad…

Přihlaste se do soutěže Inovační firma Zlínského kraje!

Mít nápad, to je začátek. Dostat se však díky němu na nové trhy, na špičku konkurenčního řetězce, k vyššímu zisku – to je cíl. A právě projekty, které mají tyto ambice, pravidelně oceňuje soutěž Inovační firma Zlínského kraje. Do jejího sedmého ročníku, který opět vyhlásil Zlínský kraj, je možné se přihlásit již od 31. května.

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit