Témata
Reklama

Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Pozor při využívání veřejných počítačů

I když si mnoho lidí bere s sebou na dovolenou notebook nebo tablet, a téměř všichni mají telefon, někdy potřebují využít veřejně přístupný počítač v hotelu, kempu nebo internetovou kavárnu. Potřebují si vytisknout voucher, potvrzení rezervace nebo itinerář cesty, píšou raději na klávesnici než na telefonu, hledají informace raději na přehledné velké obrazovce. Nebo jim přijde upomínka na platbu, kterou zapomněli zaplatit, a musí se přihlásit do internetového bankovnictví. Řada lidí v době dovolené také cestuje s minimálním vybavením, do kterého křehké obrazovky nepatří.

I na cestách je potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. (Zdroj: Gopas)

Pro případ, že v době dovolených budete potřebovat využít veřejně přístupný počítač, je dobré si zopakovat několik zásad. Nezapomínejte po sobě zavřít požité aplikace a okna prohlížeče, odhlásit se z mailových profilů, je dobré po sobě odmazat i historii. Rozhodně nenechávejte uložená jakákoli přístupová hesla. A pokud si sebou přinesete nějaká data na USB paměti, nezapomeňte ji v portu.

Reklama
Reklama

Nevěřte veřejné WiFi

V době dovolených je častěji než jindy lákavé připojit se do veřejných WiFi sítí. Při čekání na dopravu, na kamarády v restauraci, u bazénu nebo na sportovištích, v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních, zde všude jsou tyto sítě dostupné. Jejich problémem je skutečnost, že stejně jednoduše jako vy se do nich může připojit i někdo s nekalými úmysly. Člověk, který chce ukrást přenášená data, hesla nebo cizí zařízení zavirovat.

Pro veřejné WiFi sítě platí, že v nich veškerou internetovou aktivitu může s malou investicí a bez nějakých nároků na hackerské dovednosti kdokoliv odposlouchávat. V případě sítí nešifrovaných to může být úplně kdokoliv, v případě sítí s přístupem řízeným heslem to může být ten, kdo má s vámi také přístup. Tedy obvykle kdokoliv z vašeho hotelu, okolo vás v nákupním centru nebo kavárně i restauraci, nebo kdokoliv kdo sedí s vámi na náměstí a využívá bezplatné městské WiFi. Spoléhat na bezpečnost WiFi samotné je tedy nesmysl, ujistěte se proto, že na internetu pracujete pouze přes šifrované spojení (HTTPS) s platným a důvěryhodným certifikátem a nemusíte se bát,“ radí Ondřej Ševeček, odborník na bezpečnost z počítačové školy Gopas.

Zamykejte svou techniku

Nejde jen o to, že byste měli své přístroje bezpečně uzamknout, pokud zůstávají třeba v hotelovém pokoji. Zejména u telefonů, které necháváte i pod osuškou u bazénu nebo na pláži, je potřeba nastavit automatický zámek. Případní zloději nebudou moci svoji kořist ihned používat, jako by byla jejich vlastní.

Dvoufaktorové zabezpečení pomocí hesla a třeba otisku prstu, patří k tomu nejzákladnějšímu, co lze pro ochranu svých dat udělat. I když to útočníky nemusí zastavit, většinu z nich to odradí a, případně zpomalí. Tím, že používáte alespoň základní zabezpečení, získáte trochu času, abyste mohli ukradené zařízení najít, případně zablokovat.

Pozor zejména na telefony

Většina lidí si neuvědomuje, že telefony jsou co do zneužitelnosti nejzranitelnější. Obsahují velké množství citlivých dat, fotografií, přístupy do důležitých systémů včetně bankovnictví, mailu a sociálních sítí. Ale především, mnoho lidí je využívá i pro placení. Proto jsou vítanou kořistí pro běžné a kapsáře, které láká nejen zneužitelnost obsažených dat, ale i cena přístrojů jako takových.

O dovolených stoupá počet lidí, kteří přijdou o své telefony, ať už z důvodu odcizení, ztráty z vlastní viny nebo jejich rozbití. Pokud to uživatelé neudělali už předtím, doporučujeme před dovolenou nastavit na telefonu nebo i jiném zařízení některý z anti-theft programů, které umějí zajistit vyhledání a dálkové zamykání zařízení. Klid zvýší i pojištění, ať už proti nahodilému poškození přístroje, které zahrnuje i jeho nechtěné utopení, nebo pojištění kybernetických rizik,“ říká Martin Pejsar z BNP Paribas Cardif.

Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data. (Zdroj: Gopas)

Pokud vám záleží na datech, zálohujte

V době dovolených nemáte většinou svoje zařízení neustále s sebou, takže je tu větší riziko odcizení než v běžném pracovním režimu. Ve stejné míře jako jindy je ohrožují také různé typy malwaru a ransomwaru, které mohou způsobit jejich zašifrování.

Téměř každý si na dovolenou bere telefon, tablet nebo notebook, a většinou jde o zařízení, která používá pro běžnou nebo i pracovní komunikaci po celý rok. Obsahují tedy citlivá data, ať už komunikaci, přihlašovací údaje, fotografie a dokumenty, o které nechcete přijít. Doporučujeme před odjezdem zálohovat vše důležité na externí disk nebo ještě lépe do cloudu, kde jsou údaje v případě potřeby dostupné odkudkoli. Pokud přístroj někdo ukradne, nebo se útočníkům podaří data zablokovat, máte zajištěnou jejich snadnou obnovu,“ říká Michal Merta, ředitel Cyber Fusion centra společnosti Accenture.

Reklama

Když už pracujete, tak zabezpečte komunikaci

Pro práci mimo kancelář a zabezpečenou firemní sít je vlivem pandemie a rozmachu vzdáleného připojení vybaveno podstatně více lidí. V době dovolených řada z nich řeší pracovní záležitosti ze svých telefonů a tabletů, připojují se k důležitým schůzkám, posílají dokumenty, které jejich kolegové náhle potřebují. Ani v těchto případech bychom neměli zapomínat na zabezpečenou formu komunikace – rizikem je jak využití internetových kaváren a počítačů volně dostupných v ubytovacích zařízeních, tak veřejných a lokálních WiFi sítí. Ale také připojování nechráněnou cestou ze soukromých zařízení.


Pokud budete během dovolené pracovat a posílat dokumenty pracovního charakteru, nezapomeňte, že byste měli komunikovat zabezpečenou formou. Můžete používat různé typy šifrované komunikace, VPN nebo internetové brány v cloudu. Jednoduchou možností zabezpečení komunikace je i využití datového připojení, kde zajišťuje bezpečnost operátor. Spolehlivá jsou i některá videokonferenční řešení s šifrovanou komunikací, jejichž prostřednictvím můžete také sdílet dokumenty,“ říká Michal Černý, odborník na komunikační techniku ze společnosti Audiopro.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy agentury Aspen.PR.

Firmy
Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit