Témata
Reklama

Malý městský elektromobil má budoucnost. Dokladem je projekt švédského startu-upu Uniti, který nasbíral za pouhých 36 hodin 500 tisíc euro. Podle nejnovějších zpráv však má díky této metodě Crowdfundingu nyní k dispozici 1,2 milionu eur. Celkem 600 investorů je rozeseto do 45 zemí.

Elektrickým motorem poháněné auto bez pedálů a volantu bude mít jen řídicí páku podobnou té v letadle. Při jejím pohybu vpřed se bude rychlost vozu zrychlovat, při pohybu zpět se začne brzdit.

Nápad si získal všeobecnou podporu, takže se k němu připojil i Siemens Nordics. Ukazuje se, že i mamutí koncerny pochopily, že studenti zakládající nové firmičky, skrývají v sobě velký potenciál. Jak Siemens nyní oznámil, počítá se ve Švédsku s výrobou 50 tisíc plně automatizovaných vozů.

Reklama
Reklama
Reklama
Takto bude vypadat elektroauto UnitiAutomobilka by měla začít fungovat do 18 měsíců a první vozy by měly sjet z výrobního pásu v roce 2019. První model je dvousedadlový má stát 21 tisíc eur a dojede na jedno nabití 150 km. Zajímavě bude řešena palubní deska – místo ní bude mít vůz head up displej, takže všechny údaje se budou promítat na sklo.

Nyní se rozhoduje o tom, zda továrna budoucnosti se postaví v Malmö nebo v Landskroně. Výkon motoru se plánuje až 40 kW, zrychlení z 0 na 80 km/h jen za 3,5 sekundy a nejvyšší rychlost má činit 80 km/h. Karosérie bude z plastu zesíleného uhlíkovými vlákny.

Siemens se nechce stát výrobce automobilů, ale demonstruje touto spoluprací svou koncepci digitální platformy. Její postupy fungují v podstatě stejně, ať se jedná o výrobu sportovní obuvi podle přání zákazníka nebo o automobilovou produkci.

Díky plně automatizované továrně se výroba vozu podstatně zkrátí, takže dojde k významné úspoře nákladů.

-ks-

Zdroj tisková zpráva

Reklama
Firmy
Související články
Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit