Témata
Reklama

Unikátní robotické buňky z Humpolce

Na český, slovenský a polský trh vstupuje novinka v segmentu automatizovaných výrobních řešení – platforma Varok. Jedinečná je pro svou nadstandardní variabilitu, kompatibilitu a design. Autorem je humpolecká firma OK Technical Group, která je jediným ryze českým výrobcem robotických buněk tohoto charakteru. A ambice tady mají ty nejvyšší, včetně ovládnutí dalších evropských trhů.

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Buňka Varok od OK Technical Group. (Zdroj: OK Technical Group)

Naše rodinná firma zažívá absolutně zlomové období. Paradoxně nikoliv proto, že celý svět ovládla koronavirová krize, ale z toho důvodu, že vysíláme na trh svůj první autorský projekt, takový náš pomyslný otisk prstu, robotickou buňku Varok,“ uvádí na začátek Karel Antonín, majitel společnosti OK Technical Group, a dodává: „Robotické buňky obecně nejsou u nás a ni ve světě neznámým pojmem. Varok je ale nejen zcela unikátním spojením všeho nejlepšího, co kdy bylo v této oblasti vyvinuto, navíc dostal do vínku řadu vylepšení, která v rámci jednoho produktu nebyla doposud na trhu nikdy nabídnuta. Z každého detailu je znát několikaletý vývoj a práce expertů v oboru konstrukčního inženýrství, který má v Česku tradici a je na světové úrovni.

Mobilita, modularita a lineáry
Kdybych měl velmi jednoduše říci, v čem je Varok unikátní, bude to v první řadě jeho mobilita. Nejlépe to vystihuje slovní spojení „Přesuň a vyráběj“. Buňka je díky svému (oproti jiným konkurenčním řešením) svařenému ocelovému rámu dokonale pevná, a proto není problém ji v rámci výroby kamkoliv posunout, a to bez toho, že byste museli systém následně přenastavit, hýbat s robotem vůči ostatním periferiím atd. Toto není u robotických buněk obvyklé,“ vysvětluje dále Antonín a pokračuje: „Druhou TOP vlastností je modularita. V čem? Kde? Doslova všude! Buňky lze neomezeně rozšiřovat, propojovat dopravníkovým systémem, neomezená je také volba možnosti uložení robotů, polohovadel a nadstandardní je i nabídka typů zakládacích pozic. A na třetím místě bych dozajista uvedl možnost volby lineárního portálu nebo pojezdu, které nepředstavují pro vnitřní systém buňky žádné omezení. Což se opět vymyká zaběhnutému standardu v tomto segmentu.

Obr. 2. Detailní řez dvojitým opláštěním buňky Varok. (Zdroj: OK Technical Group)

Jak už bylo naznačeno: Varok platforma je unifikované řešení pro robotická pracoviště. Oproti běžnému otevřenému pracovišti má řadu výhod: je mobilní, nezávislé na centrální vzduchotechnice, obsahuje prvky pasivní a aktivní ochrany, které zabraňují, aby se negativní vlivy vznikající při výrobním procesu dostávaly do ovzduší, nechají se do něj snadno zakládat výrobky a také servis je bezproblémový.

Technologie k integraci
Varok umožňuje fungování s různými technologiemi bez dodatečných požadavků na úpravu provozu: svařovací metody MIG / MAG TIG, obrábění, lepení, tmelení, laser svařování / Water Jet, lakování, tryskání, a další technologie a jejich kombinace. Ve spolupráci s dlouholetými partnery z řad zahraničních výrobců špičkových technologií je buňka nabízena nejen v základní variantě k integraci technologií ve vlastní režii zákazníka, ale také s již integrovanými technologiemi a jejich naprogramováním přesně na míru dané aplikaci.

Obr. 3. Popis částí buňky. (Zdroj: OK Technical Group)

Průmyslový design – pěkné nejen na pohled
Dlouholetý vývoj buňky se podepsal také na samotném designovém řešení produktu. „Na první pohled je vidět, že jde o prémiový produkt, kterému jsme se ale snažili dát také ekonomicky příznivou tvář,“ podotýká s úsměvem Antonín. Designové řešení splňuje veškeré ergonomické požadavky na strojní zařízení, nároky na velké statické a dynamické zatížení a požadavky na maximálně využitý prostor buňky. „Poslední zmíněnou vlastnost ocení každá firma, protože v současné době se za každý metr čtvereční volného prostoru ve výrobě v uvozovkách doslova platí zlatem,” informuje Antonín.

A proč vlastně robotickou buňku?
Na otázku, proč se v Humpolci rozhodli zabývat vývojem tak specifického produktu, odpovídá po krátkém zamyšlení Karel Antonín: „Naše firma existuje bezmála třicet let. Prozatím jsme pro naše zákazníky představovali autorizovaného prodejce a nonstop servisní službu 24/7. Vždy tu ale byla touha mít svůj vlastní produkt a přijít s něčím na opravdu vysoké úrovni. Pevně věřím, že se nám to podařilo.

Zdroj: Tisková zpráva OK Technical Group. Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Související články
Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit