Témata

Průmysl 4.0 & Vzdělávání

Průmysl 4.0 představuje nový fenomén, ve kterém dochází k postupné robotizaci a automatizaci výrobních procesů. To se však neobejde bez modernizace vzdělávacího procesu, který trhu práce nabídne technicky vzdělané lidi adaptabilní na změny ve společnosti a moderním průmyslu. 

160 let strojařského vzdělávání v Praze: Tištěné implantáty i oční endoskop

Moderní lékařství se neustále vyvíjí a stále více se spoléhá na inovativní materiály, diagnostické metody a technologie z jiných oborů. Proces zavádění nových materiálů a diagnostických metod v oblasti lékařství je zároveň nemyslitelný bez dlouhodobé spolupráce mezi výrobci a výzkumnými institucemi.

Nedostatek orgánů může řešit laserový biotisk

03. 04. 2024

Spolu s pokrokem v laserové technologii postupuje i pokrok ve 3D biotisku orgánů, což je proces, který by potenciálně mohl přispět k uspokojení čím dál vyšší celosvětové poptávky po orgánech vhodných k transplantaci.

3D tisk a jeho význam nejen pro lékařské obory

27. 09. 2022

Společnost O.K. SERVIS BioPro s.r.o.  je dobře etablována na trhu laboratorních přístrojů pro kontrolu kvality potravin, veterinárních a humánních diagnostik. Kromě běžných dodávek spotřebního materiálu, diagnostik a laboratorních přístrojů se aktivně věnuje  i oblasti  výzkumu a vývoji vlastních produktů s cílem nabídnout svým zákazníkům inovativní řešení splňující náročná očekávání. V reakci na pandemii COVID–19 způsobenou virem SARS-CoV–2 zahájila firma O.K. SERVIS BioPro sériovou výrobu ověřených stěrových tyčinek na zařízení EnvisionTec P40K, v současnosti 3D tisk z fotocitlivých pryskyřic umožňuje výrobu na míru upravených stěrových tyčinek i pro veterinární účely.

Univerzita Karlova cílí na vyšší spolupráci s firmami

29. 06. 2022
Iva Ruskovská

Poprvé v historii byla zvolena do funkce rektorky Univerzity Karlovy, jedné z nejstarších univerzit v Evropě, žena. Lékařka prof. MUDr. Milena Králíčková v březnu tohoto roku, měsíc po svých 50. narozeninách, převzala mandát. Jejím cílem je poskytovat trhu práce moderního absolventa, větší zapojení studentů do komerční sféry, maximální podpora aplikace vědeckých výsledků do praxe a další úspěšný rozvoj Charles University Innovations Prague, která vznikla za jejího předchůdce prof. Zimy.

Příklady táhnou: Stavět mosty mezi obory

29. 06. 2022
Hana Janišová

Propojení techniky a medicíny. To je to, co především lákalo Evu Hrbáčkovou, když se rozhodovala, kterou univerzitu bude studovat. Volba proto padla na Fakultu biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Profesní cesta ji posléze zavedla do britského města Crawley, konkrétně do společnosti Elekta, která se zabývá radioterapií. Zde nyní pracuje na pozici produktového manažera.

Trnitá cesta české vědy a výzkumu

06. 04. 2022
Iva Ruskovská

Třicet let je diskutovaným tématem propojení české vědy a výzkumu s průmyslem. Podařilo se konečně v této oblasti učinit pokroky? Proč se čeští vědci nehrnou do tuzemských firem a proč české školství negeneruje kreativní osobnosti? K diskuzi o těchto otázkách jsme pozvali docenta Jiřího Krechla, který se problematice výzkumu a vývoje dlouhodobě věnuje.