Témata
Reklama

Hokejové puky z Kateřinic zamířily na olympiádu

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Téměř čtvrtstoletí vyrábí rodinná firma Gufex na Valašsku hokejové puky. Patří mezi firmy, které jsou známé daleko za hranicemi České republiky a zaslouží si bližší prezentaci. V minulém roce vyrobila téměř deset tisíc hokejových puků určených pro letošní Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu.

Reklama
Reklama

Hokejový patriot

Firma Gufex byla založena v roce 1990 panem Pavlem Mráčkem. Zpočátku se zabývala výrobou produktů z technické pryže.

Zahájení výroby puků v naší firmě souvisí s postupem hokejistů Vsetína do extraligy. Zakladatel firmy chodil jako velký fanoušek na hokej a tam se zrodil nápad zkusit vyrábět z technické pryže také puky. Psal se rok 1994. Puky se následně testovaly na vsetínském ledě a postupně se vylepšovaly až do dnešní kvality. Od vyrobení prvního puku dostály velkých změn, a to hlavně ve složení směsi a dalších vlastností. V roce 1998 už dosahovaly takových kvalit, že po složitých zkouškách a testech byly vybrány na olympijské hry v Naganu. Hlavním důvodem použití puků z Kateřinic bylo minimální špinění na mantinelech,“ uvádí jednatelka společnosti Gufex, s. r. o., Ing. Kateřina Zubíčková.

Od roku 1999 firma spolupracuje s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF), která jmenovala puk Gufex oficiálním hracím pukem pro všechna mistrovství pořádaná IIHF. Od roku 1999 se na nich hraje výhradně s českými puky. S puky Gufex se hrálo i na olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 a v Turíně v roce 2006. Nejprestižnější událostí jsou letošní olympijské hry v Pchjongčchangu.

Gufex v současnosti zaměstnává ve dvousměnném provozu devět zaměstnanců. Jejich věkový průměr je přibližně 40 let. Většina z nich je místních.

Výrobní postup

Hokejové puky z Kateřinic jsou vyráběny ze speciální směsi, která musí být namíchána v přesném poměru. Její složení bylo vyvinuto ve spolupráci s chemiky. Tato směs ve formě malých „náloží“ je aplikována do připravených forem a po dobu dvanácti minut se lisuje při určité teplotě. Po následném vyjmutí puků z lisu z nich musejí být odstraněny přetoky.

Forma pro výrobu hokejových puků

Dalším krokem je ořez po celé hraně, aby puk dostal finální podobu. Poté je zabalen jako černý puk nebo následuje jeho potisk (UV potisk nebo fóliový potisk). UV potisk nabízí širokou škálu využití (loga, foto, obrázky apod.). Puky se expedují v balení po 50 nebo 100 kusech.

Lisování hokejových puků

Na výrobu hokejových puků pro olympijské hry v Jižní Koreji bylo nutné zhotovit zcela novou výrobní formu podle požadavku olympijského výboru v Pchjongčchangu. Tato forma byla méně potisková, proto výroba přibližně 10 000 puků na olympiádu trvala téměř tři týdny.

Výrobní hala

Unikátní patentované složení směsi zajišťuje pukům nízký stupeň otěru při zachování vysoké pružnosti. Vzhledem k těmto vlastnostem puky nejenže nezašpiní reklamy na mantinelech stadionů, ale také nerozbijí plexisklo ani při rychlosti 180 km za hodinu. Puky Gufex splňují mezinárodní normu CAN/CSA-Z262.4-00.
Výroba je opravdu ruční práce. Samozřejmě samotné lisování puků probíhá v lisech. Následně však musejí zaměstnanci každý puk vzít do ruky, odstranit přebytečné přetoky, následně další zaměstnanci puk ručně na speciální ořezávačce po celé hraně z obou stran ořežou. A proces opět končí ručním skládáním do připravených krabic.

Olympijské puky s potiskem

Výrobní portfolio

Hokejový puk na olympijské hry v Pchjongčchangu
hrací puk, který musí splňovat parametry IIHF, je speciální bočním žebrováním (vzhledem k tomu byla vytvořena zcela nová forma)

Hokejový puk official IIHF
– hrací puk nejvyšší kvality uznávaný certifikátem IIHF, hmotnost 155–170 g, průměr 76,20 mm

Hokejový puk junior
– hrací puk pro mladé sportovce, hmotnost 87 g, průměr 62 mm

Hokejový puk senior
– hrací puk pro náročnější sportovce, hmotnost 170 g, průměr 75 mm

Hokejový puk uznávaný certifikátem IIHF

Výrobní portfolio doplňují tréninkový puk, minipuk, megapuk, puk s vybráním na umístění kovové plakety a hokejové příslušenství.

Orientace na zákazníka

Za rok se v Gufexu vyrobí více než milion puků. Celkem 80 % produkce je určeno na export, zejména do USA a Evropy, Ruska, dále například do Mexika, Jihoafrické republiky a Číny.

Našimi zákazníky jsou hokejové kluby, federace nebo organizátoři akcí, ale především prodejci sportovních potřeb. Část zákazníků tvoří reklamní agentury, neboť hokejový puk se hojně využívá pro reklamní účely. V současné době nabízíme potisky nejen hokejových puků, což okruh zákazníků výrazně navyšuje,“ upřesňuje Ing. Zubíčková. „Zahraniční trhy vyžadují především kvalitu, na kterou je u nás kladen hlavní důraz. Z té jsme nikdy neslevili a ani slevit nehodláme. I když není v dnešní době jednoduché své postavení na trhu udržet, některé firmy šetří a slevují z náročných požadavků, najde se ještě hodně zákazníků, kteří kvalitu ocení a dají nám přednost před levnějšími a nekvalitními variantami.“

Ostatní produkty firmy míří především k zákazníkům v České republice – zakázková výroba (manžetky, těsnění, membrány apod.), domácí potřeby (rohožky, zvony na odpad, těsnění do tlakových hrnců, stěrky na těsto apod.) a různé další výrobky (škrabky, prachovky na traktory apod.).

Prezentace sestavená z hokejových puků (Expo 2010)

Vývojové a inovační aktivity

V současnosti je vyvíjen hokejový puk s elektronickým čipem. Vývojových aktivit, nápadů, mají v Gufexu hodně, k jejich naplnění je však zapotřebí velkých finančních investic.

Firma nakoupila nové tiskárny na potisky puků, což umožňuje pružnější reakci na individuální požadavky zákazníků.

Plány do budoucna

Pro Gufex je výzvou Průmysl 4.0 (samoobslužné či minimálně obslužné režimy). V současné době se uplatňují manipulativní i robotické technologie.

„Určitě chceme nadále pokračovat ve výrobě technické pryže a hokejových puků. Udržet svou prestiž na trhu, i když to v dnešní době pro malé firmy není vůbec jednoduché. Budeme i do budoucna stále rodinným podnikem, jak si zakladatel firmy pan Mráček vždycky přál,“
uzavírá jednatelka firmy Gufex Ing. Kateřina Zubíčková.

Zbyněk Koukolík

zbynek.koukolik@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 180126
Datum: 07. 02. 2018
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Autor:
Firmy
Související články
Jízdní kola z vesmírného inkubátoru

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Na cestě ke zrození stroje: Závěrečné ohlasy

Série 10 článků konstruktéra Michala Roseckého během celého roku popisovala proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku se autor snažil čtenáře provázet tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Firmy oceňují studentskou mezioborovou spolupráci

Už po patnácté se na Západočeské univerzitě v Plzni uskutečnil ojedinělý výukový projekt DESING, v němž studenti z několika zdejších fakult pracují v multioborových týmech na tématech zadaných průmyslovými podniky. Vyvrcholením jeho, již 15. ročníku, byl jubilejní 10. mezinárodní workshop, který proběhl začátkem dubna ve Vědeckotechnickém parku Plzeň. Čtyři nejúspěšnější plzeňské a dva bavorské studentské týmy tu v anglicky vedených prezentacích představily návrhy svých technických produktů.

Související články
Budoucnost výroby tkví v inovacích, Část 3. Inovační workshop

Jsme zemí s průmyslovou tradicí, díky níž jsme se z provincie stali jednou ze předních ekonomik světa. Dnes ale nedokážeme plně využít inovační potenciál a zaostáváme za vyspělou Evropou. Co nás brzdí? Seriál, který připravují odborníci společnosti Autodesk, se na příkladech dobré praxe snaží nastínit možné cesty, jak by firmy a jedinci mohli zvýšit svůj potenciál a tížený efekt.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Festival Česká inovace 2014 je již minulostí

Pátek, nikoliv 13., ale 14. března 2013 patřil inovacím. Jak jsme vás průběžně na facebookových stránkách MM Průmyslového spektra aktuálně informovali přímo z dění z pražské Národní technické knihovny, konal se zde Festival Česká inovace. Cílem soutěže i festivalu samotného je pomoci zajímavým nápadům uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a spoluvytvářet tak inovativní prostředí v Česku. Organizátorem festivalu je Česká inovace a společnost Blue Events.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Z Prahy do Brna na jedno nabití

V našem nepravidelném seriálu představujeme automobily, které by podle našeho názoru mohly být užitečné jak pro firmy, tak pro jednotlivce či vzdělávací zařízení. Tentokrát jsme se zaměřili na elektromobil Kia Soul EV.

Česká trsátka rozeznívají struny na celém světě

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Prioritou úspěch na světových textilních trzích

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel s firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Najít dveře do budoucnosti

Již 20. ročník Ceny Wernera von Siemense vyvrcholil 22. února slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli. Za své práce zde převzalo ocenění celkem 25 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Werner Siemens prý řekl: „Lepší než bušit hlavou do zdi je najít v ní očima dveře.“ Z mladých lidí, kteří převzali ocenění nesoucí jeho jméno, by měl jistě radost. Všichni totiž dokázali nejen najít dveře, ale otevřít je do budoucnosti.

Zvídavé neutrony

Teroristické útoky v Belgii ukázaly, že v kontrole zavazadel v dopravních terminálech jsou povážlivé rezervy. Nadějí mohou být neutronové skenery, které oproti klasickým bezpečnostním rámům a rentgenům dokážou odhalit i samotnou výbušninu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit