Témata
Reklama

Novinky pro přesné obrábění otvorů

Firma Urma, švýcarský výrobce nástrojů známý svou vysokou technickou úrovní, představuje inovativní a flexibilní nástrojová řešení pro přesné obrábění otvorů. Na českém a slovenském trhu tohoto výrobce zastupuje společnost SK Technik.

Malí výrobci se často potýkají s požadavkem na občasné obrábění otvorů, které však musejí být vytvořeny přesně a hospodárně. Ale často nemají k dispozici potřebné soustružnické systémy.

Reklama
Reklama

Systém Gamma s upínáním Weldon

Tuto mezeru vyplňuje Urma svým novým systémem Gamma, který se skládá z vysoce výkonných vyvrtávacích hlav. Co se týká velikosti nástrojů a dostupnosti břitových destiček, je systém identický se standardními dvoubřitými a přesnými vyvrtávacími hlavami modulárních systémů Urma Alpha a Beta. Proto také nabízejí uživateli i stejné výhody. Hlavním rozdílem je však systém upínání. Místo čepu u systému Alfa a Beta používá systém Gamma válcovou stopku Weldon. To znamená, že tyto dvoubřité, přesně nastavitelné vyvrtávací hlavy lze velmi snadno upnout do jakéhokoliv kleštinového držáku nebo držáku Weldon. Kromě podstatné cenové úspory je toto řešení zajímavé i pro využití na soustruzích.

U modulů Alpha a Beta jsou kontaktní plochy pro vyvrtávací hlavy výrazně větší a dodávají systému stabilitu. U systému Gamma je axiální podpora kompenzována stavěcím pouzdrem. Po upnutí vyvrtávací hlavy se pouzdro přitlačí na čelní plochu upínače a zajistí. Systém Gamma se skládá z vyvrtávacích hlav typů 05 a 25, dvoubřitých nástrojů typu 14, jakož i ze série IntraMax. To znamená, že tímto způsobem lze pokrýt celý rozsah průměrů od 0,2 do 297 mm. Osvědčené procesy, jako je ofsetové hrubování nebo hrubování a dokončování v jednom kroku (RFP), jsou stejně jako i vnější obrábění samozřejmě možné i u systému Gamma.
Tento systém může bodovat i po stránce nižších nákladů. Jeho výhody vyplývají z eliminace systémových upínačů, prodloužení a redukcí. V ideálním případě může uživatel použít stávající upínač Weldon nebo kleštinový upínač a má tak k dispozici mimořádně atraktivní a levný nástroj. Systém Urma Gamma je nyní k dispozici skladem.

Systém Gamma s válcovou stopkou Weldon. (Zdroj: Urma)

RX large pro vystružování otvorů do průměru 200 mm

Vystružování je velmi hospodárný proces obrábění. Ve srovnání s vyvrtáváním na hotovo je vystružování mnohokrát rychlejší a může podstatně snížit jednotkové náklady. Při vyvrtávání je také často nutné nástroj seřizovat, což současně vyžaduje i jeho měření. Je tedy pochopitelné, že požadavky na vystružování větších průměrů jsou tím, co popohání výrobce nástrojů. Nástroje pro vystružování otvorů těchto velikostí jsou na trhu dostupné buď jako speciální nástroje s pájenými břity, nebo jako nástroje s vyměnitelnými břitovými destičkami určené pro konkrétní průměr. Všechny mají společné to, že výměna opotřebovaných břitů je relativně nákladná. Na jedné straně stojí nutná logistika citlivých a často těžkých speciálních nástrojů, na druhé straně koordinace mezi dalším použitím a výměnou nástroje. Především však příprava – seřizování nástrojů s nově osazenými břity – je pro mnoho uživatelů značně náročná.

Urma proto přichází s novinkou RX large. Jde o rychlovýměnný systém pro vystružování otvorů, který je k dispozici pro rozsah průměrů 140–200 mm. Systém rychlovýměnných hlav je stavěný podobně jako již úspěšný menší systém RX pro průměry do 140 mm. Patentovaný upínač s krátkým kuželem zaručuje přesnost výměny až 5 µm. Každá vyměnitelná hlava pak pokrývá průměry otvorů v rozsahu 10 mm. To vše v modulárním provedení.

Samotné břity jsou upevněny pomocí zcela nového upínacího systému. Ten zaručuje vysokou opakovatelnou přesnost a optimální stabilitu. Použité břity lze rychle a snadno vyměnit. K dispozici je velké množství materiálů, povlaků a geometrií pro širokou škálu obráběcích aplikací. Uživatel také dostává podporu pří výběru břitů a volbě řezných dat pomocí mobilní aplikace Urma S.M.A.G., která je zdarma k dispozici pro iOS a Android.

Urma RX large znamená vysokou flexibilitu a nízké náklady. Díky modulárnímu konceptu lze libovolně kombinovat různé délky a průměry. Tímto způsobem lze často vyloučit výrobu nákladných speciálních nástrojů. Důležitou předností je použití nástroje při vysokých řezných rychlostech a snížení časů obrábění na minimum. V případě požadavků od zákazníka nabízejí specialisté společnosti také opětovné osazení břity a nastavení vyměnitelných hlav.

Rychlovýměnný systém pro vystružování otvorů RX large. (Zdroj: Urma)

Modulární vyvrtávací tyč s antivibračním systémem

Vyvrtávání hlubokých otvorů patří k nejnáročnějším úkolům obrábění. Aby se zabránilo vibracím, lze hluboké otvory obvykle obrobit pouze s velkým omezením, pokud jde o řezné parametry a konstrukci nástroje. Navzdory těmto nevýhodám jsou na trhu již nějakou dobu antivibrační vyvrtávací tyče od různých výrobců. Jedná se však většinou o drahá řešení, která nabízejí uživateli jen malou flexibilitu.

A právě tady přichází Urma se systémem VAS. Označení znamená „Vibration-Absorbing System“. Na rozdíl od předchozích řešení je VAS zcela modulární. Jako rozhraní se používá modul Urma Beta. Mezi výhody patří:

 • použití standardních dvoubřitých a přesných vyvrtávacích hlav;
 • použití frézovacích nástrojů s nástrčnými trny;
 • velká flexibilita pro upínání ve vřetenu;
 • možnost kombinace s dalšími standardními komponenty, jako jsou prodloužení nebo redukce;
 • snížení pořizovacích nákladů.

Doposud se předpokládalo, že pouze provedení monoblok (tj. upínač – antivibrační tyč – vyvrtávací hlava v jednom kuse) mohou přinést použitelné výsledky. Urma VAS však toto mění. S délkami vyložení až 10x D mohou standardní dvoubřité nástroje, přesné vyvrtávací hlavy a nástrčné frézy dosahovat velmi hospodárného obrábění. To je možné, protože se VAS skládá z inovativního tlumicího systému, který je navíc možné dodatečně „vyladit“ – tlumicí prvky se nastavují pomocí stavěcích šroubů vždy s ohledem na danou úlohu obrábění. Urma poskytuje uživateli empirické hodnoty pro nastavení tlumicích prvků, aby bylo dosaženo dobrých výsledků již při prvním použití.

Modulární vyvrtávací tyče VAS s antivibračním systémem. (Zdroj: Urma)

Pro názornost uvádíme dva praktické příklady aplikací nového Urma VAS.

Příklad 1:

 • délka vyložení 10x D, modulární provedení, upínač SK50 DIN 69871;
 • dokončovací obrábění v C45, průměr otvoru 67,3 H7, hloubka řezu ap 0,1 mm;
 • řezná rychlost vc 250 m.min-1 s posuvem f 0,05 mm.ot.-1;
 • výsledek: dosažení dokonalého povrchu i při 10x D a vysoké řezné rychlosti.

Příklad 2:

 • délka vyložení 8x D, modulární provedení, upínač HSK 100;
 • zhrubování v C45 s dvoubřitým nástrojem IntraMax o průměru 53 mm, hloubka řezu ap 1,5 mm;
 • řezná rychlost vc 150 m.min-1, posuv f 0,44 mm.ot.-1;
 • výsledek: i v tomto případě perfektní hrubování bez vibrací.

Řada VAS je k dispozici s rozhraním Beta o průměru 40, 63 a 80 mm. Tímto může být pokryt rozsah obrábění průměrů 49–297 mm. Vzhledem k modularitě jsou samozřejmě možné i různé kombinace nástrojů. V závislosti na průměru jsou k dispozici hloubky obrábění 4x D, 6x D, 8x D a 10x D.

Modulární vyvrtávací tyče VAS lze použít se standardními dvoubřitými nástroji, přesnými vyvrtávacími hlavami a nástrčnými frézami. (Zdroj: Urma)
Reklama
Související články
Supersporty ukazují zuby

Stojí miliony - super sportovní auta. Představují technickou dokonalost, vysoké rychlosti a dechberoucí jízdní dynamiku. Mnoho jednotlivých high-tech komponentů proměňuje takové špičkové sportovní automobily v jakési umělecké dílo.

Inovativní nástroje pro obrábění zápichů

Firma Paul Horn, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, přichází na trh s novinkami a inovacemi svých produktů v oblasti zapichování, upichování, soustružení závitů a podélného soustružení.

Novinky pro obrábění těžkoobrobitelných materiálů

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí.

Související články
Inovativní nástroje pro frézování

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí.
Nabídku tvoří nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vrtání do 40x D i v nerezových a žáruvzdorných ocelích

Obrábění malých a hlubokých otvorů v krátkých časech - to jsou přednosti vrtáků. Díky vnitřním chladicím kanálkům, inovativní geometrii a novému povlaku se obrábění nerezových ocelí, superslitin na bázi niklu a slitin CrCo stává mnohem snadnějším a spolehlivějším. A to i u malých průměrů a hlubokých otvorů.

Nástroje pro hospodárné a produktivní obrábění

Firma Paul Horn GmbH, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, reaguje na požadavky svých zákazníků a přichází na trh s inovativními nástrojovými systémy, u nichž klade důraz především na kvalitu, hospodárnost a produktivitu nabízeních řešení.

Obrábění hlubokých otvorů a těžkoobrobitelných materiálů

Firma Mikron Tool, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, představila vrtáky určené pro vrtání hlubokých otvorů malých průměrů, a to i v těžkoobrobitelných materiálech.

Upínače nástrojů pro výkonné obrábění

V oblastech výkonného obrábění kovů se stále více prosazují tepelné upínače. Předností této upínací techniky je zejména vysoká přesnost obvodového házení. Ta se pohybuje kolem 3 µm a vyplývá z rotačně symetrického těla držáku. Upínací síla je přenášena přes plochu, která se po tepelném upnutí smrští kolem stopky nástroje.

Výroba závitů v medicínské technice

Dodavatel medicínské techniky firma Smith & Nephew z Tuttlingenu v Německu se při výrobě svých produktů spoléhá na nástroje od firmy Johs. Boss GmbH & Co. KG (zkráceně JBO). Ta se již řadu let specializuje na technologii výroby závitů a svým zákazníkům nabízí jak vhodné nástroje, tak i odpovídající kontrolní měřidla. Firmu JBO na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

Vyvážené nástroje a brusné kotouče zaručují vyšší přesnost i produktivitu

Neustále se zvyšující požadavky na produktivitu dnešních obráběcích strojů nutí jejich výrobce používat vřetena s vysokými otáčkami. Bez nasazení vyvážených nástrojů a držáků však dosažení jak vysoké přesnosti obrábění, tak i produktivity výroby není možné.

Tepelné upínání nástrojů

Tepelné upínače se stále více prosazují v oblastech výkonného obrábění kovů. Nabízejí výhody vysoké přesnosti obvodového házení, jednoduchého a rychlého upínání a štíhlé kontury. Přispívají i k vyšší přesnosti a kvalitě povrchu obrobků. Jsou zpravidla také ekonomičtější variantou než alternativní nástrojové držáky. Specialistou na techniku tepelného upínání je firma Haimer, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

Systém pro frézování malých závitů a další novinky

Firma Paul Horn rozšiřuje svoji nabídku nástrojů pro cirkulární frézování o produktivní frézování závitů od průměru otvoru 8 mm. Přesné nástroje typu 304 jsou k dispozici s částečným nebo plným profilem závitu.

Unikátní nástroje pro výrobu závitů

Firma JBO má více než sto let zkušeností v oblasti výroby závitořezných nástrojů. Kromě těchto produktů rovněž poskytuje podporu při návrhu a používání svých řešení. Firmu JBO na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

Dynamické HPC frézování monolitními karbidovými frézami

Firma Paul Horn rozšiřuje své portfolio monolitních karbidových stopkových fréz typu DS o novou, vysoce výkonnou geometrii. Ta je zaměřena na HPC frézování (High Performance Cutting) vysokopevnostních ocelí. Systém ukazuje své přednosti zejména v dynamických hrubovacích operacích a také v klasických hrubovacích cyklech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit