Témata
Zdroj: Fenix

Pomoc v boji s vysokými cenami energie

Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií, kombinovaných s elektrickými sálavými topnými systémy, má budoucnost v průmyslu, v zemědělství i ve službách. Může totiž nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne. Elektrická energie je navíc jediný univerzální energetický zdroj, který může být nejen bezemisní, ale i ze značné části plně obnovitelný.

Reklama

Orientace na chytré velkokapacitní baterie se vyplácí i při nákupu elektrické energie na spotovém trhu. Spotový trh s elektřinou je organizován Operátorem trhu s energiemi (OTE). Na tomto trhu se cena vytváří na základě nabídky a poptávky a v průběhu dne značně kolísá. Ceny rychle reagují – když převyšuje poptávka, cena stoupá, a naopak. Výkyv ceny se projeví téměř okamžitě i u zákazníka. Zároveň se obchodují pouze fyzické dodávky, takže spotový trh s elektřinou již ze své podstaty brání vstupu spekulativním obchodníkům. Chytré velkokapacitní baterie přitom dokážou rozdíly cen v průběhu dne využívat a umožňují elektrickou energii výhodně nakoupit, kvalifikovaně spotřebovat a výhodně prodat. Výsledkem jsou ceny elektrické energie, které jsou výrazně nižší než běžné fixace, nabízené jednotlivými obchodníky.

Cena elektřiny na spotovém trhu v průběhu dne značně kolísá. (Zdroj: Fenix)

Na aktivní obchodování na spotovém trhu se připravuje i společnost Fenix Group. Podle slov majitele a předsedy správní rady holdingu Fenix Group Ing. Cyrila Svozila firma letos investuje kolem 80 milionů korun do nového energetického centra ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku. Tam už několik let k plné spokojenosti slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště, letos v areálu firma staví další velké fotovoltaické elektrárny, velké vodní elektrárny, a rozšiřuje i kapacitu stávajícího bateriového úložiště. Aktivní využití spotového trhu umožňuje výrazně snížit náklady na elektrickou energii, a to díky fotovoltaice, velkokapacitním bateriím a vlastnímu battery management systému firmy AERS, jež je součástí holdingu Fenix Group.

Špičkovací stanice jsou nově k dispozici ve verzi umístěné do standardního 20stopého lodního kontejneru. (Zdroj: AERS)

Význam bateriových úložišť stále roste

Kromě bateriových stanic HES s kapacitou až 41 kWh, určených pro domácnosti a menší provozovny, společnost AERS vyvinula a dodává i originální české velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace. Její špičkovací stanice s kapacitou v řádu stovek kWh fungují dobře a k plné spokojenosti majitelů několika středně velkých výrobních závodů. Novinkou v nabídce jsou univerzální kontejnerové verze špičkovací stanice s modulární kapacitou od 400 kWh do 600 kWh a výkonem 360 kW.

Krátké video představuje univerzální kontejnerové verze špičkovací stanice s modulární kapacitou. (Zdroj: AERS)

Nové kontejnerové řešení SAS

Ve snaze co nejvíce zpřístupnit výhody velkokapacitních bateriových úložišť širšímu spektru uživatelů přišla společnost AERS letos s novým, kontejnerovým řešením. Špičkovací stanici lze umístit jak in-house, tedy do technických místností firmy, tak ve verzi kontejneru do exteriéru. Kromě stavební připravenosti na místě (zpevnění prostranství) je pak nutná pouze úprava trafostanice, kam se musí umístit synchronizace špičkovací stanice. Ta je zabudována do klimatizovaného 20stopého lodního kontejneru, vybaveného hasicím zařízením na bázi vodního aerosolu.

Reklama
Reklama

Srdcem celého kontejneru je střídač, který pro nás vyrábí společnost Škoda Electric a který má výkon 360 kW. Střídač umožňuje plynulý přechod do ostrovního režimu. Kapacita kontejneru je škálovatelná, do standardního 20stopého kontejneru umisťujeme baterie s kapacitou 400 až 600 kWh, ale umíme vyrábět i větší celky. Tento typ kontejnerového průmyslového řešení může být použit univerzálně ve výrobním závodě, nebo případně na čerpacích a dobíjecích stanicích, dealer shopech jako záložní zdroj energie, například pro dobíjení elektromobilů. Naše špičkovací akumulační stanice je unikátní jak technologií, tak i battery management systémem a technologií akumulačních článků. V kontejnerovém řešení používáme pro akumulaci energie akumulační články od firmy GWL. Díky kvalitě a robustnosti těchto akumulačních článků je GWL jedním z našich klíčových partnerů,“ říká Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS.

Vnitřní uspořádání kontejneru se střídačem o výkonu 360 kW a s pozicemi pro osazení akumulátorových článků. (Zdroj: AERS)

Energetický koncept Fenix a aktivní využití spotového trhu

Energetická krize způsobená přeregulovaností energetiky ve spojení s ideologickou slepotou paralyzovala fungující energetický trh, což se v Evropě začalo projevovat v průběhu minulého roku. Situace potom gradovala koncem roku 2021. Letošní válka na Ukrajině a její důsledky jsou už pouze potvrzením série špatných energetických rozhodnutí EU z minulosti. Přesto jsou v této neradostné situaci perspektivy elektrického sálavého vytápění docela dobré.

Špičkovací stanici lze umístit in-house, tedy do technických místností firmy. (Zdroj: AERS)

Maximální soběstačnost, úspory energie a tepelný komfort

Pomocí sálavých stropních panelů Ecosun a energie vyrobené ze střešní FVE lze ohřívat prostory výrobního závodu i jeho administrativního a skladového zázemí. Přebytky energie z výroby FVE jsou primárně ukládány do velkokapacitních baterií z produkce firmy AERS, která je součástí holdingu Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů. Naakumulovaná energie je buď spotřebována později, nebo je cíleně prodána do distribuční sítě v době výhodné výkupní ceny. Tento systém hospodaření s energií je řízen automaticky pomocí nadřazené regulace.

Sálavé panely Ecosun IN instalované na stropě skladu. (Zdroj: Fenix)

Stropní sálavé panely

Stropní sálavé panely Ecosun bodují nízkými pořizovacími a provozními náklady, sálavým teplem a flexibilní regulací. Vysokoteplotní sálavé panely Ecosun S+ jsou určeny především pro vytápění průmyslových, skladových a zemědělských objektů, uplatnění však najdou v jakémkoliv objektu o světlé výšce od 3,5 m do 10 m. Vysokoteplotní sálavé panely Ecosun jsou nabízeny v jedno-, dvou- a třílamelovém provedení o příkonech od 0,9 do 3,6 kW. Kromě standardní povrchové úpravy vysoce odolnou bílou práškovou barvou jsou v nabídce také topné panely v antikorozním provedení. Tyto panely jsou určené pro vyhřívání prostor s vyššími nároky na odolnost – např. s vysokou vlhkostí nebo se vzduchem nasyceným solí nebo jinými agresivními látkami. K panelům se dají dokoupit výklopné závěsy, umožňující instalaci panelů pod náklonem, k dispozici je i ochranná mříž a zápustný rám pro instalaci panelů do sádrokartonových a sádrovláknitých podhledů.

Vysokoteplotní sálavé panely Ecosun S+ jsou určeny především pro vytápění průmyslových, skladových a zemědělských objektů. (Zdroj: Fenix)

Panely Ecosun IKP, IN, IN-2 s vyšším IP krytím jsou vhodné do prostředí s vyšší prašností. Povrchová teplota panelu je cca 100–110 °C, výška instalace je tak závislá na způsobu použití a předpokládané okolní teplotě. Sálavé panely IKP mají hladký omyvatelný povrch a je možné je pomocí podpěr postavit na podlahu a využít pro zonální ohřev.

Provozní úspora 20 % oproti konvekčnímu vytápění

Sálání je proces, při kterém se teplo z tepelného zdroje (např. ze sálavého panelu) šíří prostorem ve formě infračervených paprsků. Po dopadu paprsků na jiné pevné těleso se infračervené vlnění mění v tepelnou energii a hmota tělesa je intenzivně ohřívána. Jedná se v podstatě o obdobu slunečního záření.

Tři hlavní důvody, proč je vytápění prostřednictvím stropních sálavých panelů úspornější:

• na rozdíl od nástěnných konvektorů je teplo směrováno dolů k podlaze, tedy do místa, kde je ho potřeba;

• u konvektorů teplý vzduch nerovnoměrně proudí po místnosti, což může v některých částech vyvolávat pocit chladu a nutit uživatele nastavit vyšší teplotu na termostatu. Každý stupeň nastavené teploty však znamená dalších 6 % nákladů na energii;

• sálavé panely přímo ohřívají člověka, bez zprostředkování přenosu tepla vzduchem. Díky tomuto efektu lze nastavenou teplotu snížit o jeden až dva stupně Celsia a budeme pociťovat stejný tepelný efekt jako při vytápění konvektory.

Související články
Špičkovací akumulační stanice v průmyslu

Společnost AERS, v jejímž čele stojí Cyril Svozil jr., je součástí holdingu Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů. Kromě bateriových stanic pro domácnosti firma AERS vyvinula a dodává i originální české velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace. Její špičkovací stanice s kapacitou v řádu stovek kWh fungují dobře a k plné spokojenosti investorů například ve výrobním závodě firmy Fenix v Jeseníku nebo ve Strojírnách Rumburk, řada dalších je nyní ve fázi projektové přípravy.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

MM Podcast: Glosa - Hra o energii o třech dějstvích

Mysleme na to, že Evropa je nyní blíže okamžiku bodu zvratu, protože již několik let trvající trend postupného poklesu konkurenceschopnosti tohoto regionu se dostane do ještě strmější trajektorie. Toto obrovské riziko zde reálně hrozí, a pokud na něj nebudeme reagovat a věnovat se jeho řešení, hrozí nám obrovské sociální problémy, které jsme zde za posledních několik desetiletí neřešili. A válka na Ukrajině, která není jeho prvotní příčinou, tento trend dále eskaluje.

Související články
MM Podcast: Glosa - Green Deal je mrtev, ať žije Green Deal!

V rámci tzv. Zelené dohody přijala Evropská komise návrhy na uzpůsobení své politiky v otázkách klimatu, energetiky, dopravy a zdanění, tak aby se státy mohly podílet na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Komise plánovala do roku 2050 vytvořit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent. Vše ale bylo postaveno na dodávkách ruského plynu. S ohledem na eskalaci studené války a nestabilitu dodávek ropy a zemního plynu na Green Deal ve stávající podobě zapomeňme. Vracíme se k pálení uhlí, mazutu a kdoví čeho ještě...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Bateriové akumulační stanice v průmyslu

Akumulační systémy se postupně stávají součástí nově stavěných budov, zejména tam, kde je zároveň umístěna fotovoltaická elektrárna. Zkušenosti z tuzemska i zahraničí ukazují, že decentralizovaná výroba elektřiny ve spojení s její akumulací má potenciál výrazně snížit spotřebu a zvýšit energetickou nezávislost provozovatele.

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

MM Podcast: Glosa - Tanec na Titaniku ve dvojitém svetru

Podnikatelé potřebují mít možnost predikovat své náklady. Trh se nechová přirozeně, nepohybujeme se v tržním hospodářství, ale v ekonomice ovlivněné válkou a spekulanty. Nic nemá svoji logiku. V létě, kdy byly obnovitelné zdroje na maximálním výkonu, byla spotová cena elektřiny na burze nejvyšší. Na všem v obrovské míře profitují obchodníci, často mimoevropští. Různé podpůrné substituce, které stojí stát obrovské finanční zdroje, se v důsledku rozplynou jako pára nad hrncem. Vzpomeňme na letní politicky pompézní snížení spotřební daně u PHM o necelé dvě koruny na litr, které jsme ve finále ani nezaregistrovali, protože bylo okamžitě přehlušeno nárůstem ceny ropy a marží prodejců.

MM Podcast: Glosa - Dědici evropské historie

Evropa se během relativně krátké doby proměnila z technologicky, ekonomicky i vojensky nejrozvinutějšího regionu planety v turistický skanzen s otevřeným zbytnělým sociálním systémem, na který se snaží napojit vlny přicházejících z celého světa.

Ochutnávka podzimního veletrhu K 2022

Blíží se říjnový termín největšího mezinárodního plastikářského a gumárenského veletrhu K, který se bude letos opět konat na düsseldorfském výstavišti. Firmy z oboru již pilně připravují svoje expozice a některé z nich pořádají tiskové konference, aby odborné veřejnosti napověděly, jaké novinky budou na veletrhu představovat. My jsme navštívili společnou konferenci tří rakouských firem – Borealis, Engel a Erema Group.

Bezpečnost nových elektromobilů

České společnosti, či společnosti působící v ČR, získávají svůj podíl na trhu dodávek určených pro rozvoj elektromobility. Inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou řeší právě nyní zajímavý obchodní případ. Finálním odběratelem produktů, které vzniknou na linkách sestavených tímto zkušeným integrátorem, je významný výrobce elektromobilů ze Spojených států amerických.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 1. díl: Proč elektromobily? Kontroverzní debata

Eletromobilita se postupně stává realitou. Přestože se názory na ni významně liší, faktem je, že se stane součástí našich životů (do jaké míry, to se ještě uvidí). Co všechno přechod na elektromobilitu ovlivní a jakým způsobem, se pokusíme nastínit v tomto desetidílném seriálu, který jsme připravili ve spolupráci a pod odborným dohledem profesora Jana Macka a inženýra Josefa Morkuse z Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel na FS ČVUT v Praze a spolu s dalšími odborníky. Jednotlivé příspěvky představí různé úhly pohledu na hromadné zavádění elektromobilů, jeho možné důsledky a technologické, ekonomické, ekologické, ale i politické dopady pro Českou republiku.

Úspory naruby - Lži o úsporách v domácnostech

Poté, co již máme jasno, jak je to s úsporou v případě úsporných světelných zdrojů. Víme čím, jak a kde svítit, přinášíme další díl seriálu Úspory naruby. Tentokrát se podíváme na zoubek spotřebičům v domácnosti.

Úspory naruby - Zákaz výroby a dovozu halogenových žárovek

Pod tímto nadpisem redakce připravila sérii zásadních článků o odvrácených stranách tzv. úspor, jejichž skutečné výsledky jsou často přinejmenším sporné.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit