Témata
Zdroj: Festo

Všech pět pohromadě

03. 11. 2021

Hospodárnost jde ruku v ruce s efektivitou. Efektivita znamená, že daný výrobek a jeho schopnosti využíváme co nejvíce. Aby to bylo možné, vyplatí se používat výrobky, které jsou už předem určeny ke vzájemné spolupráci.

Zdeněk Haumer

Vedoucí technického oddělení, ve společnosti Festo působí od roku 1990, kdy byla společnost založena.

Reklama

To naplno platí i u elektrických a pneumatických pohonů Festo. A to zdaleka nemáme na mysli jen jejich mechanickou stránku.

Intuitivní návrh elektrických pohonů

Nejprve si představme postup návrhu elektrického pohonu. Vše začíná výběrem správné velikosti. Softwarové pomůcky Electric Motion Sizing pro výběr pohonů a jejich kombinací a Handling Guide Online pro návrh kompletních manipulátorů jsou k dispozici zdarma na internetu. Díky nim i laik dokáže za pomoci grafiky zcela intuitivně zadat základní hodnoty, ze kterých plyne nejen správná velikost, ale i všechny parametry pro nastavení budoucích sestav. Pokaždé je k dispozici výběr z několika možností, jež jsou přehledně seřazeny tak, aby se uživatelé mohli rozhodnout podle svých preferencí. Software je výběrem z mnoha vyhovujících kombinací připravovaných dokonce za pomoci sémantických postupů, bere tedy ohled na konkrétní situaci se všemi souvislostmi. K dispozici jsou samozřejmě modely ve 3D pro všechny běžné CAD softwary, celek tak uživatelé mohou přímo vložit do vlastní sestavy.

Reklama
Reklama

Vybrané pohony obsahují vše potřebné: servomotor s případnou převodovkou, jeho ovladač, mechaniku a software. Optimální využití zvolené velikosti znamená řešení bez zbytečných rezerv. Tím je spolehlivě zaručena vysoká energetická účinnost celého řetězce. Dalším usnadněním práce je přenesení zadaných hodnot již ve formě parametrů pro ovladače motorů. Jde o soubor, který stačí jen přenést, a rázem odpadají starosti s vhodným omezením proudu, rychlosti, zrychlení apod. Pokud je celek řízen PLC Festo CPX-E, přenese se všechno ještě i do něj a ušetří se tak čas při programování.

Rychlý přehled o sortimentu poskytne pohled na nejprodávanější výrobky: mechanické pohony (např. EGC), převodovky EMGA, servomotory EMMT a ovladače CMMT. Představu o tom, jak může vypadat kompletní manipulátor, poskytne obrázek prostorového portálu.

Část sortimentu elektrických pohonů Festo. (Zdroj: Festo)
Prostorový portál: kusovník, model CAD a software jako výsledek rychlého návrhu softwarové pomůcky Handling Guide Online. (Zdroj: Festo)

Pneumatické pohony, které ušetří starosti

A jak je to s pneumatickými pohony? Software Pneumatic Sizing odpoví na zadání obvykle třemi variantami: hospodárnou, přesně odpovídající a výkonnou. Každý si z nich může vybrat podle svého uvážení. Následně lze vybraný pohon vložit do dalšího softwaru Festo Design Tool, kde se doplní vším potřebným (upevňovacími díly, čidly, koncovkami na pístnici apod.), a následně je vygenerován model pro CAD. A nejen to. Automaticky vytvořený individuální objednací kód slouží k objednávce všech vybraných dílů, a dokonce je možné zvolit kompletní, již smontovaný celek a ušetřit si tak práci s logistikou (objednávky, dodávky, příjem na sklad, zaskladnění a vyskladnění...) a s montáží jednotlivých dílů, protože se pracuje s jedinou dodávanou položkou.

Rychlá cesta k modelu CAD a kusovníku nebo k jedinému objednacímu kódu pro celou sestavu – Festo Design Tool. (Zdroj: Festo)

Za zmínku také jistě stojí specifické výrobky se zaměřením na základní funkce, tzn. výrobky, které pomohou ušetřit při nákupu a především při následném používání. Jedná se zejména o novou variantu válců DSNU-S s výrazně úspornými rozměry. Tyto válce jsou vybaveny samočinně nastavitelným tlumením a navíc ušetří mnoho času a námahy při seřizování, neboť to zcela odpadá.

Prostorově úsporné pneumatické válce DSNU-S. (Zdroj: Festo)

Tento efekt naplno zesiluje nová řada patentovaných magnetických snímačů na válce SDBT-MSX. Čidlo se připevní přibližně do míst, kam patří, a více není třeba se o něj starat. Během prvních pohybů válce se čidlo samostatně naučí, kde má spínat, takže po prvotní montáži se už k němu nikdo nemusí vracet a hledat správnou polohu. Úspory času a námahy jsou značné, o jistotě správného nastavení ani nemluvě. Komplet doplňují nové, prostorově úsporné škrticí ventily VFOE z plastu. Výhody jsou jasné už ve fázi konstrukce – není třeba se příliš omezovat hledáním místa pro ruku seřizovače s nástrojem, ventily se nastavují otočnou hlavicí, která se zatlačením aretuje.

Samočinně se učící čidla na válce SDBT-MSX. (Zdroj: Festo)

Z uvedených příkladů vyplývá, že se při hledání vhodných pohonů pro automatizaci velmi vyplatí věnovat pozornost nejen nákupní ceně, ale zejména vhodné velikosti a schopnosti využít všechny parametry na maximum. Vzájemné přizpůsobení jednotlivých komponentů a možnosti, které se v takovém případě otevírají, se na výsledných úsporách projeví nejvíce – vždyť jde především o úspory pracnosti a to je při trvalém růstu ceny lidské práce velmi efektivní.

Reklama
Související články
Komplexní přístup je klíčem k úspěchu

Úspory všeho druhu jsou důležité kdykoliv a kdekoliv. Šetřit se vyplatí tehdy, postupujeme-li komplexně, tedy se zahrnutím všech aspektů. Ten, kdo kupuje nejlevnější věci, obvykle prodělává při jejich využití. V oblasti automatizace to platí jednoznačně – ten, kdo ustrnul a nevnímá integraci digitální techniky do všech procesů kolem nás, nemůže v budoucnosti uspět.

Komunikace hýbe světem

I když se to pohledem ze dne na den nezdá, technika rychle mění náš život. Je až s podivem, jak se nedávné sny stávají skutečností. Naši předkové snili o domluvě na dálku – dnes nás videohovor ani trochu neudivuje. Chytrých zařízení stále přibývá, a i přes jejich pokročilé možnosti je dokáže používat prakticky každý z nás. Změny v průmyslové sféře se nám mohou zdát pomalejší. Jakmile se o ně ale začnete hlouběji zajímat, zjistíte naprostou podobnost se světem civilním. Jak je to s tou komunikací?

Svět mobility se mění

Společnost Schaeffler představila optimalizované pohony se spalovacími motory, které přispívají k dosažení klimatických cílů, jež plynou z Pařížské klimatické dohody. Další novinkou v jejím portfoliu jsou elektromotory dotažené do stavu připravenosti na sériovou výrobu.

Související články
Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Klínové řemeny nejen pro pohony obráběcích strojů

Úzké klínové řemeny Conti V FO Pioneer nabízejí nejvyšší přenášený výkon a teplotní odolnost až do +130 °C. Od letošního roku jsou dostupné také v délkách až do 5 000 mm.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Energeticky úsporné řemeny

Optimalizací řemenových převodů lze dosáhnout zvýšení účinnosti, úspory energie, vyššího přenášeného výkonu, delší životnosti a snížení nákladů na údržbu. Změnou řemenového převodu lze uspořit až 15 % energie.

Jak se vyvíjí a vyrábí proudový motor?

V letošním roce uvedla První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) na trh nový turbínový motor PBS TJ150. Jedná se o proudový motor, u kterého se výkon, resp. tah motoru uvádí v jednotkách Newton. Maximální tah tohoto motoru činí 1 500 N. Je to již pátý typ proudového motoru, který tato exportně orientovaná firma dodává na zahraniční trhy.

Špičkové technologie pro letectví a kosmonautiku

Jako jedno z nejinovativnějších a nejprogresivnějších odvětví na světě spojuje letectví a kosmonautika téměř všechny dnešní špičkové technologie. Elektronika a robotika se zde setkávají v měřicí, regulační a řídicí technice. Přitom se letectví a kosmonautika v první řadě ujímají vývoje a provozu leteckých objektů, jako jsou letadla nebo speciální kosmické dopravní prostředky a družice.

Přístroje a aplikace pro správnou funkci řemenových převodů

Praskl vám klínový nebo ozubený řemen? Co je třeba udělat, aby řemenové převody správně fungovaly?

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Elektromechanické pohony zvyšují flexibilitu

Masové přizpůsobovaní výrobků individuálním potřebám uživatelů a neustálé zkracování jejich životního cyklu se odráží i do strojů, na nichž se vyrábějí a sestavují – musejí být mimořádně výkonné, flexibilní, všestranné a v krátkém čase překonfigurovatelné. Takovým nárokům lze často jen velmi obtížně vyhovět pouze prostřednictvím pneumatických pohonů, a to je důvod, proč firma Camozzi vytvořila ve své interní struktuře novou divizi pro vývoj elektromechanických pohonů. Tato nová divize se zabývá zaváděním elektrických pohonných systémů, kdy nabízí řešení zahrnující elektromechanické válce a osy s příslušnými motory, pohony a doplňkovými komponenty, zkombinovanými do konfigurovatelných portálů tak, aby byla uživateli zaručena maximální flexibilita.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit