Témata
Reklama

Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

15. 11. 2017

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Z uvedené skutečnosti vyplývá, že spojovací technika, hadice, šroubení či rychlospojky jsou velmi důležitou součástí automatizační techniky a neměli bychom je podceňovat. Společnost Festo se úsporami energií dlouhodobě a komplexně zabývá a může v této oblasti nabídnout svou pomoc.

Reklama
Reklama

Základem úspěchu je výběr správných hadic

Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu hadic na stlačený vzduch je polyuretan (hadice PUN). K výběru je však i mnoho dalších materiálů. Obvykle se vyplatí vybírat podle prostředí, ve kterém bude rozvod umístěn. V internetovém katalogu firmy Festo najdete vyhledávač, který pomůže i ve složitějších případech. Kromě průměru a barvy můžete zvolit, zda jde o potravinářství (odolnost vlhkosti, čisticím prostředkům apod.), použití ve svařovně (nepropálí se odletujícími jiskrami), venkovní prostředí atd. Hledisek pro výběr je mnoho, to nejzajímavější je přímo chemická odolnost proti různým látkám – jedná se o dlouhý seznam technických látek od brzdové kapaliny a benzinu přes různá ředidla až po dlouhou řadu kyselin, louhů a chemikálií, které se v praxi ve výrobě mohou vyskytovat.

Polyuretanové hadice PUN-H-T jsou barevné a zároveň průhledné.

Odolné hadice, vhodné i pro potravinářství

Naši pozornost si jistě zaslouží tři druhy hadic:

  • PFAN – odolávají při plném tlaku teplotě až 160 °C a nelze je ničím naleptat nebo jinak narušit; je to nejodolnější materiál hadic Festo;
  • PTFE – teflonové hadice, které se odolností velmi blíží výše uvedeným PFAN (150 °C, odolnost proti mnoha různým médiím); samozřejmostí je, že oba typy mají certifikát pro potravinářství;
  • PUN-H-T – čerstvá novinka. Použitý polyuretan je odolný proti mikrobům a hydrolýze, dobře se ohýbá a neláme, ale především je barevný (možnost volby z osmi barev), a přesto průhledný. Tato vlastnost spolu s nízkou cenou činí z hadic PUN-H-T favorita na nejprodávanější typ. Zákazník tak má možnost nejen použít velmi kvalitní výrobek, ale navíc i kontrolovat kvalitu vzduchu v rozvodu, kdykoli půjde kolem, neboť pouhým pohledem odhalí přítomnost vody či nečistot. Hadice sama odolává hydrolýze a mikrobům a je certifikovaná pro potravinářství.
Závod Festo Production v České Lípě dodává hadice do celého světa.

Za zmínku stojí, že 90 % všech hadic Festo se vyrábí v České republice – závod Festo Production v České Lípě dodává do celého světa bezmála pět milionů metrů hadic měsíčně.

Šroubení a hadice patří k sobě

Sortiment spojovacího materiálu je tak rozsáhlý, že by si zasloužil vlastní dlouhý článek. Zjednodušeně lze konstatovat, že pro každý druh hadice je k dispozici odpovídající šroubení (včetně příslušné odolnosti zvolenému prostředí). Nejpoužívanějším způsobem spojení je dnes nástrčný spoj, který hadici zachytí a utěsní za její vnější průměr, a ještě nabídne snadné i rychlé odpojení. V katalogu Festo je základní řada označena zkratkou QS. V oboru spojovací techniky najdeme i čerstvou novinku, rychlospojky NPHS z polymeru nebo z kovu. Rychlospojky jsou bezpečnostní, lze je uvolnit jednou rukou ve dvou krocích – nejprve se odvětrá tlak z napájené hadice a teprve potom vnitřní mechanismus dovolí spoj rozdělit. U kovové verze je navíc možné opětovně připojit tlak, jde tedy o elegantní ventil 3/2, který lze používat ke spínání i odvětrání tlaku do stroje a případně ještě k rychlému odpojování. Oba druhy vynikají kvalitou a vysokým poměrem výkon/cena.

Základní typ nástrčného šroubení řady QS
Bezpečnostní rychlospojky NPHS se vyrábějí v provedení z polymeru i z kovu.

Hadice a spojovací technika jsou zdánlivou samozřejmostí, přitom mohou podstatně ovlivnit spolehlivost a produktivitu strojů a zařízení. Zaručená kvalita znamená těsné spoje a vhodný materiál dlouhodobou odolnost. Nové vlastnosti (například průhlednost) otevírají dokonce nečekané možnosti pro efektivní údržbu. Správně zvolené hadice a šroubení tak mohou v provozu ušetřit značné prostředky.

Festo

vaclav.lacina@festo.com

www.festo.cz

Reklama
Související články
Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Související články
Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Olejové vývěvy pro chemické aplikace

Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

Pneumatický motor s certifikací ATEX pro hlubotiskový stroj

Společnost H. C. Moog GmbH vyvíjí a vyrábí inovativní kotoučové hlubotiskové stroje, pomocí kterých se vyrábějí kvalitní obaly. I přes globální nadvládu offsetového tisku se povedlo rodinné firmě z Hessenska zaplnit mezeru na trhu v obloukovém hlubotisku.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit