Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> 80 let Blaser Swisslube

80 let Blaser Swisslube


19.10.2016

 „Bez práce nejsou koláče“ – s tímto heslem letos slaví výrobce chladicích a mazacích látek Blaser Swisslube své osmdesátileté firemní jubileum. Vše začalo v roce 1936 s „Blaha-Glanz“ – krémem na boty. Od té doby uplynulo hodně vody a rodinný podnik v bernském Hasle - Rüegau se vyvinul z malé regionální firmy v celosvětového hráče. V místním technologickém centru se vše soustředí především na výzkum a vývoj. Mohlo tak být dosaženo díky aktuálnímu projektu na poli civilní letecké dopravy.

Prvním úspěšným produktem tehdejší Blaser + Co. AG byl Blaha-Glanz, voduvzdorný krém na boty. Willy Blaser položil v období krize v roce 1936 základní kámen dnešní skupině společnosti. Jako 20letý založil ve svém rodném domě firmu na výrobu maziv a chemicko-technických produktů speciálně pro zemědělství. Po válce rozšířil okruh zákazníků. K zemědělcům přibyly mechanické dílny, závody zabývající se stavebním průmyslem, zpracováním dřeva a kovů a první průmyslové podniky.


Testování chladící kapaliny v roce 1970.

Krok po kroku světovým hráčem

V roce 1974 převzal žezlo Peter Blaser. Jako strojní inženýr inicioval krok k výrobě chladících emulzí při zpracovávání kovů a započal budování prodejní sítě v Evropě a v zámoří. Kvůli mezinárodní orientaci byl upraven název firmy na Blaser Swisslube. V roce 1981 byla v USA, v Goshenu, stát New York založena dceřiná firma Blaser Swisslube Inc. V letech 1995 a 1996 následovaly dceřiné společnosti v Německu, České republice a Japonsku. Dnes je firma Blaser Swisslube s vlastními dceřinými společnostmi a zastoupeními k dispozici v přibližně v šedesáti zemích a po celém světě zaměstnává asi 600 zaměstnanců, přičemž více než 300 z nich přímo ve Švýcarsku.


Výzkumná a vývojová laboratoř Blaser Swisslube.


Testování chladící kapaliny dnes.


Od chladicí a mazací látky k tekutému nástroji

Podnik neustále rozvíjí svoje know-how v oblasti chladicích a mazacích látek.  Za tímto účelem byla vybudována a technologicky špičkově vybavena výzkumná a vývojová laboratoř, která je momentálně největší v oboru. Na ploše cca 3 500 m2 pracuje přibližně 70 chemiků, mikrobiologů a laborantů s chladícími a mazacími látkami a analyzuje vzorky od zákazníků z celého světa. V roce 2009 byl zahájen provoz vlastního technologického centra. Na obráběcích centrech nové generace jsou simulovány operace obrábění prováděné zákazníky v praxi a nově vyvinuté chladicí a mazací látky  jsou zde podrobovány přísným a důkladným testům.Faktory jako produktivita,  hospodárnost a kvalita obrábění velkou měrou záleží na výběru a kvalitě chladicích a mazacích látek a know-how specialistů na obrábění. Díky komplexní odborné kompetenci z jediného zdroje se naše řešení chladicích a mazacích látek stalo řešením šitým přesně na míru našim partnerům – tzv. tekutým nástrojem,“ vysvětluje Marc Blaser, CEO v třetí generaci.

Zdvojnásobení životnosti nástrojů


V nedávno realizovaném projektu experti  společnosti Blaser výrazně optimalizovali životnost nástrojů v technologickém centru. Jeden renomovaný partner vyrábí podvozky z vysoce pevné slitiny titanu. V technologickém centru v Hasle-Rüegau byla spuštěna testovací série s cílem optimalizovat spotřebu nástrojů při kapsovém obrábění. Specialisté firmy Blaser vytvořili konkrétní výrobní situaci na stroji DMU 65 Monoblock a prostřednictvím trochoidální frézovací strategie zahájili rozsáhlé pokusy. Byla při tom porovnávána běžná chladicí a mazací látka dřívější generace s optimálním řešením chladicí a mazací látky  přizpůsobeným požadavkům partnera. Testovací série dosáhla šíře opotřebení 0,30 mm.Výsledky byly mimořádné. S optimálně upraveným tekutým nástrojem firmy  Blaser Swisslube bylo možné stejným nástrojem frézovat 11 místo 5 kapes, dokud opotřebení nástroje nezpůsobilo přerušení obrábění. Dosažený výsledek byl potvrzen v několika testovacích sériích a odpovídal zdvojnásobení životnosti nástrojů.  

Údaje o obrábění:
Operace: Kapsové frézování
Materiál: Vysoce pevná titanová slitina pro letecký průmysl
Typ stroje: DMU 65 Monoblock (DMG MORI)
Nástroj: Sandvik 2P342-1200-CMA 1740 – stopková fréza o průměru 12 mm
Parametry řezu: Vc 80 m.min-1, fz 0,075 mm, ae 0,9 mm, ap 19 mm
Tlak chladící a mazací látky: 75 barů


S dosaženými výsledky je velmi spokojen partner a náš zákazník, i my ve firmě. Zatím nebylo, bohužel, dosaženo zlepšení ve spojení s dobou cyklu. Také v této oblasti jsme s naším partnerem připraveni současný stav i nadále odpovídajícím způsobem optimalizovat,“ vysvětluje Marc Blaser na závěr. 

-EB-

Zdroj: Tisková zpráva Hagen PR, redakčně upravenoNomenklatura

Letecký průmysl
Průmyslové kapaliny
Výzkum/ vývoj
Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Vstup do diskuse

RE: Lorem

Upraveno: -
Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer dui ut Vestibulum pretium Curabitur.

Sledujte nás na sociálních sítích: