Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Akcelerační program BusinessRunway Technologického centra AV ČR

Akcelerační program BusinessRunway Technologického centra AV ČR


31.01.2020

Softwarová firma Space Systems Czech, která vstoupila do akceleračního programu Technologického centra AV ČR před čtyřmi lety, nyní přetrhla „pupeční šňůru“ a díky svému úspěšnému růstu jak v počtu zaměstnanců, tak v obratu opustila inkubační program, ve kterém dosud rostla.

Space Systems Czech, sesterská firma Space Systems Finland, která se zabývá vývojem a servisem SW řešení pro bezpečné kritické provozy v řadě průmyslových odvětví jako např. vesmírné aplikace, zdravotnictví či kritické strojní provozy, začínala před čtyřmi lety pracovat v jedné osobě a hledala místo pro svůj rozvoj. V té době zakládalo Technologické centrum AV ČR (TC) akcelerační/ inkubační program BusinessRunway jako pokračování svých četných aktivit v oblasti podpory začínajících inovativních firem na území hl. města Prahy. Space Systems Czech (SSC) se stala první start-up firmou, která začala využívat četné služby akceleračního programu, jehož páteří jsou prostory a sdílené služby (vybavené kanceláře se sdíleným zázemím a IT infrastrukturou, zásobování kancelářskými potřebami, prostory konferenčního centra apod.) a zejména podnikatelské a odborné poradenství.

Akcelerační program BusinessRunway Technologického centra AV ČR nám během čtyř let umožnil vyrůst z nuly na patnáct zaměstnanců a na roční obrat téměř 900.000,- EUR.  Na programu zejména oceňuji, že firma mohla využívat dobře připravené zázemí a díky tomu začít fungovat během několika dnů. Největším přínosem pro nás byla možnost sídlit v pražské budově TC a těžit ze znalosti zkušeného týmu. Nebyl pro nás problém získat přehled o dotačních a grantových podporách z oblasti kosmických aktivit a informace o soutěžích pro technologické firmy.“ říká k účasti v programu Daniel Štefl, spoluzakladatel a ředitel SSC.  „V rámci našeho akceleračního programu BusinessRunway čerpala firma bezplatnou účast na 90 akcích s odborným nebo obchodním programem, celkem dvanáctkrát byla její činnost medializována a zprostředkovali jsme celkem 37 obchodních kontaktů. Přímý finanční impakt naší podpory pro firmu byl 64 100,- EUR,“ upřesňuje Pavel Habarta, který v TC akcelerační program vedl.


Zdroj: TC AV ČR

„Odvaha Technologického centra přijmout do akceleračního programu softwarového inženýra snícího o asteroidech, který se rozhodl opustit bezpečí Evropské vesmírné agentury a vydat na nejistou cestu, stála u zrodu současného úspěchu,“ Daniel Štefl, spoluzakladatel a ředitel SSC.

Od samého počátku vzniku Technologického centra AV ČR před 25 lety byla myšlenka podporovat malé vznikající firmy, dnes nazývané start-upy, a současně napomáhat přenosu nových technologií z výzkumu do komerční sféry. Jsme proto velmi rádi, když dnes můžeme popsat úspěšnou historii jedné z takto podpořených firem, které se po čtyřech letech růstu od jednoho zakladatele rozrostla do takové velikosti a výborné prosperující kondice, že může směle opustiti náš inkubační program“, oceňuje firmu SSC ředitel TC Karel Klusáček. 

Další firmou v akcelerátoru TC je společnost Stratosyst - mladý český technologický start-up v rychle se rozvíjejícím segmentu pseudosatelitů (tzv. Near Space and High-Altitude - Haps), který se bude snažit uspět na novém stratosférickém trhu s velkým a různorodým potenciálem.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy Technologického centra Akademie věd ČR.Nomenklatura

Inovace
Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: