Témata
Reklama

Aditivní řešení pro lepší mechanickou recyklaci plastů

Průmysl zpracování plastů hledá řešení, která by do výrobků začlenila vyšší obsah recyklovaného materiálu. V reakci na to přichází společnost BASF s novou řadu aditivních řešení IrgaCycle k účinnější mechanické recyklaci plastů.

Eliminace kvalitativních nedostatků polymerů, jež vznikají v důsledku tepelného či mechanického namáhání během recyklace a urychlující degradaci materiálu je v současnosti hlavní výzvou pro odborníky. Možné řešení tak nabízejí aditiva zlepšující vlastnosti recyklovaných plastů.

„Výroba plastů z mechanické recyklace se podle odhadů do roku 2030 téměř ztrojnásobí, což odpovídá růstu kolem 10 procent ročně. Řada IrgaCycle má v těchto souvislostech přinést konkurenční výhodu pro naše zákazníky a úlevu pro životní prostředí,“ říká Filip Dvořák, generální ředitel společnosti BASF v České republice.

Aditivní řešení pro lepší mechanickou recyklaci plastů. Řadu IrgaCycle nabízí BASF jako součást portfolia aditivních řešení VALERAS, jež prostřednictvím recyklace plastů podporuje omezení plýtvání, úsporu energie i snížení emisí. (Zdroj: BASF)

Jednotlivé produkty reagují na specifické problémy recyklovaných polymerních materiálů, jako jsou omezená zpracovatelnost, zhoršená dlouhodobá tepelná stabilita a nedostatečná odolnost vůči povětrnostním vlivům. Řada IrgaCycle se snaží pomoci zvýšit podíl recyklátu například v obalech, automobilovém průmyslu či stavebnictví. 

Produktová řada IrgaCycle optimalizuje vlastnosti mechanicky recyklovaných plastů pro různá průmyslová odvětví. Rozšiřuje značku VALERAS, která sdružuje portfolio přísad do plastů společnosti BASF.


Zpracováno dle tiskové zprávy společnosti BASF

Související články
Další ročník soutěže pro inovátory a startupy

Největší chemická společnost na světě společnost BASF již třetím rokem dává šanci startupům a inovátorům z 11 zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně České republiky zúčastnit se soutěže BASF Innovation Hub. Účast je bezplatná a přihlášené nápady by měly nabízet konkrétní řešení v oblasti ekologické a digitální transformace.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit