Témata
Reklama

Čištění produktů a povlakování součástek ekologicky

Technologická společnost 3M využívá svůj vědecký kapitál k tomu, aby na trh přinášela řešení efektivní pro výrobu a zároveň s ohledem na udržitelnost. Příkladem jsou technické kapaliny Novec, které dělají z čištění komponent časově úspornou operaci, jsou bezpečné, a ještě k tomu šetří životní prostředí.

Reklama
Reklama
Reklama
Kapaliny Novec jsou vyrobeny tak, aby rozpouštěly veškerá maziva, oleje a látky na bázi ropy používané při výrobě. Díky nízké viskozitě dokáže migrovat i do míst, kam se voda nedostane, hodí se proto pro mimořádně precizní čištění. (Zdroj: 3M)

Technické kapaliny Novec společnosti 3M mají patentované chemické složení, díky němuž jsou všestranně využitelné. „Díky nízkému povrchovému napětí vytvářeném kapalinou a velmi nízké viskozitě samotné kapaliny umožňuje tato kombinace dokonalé a důkladné čištění i v těch nejmenších detailech. Kapalina je materiálově kompatibilní s nejrůznějšími materiály, tudíž možnosti využití jsou rozmanité, a navíc nepoškodí citlivé prvky,“ říká Michaela Kupková ze 3M. Tyto technické kapaliny se také pyšní vysokou bezpečností. Pracovníci při manipulaci s nimi nemusí nosit ochranný oblek, protože čistící médium při kontaktu nedráždí kůži. Kromě všestranně efektivního čistidla je Novec šetrný k životnímu prostředí, je nehořlavý a s velmi nízkou toxicitou se stává dobrým substitutem pro jiná rozpouštědla na bázi chlóru nebo fluorovaných uhlovodíků.

Novec v akci

Kapaliny Novec nacházejí uplatnění vskutku všude. Pokrývají oblast přenosu tepla, čištění, ochranných vrstev proti korozi, hašení požáru čistým hasivem, elektricky izolačního kapalného materiálu pro výrobu baterií a další. Například v leteckém průmyslu se využívají k povrchovým úpravám, čištění komponent motorů nebo přesných ložisek. Jedním z nejžádanějších využití je odmašťování, a to párou, která nakonec kondenzuje zpět na kapalinu a dochází tak k recyklaci spotřebovaného materiálu. Voda nedokáže rozpustit olej, zatímco tekuté prostředky Novec jsou vyrobeny tak, aby rozpouštěly veškerá maziva, oleje a látky na bázi ropy používané při výrobě. Díky nízké viskozitě dokáže migrovat i do míst, kam se voda nedostane, hodí se proto pro mimořádně precizní čištění.

V rámci vylepšení procesu čištění začal využívat kapalinu Novec i český výrobce ortopedických implantátů, firma Beznoska z Kladna. Pro jejich výrobu je třeba přesnost a preciznost, tudíž není prostor pro chyby. Při špatném očištění od zbytků z výroby hrozí neusazení implantátu nebo jiné nesterilní komplikace, které mohou pacientům znepříjemnit rekonvalescenci. Původní postup výroby byl postaven na kombinaci alkalických a kyselých průmyslových, vodourozpustných odmašťovacích prostředků a vody, byl procesně složitý a časově náročný. S přechodem na nové zařízení, ve kterém se používá kapalina Novec, se celý proces zjednodušil. „Naší hlavní motivací bylo zlepšení pracovního prostředí ve společnosti Beznoska. Nový způsob se ujal velmi kladně a výsledky celého procesu jsou skvělé. Jestli společnosti působící v oblasti medicínských technologií plánují zlepšit kvalitu, bezpečnost i procesní parametry svého čistícího režimu, pak kapaliny Novec stojí za úvahu,“ říká Jiří Bichler, výrobní ředitel společnosti Beznoska.

Zelenější perspektiva v průmyslových odvětvích

Společnost 3M dlouhodobě myslí na udržitelnost a je zodpovědná k životnímu prostředí. Kapaliny Novec jsou příkladem vývoje v ekologickém pojetí průmyslu. Při čištění se v mnoha případech užívá voda, ačkoli je levnější, tak z dlouhodobého horizontu jsou šetrnější a finančně méně nákladná čistící média Novec. Rychle se odpařují a není nutné provádět dodatečné sušení, což má za příčinu zkrácení čistícího cyklu a v průběhu se kapalina recykluje – spotřebuje se ji méně. Novec je inertní kapalina, a tím zaručuje dlouhou trvanlivost v podstatě bez doby expirace.


S přechodem na nové zařízení, ve kterém se používá kapalina Novec, se proces čištění ortopedických implantátů ve firmě Beznoska výrazně zjednodušil. (Zdroj: 3M)

Pokud bychom srovnali čištění vodou s čištěním kapalinami Novec, tak spotřeba energie, materiálu a času je výrazně nižší. Doba čistícího procesu a spotřeba energie je až šestkrát menší a týdenní spotřeba se sníží o 99 %. Vzniká tak menší množství odpadu a šetří vodu coby cenný přírodní zdroj.

Pro důkladnější čištění nebo tam, kde se voda nedá použít s ohledem na elektroniku nebo korozi, je Novec také bezkonkurenčně nejekologičtější variantou k jiným chemickým přípravkům. Jednak je elektricky nevodivý, a proto má pestré využití v elektronice, je nekorozivní, a hlavně je bezpečný pro ty, kteří s ním přijdou do styku, i pro životní prostředí. „Firmy, které ještě používají pro odmašťování v parách nPB nebo chlorovaná rozpouštědla a aromatické uhlovodíky, by měly v zájmu zdraví svých zaměstnanců i s ohledem na zpřísňující se předpisy začít uvažovat nad inteligentní, bezpečnou a ekologicky udržitelnou alternativou jako je speciální tekutina 3M Novec 73 DE. Její účinnost je srovnatelná, také nehrozí, že by časem degradovala, a co je hlavní – nepředstavuje pro zaměstnance závažné zdravotní riziko,“ doporučuje Michaela Kupková.

Novec nepoškozuje ozonovou vrstvu a má nízký vliv na globální oteplování. Čisté kapaliny Novec jsou vyloučeny z definicí EPA pro těkavé organické látky (VOC), nepodléhají regulačním omezením nebo požadavkům na snižování produkce i v rámci EU, a proto jsou účinnou a udržitelnou alternativou k čisticím prostředkům na bázi nPB, TCE, HCFC, HFC a vody.

Školení o technických kapalinách

Pro odbornou veřejnost společnost 3M připravuje pravidelně různé webináře. Ten, který proběhne 19.10.2020 od 13:30 hodin, se bude věnovat právě technickým kapalinám Novec a tomu, proč a jak přejít na bezpečnější, ekologicky udržitelné a spolehlivé řešení. Přednášet a radit bude aplikační inženýr Petr Kadleček, který se kapalinám Novec věnuje po mnoho let. Doplňovat ho bude Petr Klimeš, který má zkušenosti z oblasti elektrotechniky a automotive.

Odkaz na přihlášku na webinář - https://attendee.gotowebinar.com/register/2039052417212265475

-NS-

Zdroj: Tisková zpráva 3M. Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Související články
Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit