Témata
Reklama

Šest autonomně řízených vozidel (AGV) o velikosti nákladního vozu, vybavených elektromotory, jezdí v továrně Michelin v Cuneu nepřetržitě 24/7 a překonává 1 500 metrů, které oddělují výrobní oblast od skladiště. Vozidlo se řídí instrukcemi pro nakládání a vykládání generovanými přímo systémem dohledu Rockwell Automation 2. úrovně. 

Implementace tohoto řešení umožnila firmě Michelin dosáhnout zásadních výhod v oblasti udržitelnosti, bezpečnosti, efektivity a v neposlední řadě také nižších provozních nákladů. Projekt je neuvěřitelně přizpůsobitelný a snadno se tak adaptuje požadavkům jakékoli společnosti, která hledá řešení venkovní manipulace s velkým nákladem. Tento projekt vyvolal velký zájem o jeho zkopírování do ostatních výrobních závodů společnosti Michelin, stejně jako bylo zahájeno vyhodnocení jeho implementace ve významných italských průmyslových podnicích v oboru potravin, nápojů a farmacie.

Díky použití pokročilých digitálních technologií se společnosti Michelin podařilo snížit roční emise CO2 o 50 tun a konkrétně rozhodnutí používat převozní jednotky s elektromotory a akumulátory, které se dobíjejí během nakládky a vykládky, umožnilo dosažení vytyčených cílů nulových emisí.  

Společnost Michelin hledala možnosti zavedení nového systému pro manipulaci s nákladem, který by nahradil nákladní vozy používané k přepravě pneumatik z jednoho konce výrobního areálu do logistického centra, stejně jako řidičem ovládané vysokozdvižné vozíky, které musely během nakládání a vykládání fyzicky vjíždět a vyjíždět z korby nákladního vozidla. Kvůli podobě továrny nebylo možné používat tradiční systémy pro manipulaci a společnost Michelin tak musela požádat několik dodavatelů, aby navrhli alternativní řešení. Požadavek na provoz ve venkovním prostředí a schopnost překonat vzdálenost 1 500 metrů dělal vrásky i těm nejzkušenějším dodavatelům. Bylo proto nezbytné uvažovat mimo zažitý rámec a použít stejný přístup jako při modifikaci stávající továrny, kdy začnete s tím, co máte, a naplno využijete dostupné prostředky. 

Přesně tímto způsobem se italská společnost Giordano&C. založená v roce 1924, která je dnes známá jako globální systémový integrátor, chopila této výzvy. Nezalekla se stavebních prací nutných k vytvoření infrastruktury pro tranzit převozních jednotek a zapojila společnost Esatroll do procesu zajištění vozidel se specifickými charakteristikami. Společnost Giordano&C. se poté obrátila na Rockwell Automation, tj. společnost, se kterou již dlouhou dobu spolupracuje a je zlatým partnerem v oblasti výroby strojů a zařízení. Aby bylo možné převozní jednotky správně řídit, bylo nezbytné integrovat systém AGV a systém komunikace 2. úrovně, který společnost Rockwell Automation používá jako standard v továrnách Michelin.

AGV o velikosti nákladního vozu vypadají jako obří dětská autíčka na dálkové ovládání a fascinují každého, kdo se podívá směrem na továrnu. Není to ale jen přerostlá hračka. Je to inovativní projekt, který momentálně nikde jinde na světě nenajdete. Pro Michelin jej vytvořila společnost Giordano&C. ve spolupráci se společností Rockwell Automation. Je příkladem dokonalého využití nejpokročilejších technologií při podpoře digitální transformace a Průmyslu 4.0. (Zdroj: PRAM Consulting)

Další zajímavostí je globální navýšení bezpečí na pracovišti, mimo jiné i z pohledu komunikace. Technologie bezdrátové brány poskytovaná technologickým partnerem Rockwell Automation a společností ProSoft Technology, umožňuje snadný a bezpečný přenos informací mezi celým vozovým parkem a systémem 2. úrovně pomocí protokolu CIP Safety. 


Zpracováno redakcí dle tiskových podkladů agentury PRAM Consulting.

Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Znal je již Napoleon a dá se s nimi i hnojit

Před více než dvěma staletími spatřil tento vynález světlo světa a dodnes hraje nezastupitelnou roli v naší každodennosti. Řeč je o bateriích. Jejich objevitelem je italský fyzik Alessandro Volta, na jehož počest slavíme 18. února, v den vynálezcových narozenin, Mezinárodní den baterií. Jaká tajemství se skrývají pod jejich tvrdou „slupkou“ a které interesantní příběhy jsou s vývojem baterií spojeny? 

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: prosinec 2021

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v prosinci podle posledních dat PMI výrazně zlepšily. Celkový růst podpořilo silnější zvýšení výroby a nových zakázek a zároveň i mírné uvolnění tlaku v dodavatelských řetězcích, které firmám umožnilo navýšit výstup. Výkon dodavatelů byl z historického hlediska stále velmi špatný, ale v aktuálním měsíci se zhoršil nejméně od února. Následně zvolnilo také tempo inflace vstupů. Firmy přesto registrovaly prudké zvýšení objemů rozpracovanosti, protože nedostatek materiálu bránil v realizaci příchozích zakázek. Výrobci se snažili tlak na kapacity uvolnit zvýšením zaměstnanosti, které bylo nejrychlejší od října 2017.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: listopad 2021

Zdraví českého zpracovatelského sektoru se podle posledních dat PMI v listopadu zlepšilo ostřejším tempem, které nicméně bylo druhé nejpomalejší od února. Rychlejší růst pohánělo nové zvýšení objemů výroby a nových zakázek. Spolu s pevnějším zvýšením výstupu rychleji stoupla zaměstnanost, čímž povolil tlak na kapacity, a výrobci nato zaznamenali nejpomalejší růst rozpracovanosti od března. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit