Témata
Reklama

Topit efektivně i ekologicky

První prototyp systému pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie instalovali v halových laboratořích výzkumní pracovníci ČVUT UCEEB ve spolupráci se svým průmyslovým partnerem, společností Techtrans PT.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama
Reklama

Projekt, který se zaměřuje na nový kompaktní multifunkční zdroj tepla a chladu na bázi tepelného mini-čerpadla, byl podpořen z programu OP PIK Aplikace. Při jeho podrobném testování bude zkoumán chladivový okruh, funkce vestavěného výparníku a kondenzátoru v akumulačním objemu a související teplotní vrstvení. Hlavním očekávaným výsledkem projektu Multihead je poloprovoz ověřující výkonové parametry zařízení v reálných podmínkách a zároveň jeho funkčnost a spolehlivost.

V rámci projektu bude zkoumán chladivový okruh, funkce vestavěného výparníku a kondenzátoru v akumulačním objemu a související teplotní vrstvení. (Zdroj: ČVUT UCEEB)

Cílem autorů projektu je, aby výsledky zkoušek vedly k výkonové řadě zcela nových výrobků společnosti Techtrans PT, která by se tak stala dodavatelem uceleného systému pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie v souladu se zpřísněnými legislativními předpisy po roce 2022.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: ČVUT UCEEB. Zpracováno redakcí.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Související články
Technologie pro efektivní hospodaření s vodou

Společnost Schneider Electric vyvíjí a dodává technologie pro vodohospodářství, jež přispívají k udržitelnému nakládání s vodními zdroji a pomáhají zlepšit současný celosvětově neuspokojivý stav hospodaření s pitnou a užitkovou vodou.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automatická detekce chyb při provozu technických zařízení budov

Vývoj sofistikovaných diagnostických programů, které včas zamezí zvýšení spotřeby energie a poklesu kvality vnitřního prostředí v důsledku skrytých technických závad. To je jedna z aktuálních činností Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB).

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Vědci a firmy z ČR společně zkoumají vesmír

Čeští vědci a technici se významnou měrou podílejí na vědecké misi Plato, kterou připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Přípravy probíhají už od roku 2014, vesmírná sonda Plato má být vypuštěna v roce 2026. Jejím úkolem je objevovat a zkoumat planety podobné Zemi v prostoru mimo Sluneční soustavu, tzv. exoplanety.

Absolventi bez praxe – firmy musejí posílit spolupráci se školami

Firmy se již mnoho let potýkají s tím, že ze škol vycházejí absolventi bez potřebných praktických dovedností zejména v technických oborech. Distanční výuka tento problém nyní ještě prohloubila. Více než kdy jindy je nyní důležitá spolupráce firem se školami, která může situaci pomoci změnit.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Ti nejlepší v roce 2020

Letos proběhl již třiadvacátý ročník prestižní Ceny Wernera von Siemense. V soutěži již tradičně oceňuje společnost Siemens nejlepší studenty, pedagogy a mladé vědce. Také v tomto roce byla kvalita přihlášených prací mimořádně vysoká.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit