Témata
Reklama

Údržba chladicí emulze a řezného oleje za provozu

Údržba chladicích kapalin – emulze, nebo řezného oleje se v posledních letech stala nedílnou součástí nejen ekonomiky výrobního procesu ve strojírenských provozech, ale je i významná z hlediska BOZP. U moderních CNC strojů je údržba těchto chladících kapalin často zajištěna filtry a čerpadly, které jsou součástí vybavení stroje. Přesto je čas od času, nejlépe pravidelně a plánovitě, vhodné údržbu chladících kapalin provádět specializovanými firmami, nebo je součástí náplně práce pracovníků údržby. V tom případě se údržba chladící emulze a řezného oleje zajišťuje mobilními stroji.

Již více než 15 let se na našem trhu úspěšně uplatňují průmyslové vysavače Freddy. Ty jsou vyráběny a dodávány na míru individuálním potřebám strojírenského provozu. To znamená, že je volitelný objem nádrže, délka hadic, osazení motorem a příslušenstvím a také barva stroje, případně s logem firmy. Výhodou je jejich snadná obsluha a dlouhá životnost. V podstatě je potřeba jen vyměnit filtr, pokud dojde k jeho zničení.  

Pokud se vyskytne potřeba, problém s údržbou chladicích kapalin, tak po odsouhlasení přijede servisní vozidlo s předváděcími stroji a přímo v provozu řeší a následně specifikuje vhodné řešení. Velmi často pak dochází k zapůjčení navrženého stroje k ověření efektivity a přínosů pro firmu. Oblíbenou verzí je stroj Freddy Ecovac, který dokáže recyklovat chladicí kapaliny za provozu obráběcího stroje.

Významným přínosem pro udržení čistého pracovního prostředí je separace oleje z povrchu chladících kapalin a současně likvidace bakterií v nich. Společnost Biko nabízí kompletní sortiment průmyslových vysavačů Freddy anglické produkce, které jsou určeny pro recyklaci a filtraci chladících emulzí a řezných olejů obráběcích strojů. (Zdroj: Biko)

Při pravidelné a systémové údržbě chladicí kapaliny lze dosáhnout až její recyklace. To znamená prodloužení životnosti kapaliny a také řezných nástrojů, zkrácení prostojů při ucpání cest a trysek s chladicí kapalinou, zkrácení času čištění stroje. To vše zvyšuje produktivitu práce a snižuje tak náklady na výrobek. Je možno tak dosáhnout až šesnácti měsíční návratnosti investice při řešení, které nabízí společnost Biko. Důležitým momentem je spokojenost pracovníků, kteří tak mají čisté a zdravé pracovní prostředí.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Bourání bariér automatizace pětiosého obrábění

Pětiosý stroj je z hlediska programování a vedení nástroje komplexnější než jednoduché tříosé obráběcí centrum. Proto také řešení automatizace u pětiosých strojů je nelehký oříšek. Společnost Mazak díky nové generaci strojů s inovativním automatizačním řešením a modernizaci softwaru dokázala pokořit i tuto metu.

Technologické trendy 2021 #8 Individualizace pro miliardy: digitální versus fyzická zkušenost

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme osmým trenden customizace digitálních a fyzických zkušeností.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit