Témata
Reklama

Vysokorychlostní záznam chladicího maziva při obrábění

23. 09. 2022

V inovativní sérii testů firma Blaser kontroluje každou třísku. Jedná se o působivé vysokorychlostní makrosnímky: Fréza z tvrdokovu ve zpomaleném záběru odebírá z mosazi dokonale tvarovanou třísku. Chladicí mazivo Blaser Synergy 735 se kolem namotané třísky zakalí – přesně tam, kde je největší teplo. Oddělí olejovitou fázi a vytvoří tak ještě lepší mazací emulzi. V rozsáhlých testovacích sériích ve vlastním technologickém centru zkoumají odborníci na chladicí maziva ve společnosti Blaser Swisslube obráběcí procesy do nejmenších detailů.

Myšlenka zachytit proces obrábění, vytváření třísky a chování chladicího maziva na obrázcích a videích přesněji než kdykoli předtím vznikla v rámci společného projektu s renomovaným ETH Zürich. Výzkumný a vývojový tým švýcarských odborníků na chladicí maziva firmy Blaser Swisslube se pustil do plánování a realizace. Použití vysokorychlostní kamery s makroobjektivem, která je umístěna za ochranným průzorem, aby nedošlo k jejímu znečištění chladicím mazivem, by mělo umožnit jedinečně ostré a přesné záznamy. Pro potřebnou intenzitu světla bylo použito kruhové osvětlovací těleso a pro tento test speciálně broušená tvrdokovová fréza s úhlem záběru 0°.

Při obrábění titanu se nejvyšší teploty vyskytují v blízkosti řezné hrany a v třísce. Svědčí o tom světlý oblak tvořící se kolem třísky. (Zdroj: Blaser Swisslube)

Výsledky jsou fascinující: Vysokorychlostní záznamy poprvé ukázaly, že mechanismus účinku bezolejového, ve vodě rozpustného chladícího maziva Synergy 735 - konkrétně lepší mazací účinek při zvýšených teplotách - účinkuje i při obrábění a je dostatečně rychlý pro optimalizaci frézovacích procesů. Synergy 735 tak mění své vlastnosti a přizpůsobuje se procesu obrábění jako chameleon.

Reklama
Reklama

Naše technologické centrum nám umožňuje podívat se blíže než konkurence. S tímto pohledem na všechny podrobnosti a ve spolupráci našich chemiků se specialisty na obrábění jsme schopni vyvinout chladicí maziva, která udržitelně zlepšují procesy, snižují výrobní náklady a prodlužují životnost nástrojů,“ vysvětluje Marc Blaser, výkonný ředitel Blaser Swisslube.

Bezolovnatá mosaz klouže po břitu a vytváří tenkou třísku. (Zdroj: Blaser Swisslube)

Když chladicí mazivo Synergy 735 použité ve zmíněném testu vychladne, je opět průzračné, udržuje stroj čistý a umožňuje dobrou viditelnost procesu obrábění. Mezi jeho výhody patří také neutrální pach a výborná snášenlivost s pokožkou. Synergy 735 zaručuje bezchybnou povrchovou úpravu různých materiálů od hliníku a slitin titanu až po nerezovou ocel. Vzhledem k minimální tvorbě pěny je chladicí mazivo ideální i pro vysokotlaké systémy.

Experimentální nastavení. Nápad vznikl během společného projektu s ETH Zürich. (Zdroj: Blaser Swisslube)

Technologické centrum firmy Blaser Swisslube je nepřetržitě rozšiřováno již více než deset let. V současné době probíhá výzkum na čtyřech CNC frézkách a brusce nejnovější generace na ploše více než 1 500 m². Testuje se nový vývoj, zákaznické výrobní situace se simulují za reálných podmínek. Vysoce přesné měřicí přístroje a senzory umožňují správně interpretovat získaná data.

Měření opotřebení odhaluje potenciál úspor

K měření opotřebení se používá například mikroskopická kamera, která každé dvě minuty plně automaticky pořizuje mikroskopické snímky výměnné destičky. „Opotřebení nástrojů často zhoršuje hospodárnost procesu. S novými možnostmi měření dostáváme smysluplné informace přímo ze stroje v co nejkratším čase,“ vysvětluje Dr. Linus Meier, specialista na tribologii ve společnosti Blaser Swisslube. Díky optimalizovanému toku dat lze snáze a rychleji provádět úpravy chladicího maziva v laboratoři. „Tím profitují naši zákazníci. Protože vysoce výkonná chladicí maziva nabízejí mimořádný potenciál úspor ve výrobě – ať už díky vyšší produktivitě nebo snížení opotřebení nástrojů,“ zdůrazňuje Linus Meier.

Celkový pohled na nástroj Liquid Tool

Optimální chladicí mazivo často vyžaduje více než tucet přísad, mezi nimiž jsou oleje, emulgátory a aditiva. Aby se z chladicího maziva stal tekutý nástroj, který optimalizuje efektivitu celého výrobního procesu, jsou zapotřebí jak sofistikované receptury z výzkumu, tak výrobní znalosti technologů obrábění. Firma Blaser Swisslube si na spolupráci těchto dvou disciplín dlouhodobě zakládá. Marc Blaser: „Velký pokrok ve vývoji chladicích maziv můžeme udělat jen tehdy, když naši chemičtí experti zažijí chladicí mazivo na místě ve výkonnostním testu a dokážou také interpretovat data získaná od výrobních technologů."


Zpracováno podle tiskové zprávy společnosti Blaser Swisslube.

Související články
15 evropských závodů pozastavilo nebo plánuje pozastavit výrobu oceli

Od začátku letošního roku se ve státech EU postupně snižuje výroba oceli. V červenci 2022 vyrobily ocelárny v EU 11,7 milionu tun surové oceli. To je o 6,7 % méně než ve stejném měsíci loňského roku. V červnu 2022 se výroba oceli meziročně snížila o 12,2 %.

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Domy z vyřazených lodních kontejnerů

Společnost Stav Kont development, jež působí v jihomoravské Lednici, renovuje vyřazené lodní kontejnery a vyrábí z nich stavební moduly. Z nich sestavuje levné a moderní rodinné domy, samostatné obytné jednotky, ale také kavárny nebo technické stavby (např. čističky vody). Firma nyní díky úspěšné emisi dluhopisů v hodnotě 5 milionů korun otevřela novou výrobní provozovnu. Financování rozvoje zajistilo dluhopisové tržiště Zainvestuj.to.

Související články
Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Přepravní kapacita LNG

MPO ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo pronájem podílu kapacity v budovaném plovoucím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. V minulých dnech ČEZ zajistil i přepravní kapacitu, která umožní dostat plyn zpracovaný v tomto LNG terminálu do Česka. Celkový roční objem, který zde bude možné zpracovat a následně přepravit, je 3 miliardy metrů krychlových. To Česku umožní snížit závislost na ruském plynu až o třetinu.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

14 tisíc EV nabíječek týdně

Státy EU musejí  na svých území do roku 2030 vybudovat 6,8 milionu dobíjecích stanic, pokud chtějí do tohoto data dosáhnout snížení emisí CO2 o 55 %. Podle výsledků studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou si nechala vypracovat u konzultační firmy McKinsey, by měly státy EU až sedminásobně přidat s výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily.  Podle této studie by to znamenalo stavbu 14 tisíc nových dobíječek týdně oproti dvěma tisícům, které se ve státech Unie budují nyní. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit