Témata
Reklama

Zásady v oblasti kybernetické bezpečnosti

Schopnost udržet si důvěru zákazníků nebyla po událostech minulého roku nikdy důležitější, a ani obtížnější. S tak velkým zmatkem a rozsáhlými změnami v pracovních modelech, jako byla masová migrace k práci na dálku, nebylo zajištění bezpečnosti podniků nikdy složitější. Edwin Weijdema, technolog pro globální produktovou strategii ve společnosti Veeam, se zamýšlí nad vývojem kybernetických útoků a jak jim s co nejvyšší úspěšností odolávat.

Mezi stále sofistikovanějšími kyberzločinci a obrovským tlakem na zajištění dodržování předpisů se tento rok rýsuje jako minové pole. A proto se kybernetická bezpečnost dostala na vrchol agendy většiny organizací. Protože letošní rok vykazuje komplikovaný průběh, přinášíme tři předsevzetí v oblasti kybernetické bezpečnosti, která by měla každá firma v tomto roce zvážit. 

Temné mraky na obzoru

Firmy nebyly jediné, kdo urychlil svou digitální transformaci, usilovně se jí věnovali i kyberzločinci. Došlo k prudkému nárůstu tzv. „temných cloudů“, protože i kyberzločinci přešli na cloud, a to často ze stejných důvodů jako firmy – cloud jim umožňuje vyhnout se velkým počátečním kapitálovým výdajům, za své stínové podnikání mohou platit měsíčně a rozšiřovat kapacity pouze v případě potřeby. V kombinaci s možností přístupu k informacím odkudkoli není divu, že jsme svědky toho, jak kyberzločinci inovují. 

Spojme síly

Mezi spolupracujícími kyberzločinci, vzestupnou trajektorií růstu objemu dat a distribuovanou pracovní silou se rizikový faktor pro každou firmu zrychluje. To je jeden z důvodů, proč očekáváme, že většina podniků v novém roce navzdory ekonomickým dopadům pandemie zvýší své obecné výdaje na IT o přibližně 5–10 %. A očekáváme, že většina těchto prostředků půjde na zabezpečení IT. 

Ale ani tyto investice nebudou stačit na pokrytí všech potenciálních vektorů hrozeb. Podniky tak budou stále nuceny strategicky sázet na své lidi, procesy a technologie v naději, že pokryjí svá nejslabší místa. Budete tedy investovat do vzdělání zaměstnanců (koneckonců lidé budou vždy největší slabinou) nebo tyto peníze vložíte do optimalizace a zabezpečení procesů investicí do bezpečnostního operačního centra (Security Operations Center, SOC)? Nebo budou nejefektivnější investicí nové technologie?

Je nemožné, aby každá firma tuto kombinaci dokonale zvládla, takže manažeři musí také stanovit strategii, jak se nejlépe vyhnout kybernetickým útokům. Příliš často podniky očekávají, že se o to postará jejich bezpečnostní tým. Většinou to však vede k přílišnému spoléhání se na IT odborníky, kteří jsou již tak přetíženi neustálým hašením požárů a nemají na vypracování takové strategie čas. Proto je klíčové zajistit, aby se na řešení kybernetické bezpečnosti podílel každý zaměstnanec. Zaměstnanci sice mohou být největší slabinou podniku, ale zároveň tvoří „lidský firewall“ a je třeba je k tomu vybavit, což vyžaduje vzdělávání.

Když se připravíte na kybernetické hrozby roku 2021, zároveň tím získáte náskok před konkurencí a zvýšíte svou produktivitu. Nevybírejte si tedy jen dodavatele nebo nekupujte nový produkt, ale vybudujte si ekosystém, který vám bude stát po boku, až se bitva o kybernetickou bezpečnost rozhoří. (Zdroj: PRAM Consulting)

Hybridní zabezpečení a inteligentní zálohování

Srdcem vašeho boje za kybernetickou bezpečnost bude vždy technologie, ale žádný produkt nezajistí maximální stav kybernetického zabezpečení – do požadovaného výsledku musíte investovat. Za tímto účelem musí organizace hledat softwarově definované modely integrované s externími službami, které tvoří hybridní přístup k zabezpečení. 

Větší roli v organizacích by mělo hrát i zálohování. Nejenže dává organizacím možnost obnovit a forenzně analyzovat data v případě napadení, ale ve světě, který je stále kritičtěji závislý na zvětšujících se datových úložištích pro zlepšení zákaznické zkušenosti, může zálohování pomoci k jejich lepšímu využití. Již nyní vidíme, že některé organizace spojují vlastníky aplikací i zálohovací, analytické a bezpečnostní týmy do nového (virtuálního) týmu pro správu dat. 


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy PRAM Consulting.

Firmy
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Výzkum podporuje bezpečnost internetu věcí

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. 

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Související články
Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací

Obliba technologií používající kontejnery neustále roste. Je to dáno výhodami, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker. Dříve tyto tehcnologie byly především výsadou inovativních IT nadšenců, dnes je podle průzkumu renomované firmy Statista používá téměř třetina společností a dalších 21 % tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Technologické trendy 2021 #4 Industrializace umělé inteligence

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit již na čtvrtý trend – industrializaci umělé inteligence MLOps (Machine Learning Operations).

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit