Témata
Reklama

Certifikace testovacího postupu pro výpočty životnosti valivých ložisek

08. 03. 2016

Certifikátor Germanischer Lloyd (GL) udělil společnosti Schaeffler osvědčení „Assessment of the method to investigate rolling bearing rating life“ (Posouzení metody zjišťování jmenovité životnosti valivých ložisek). Poprvé tak byl certifikován samotný postup, a ne každý jednotlivý faktor ovlivňující životnost, jak bylo dosud vyžadováno.

Nově zpracovaná metodika popisuje veškeré výpočetní a testovací postupy, které jsou potřebné ke zjištění všech referenčních veličin ovlivňujících životnost. Náročná individuální schvalování nových produktů a konstrukčních řad tak patří minulosti. Nový certifikát znamená méně času, nižší náklady a pro zákazníky společnosti Schaeffler přináší podstatnou přidanou hodnotu.

Reklama
Reklama

Význam výpočtu životnosti valivých ložisek

Vypočítaná životnost je vedle statické bezpečnosti únosnosti a montážního prostoru hlavním parametrem při dimenzování valivých ložisek. Ve většině aplikací se ložiska dimenzují právě podle požadavků na životnost. V některých oblastech použití, jako je například sektor větrných elektráren, je možné získat potřebné osvědčení pouze v případě, že je vypočítaná životnost vyšší než minimální hodnota požadovaná příslušnou normou. Potřeba energetických úspor vede v mnoha aplikacích ke snaze o zmenšování komponent (tzv. downsizing). I při použití menších ložisek je proto důležité zajistit splnění požadavků na životnost prostřednictvím spolehlivé predikce.

Zařízení na testování životnosti ve výzkumném a vývojovém centru společnosti Schaeffler v Herzogenaurachu. Metodika testování získala požadované osvědčení společnosti Germanischer Lloyd.

Trvalá kvalita je zajištěna na celém světě

Společnost Germanischer Lloyd se v průběhu certifikačního procesu přesvědčila o tom, že Schaeffler dokáže v celosvětovém měřítku zajistit stabilní faktory trvanlivosti stanovené v rámci vývoje produktů. Přitom se prokázalo, že takto ověřovaná kvalita materiálu i procesů platí nejen pro samotné testované díly, ale i pro celou sérii, a to celosvětově. Udělené prestižní osvědčení se tak nyní vztahuje na všechna centra společnosti Schaeffler pro testování životnosti – vedle středisek v Herzogenaurachu a Schweinfurtu jde například o Kysuce na Slovensku a Taicang v Číně.

Výroba společnosti Schaeffler probíhá na celém světě podle jednotných a velmi vysokých standardů. Výchozím předpokladem, který to umožňuje, je celosvětově uplatňovaný systém řízení kvality, zajišťující mj. konstantní jakost surovin i procesů. Nejmodernější výrobní technologie pro přesné produkty významně přispívají k naplňování principu označovaného jako „nulový počet chyb“. Sledování kvality je přitom jako uzavřený regulační okruh začleněno přímo do výrobního procesu. Vysoké standardy kvality jsou garantovány prováděním pravidelných kontrol ve všech oblastech.

Schaeffler

alena.mannelova@schaeffler.com

www.schaeffler.cz

Reklama
Související články
Klínové řemeny nejen pro pohony obráběcích strojů

Úzké klínové řemeny Conti V FO Pioneer nabízejí nejvyšší přenášený výkon a teplotní odolnost až do +130 °C. Od letošního roku jsou dostupné také v délkách až do 5 000 mm.

Místo převodovky řemenové pohony

Synchronní řemeny se v mnoha průmyslových odvětvích prosazují jako nejlepší volba.

Lineární vedení NSK s vylepšeným těsněním

Společnost NSK představila na veletrhu EMO 2019 optimalizovanou řadu válečkového vedení RA s vylepšeným těsněním. Lineární vedení RA jsou vybavena novými těsněními V1 a vylepšeným krytem, které pomáhají prodloužit životnost a spolehlivost obráběcích strojů.

Související články
Řemenové převody přinášejí dynamiku do intralogistiky

Na hannoverském veletrhu se mohli návštěvníci seznámit s inovativními řešeními pro skladovou logistiku, jež vyvinula společnost Continental. Jedná se například o ozubené řemeny Conti Synchrodrive, které nacházejí uplatnění u sloupových zakladačů vysokoregálových skladů, ploché pásy Conti Polyflat pro zdvihací a závěsné systémy či drážkové řemeny Conti Multirib, které se používají v pohonu válečkových tratí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Kompaktní pohony s dutou hřídelí

Kompaktní, robustní, cenově výhodné… Jsou-li stanoveny požadavky na stroje, musí zareagovat i poskytovatelé řídicí a pohonné techniky. Jejich inovace jsou důležité pro vývoj konstrukcí strojů.

Ready made lineární osy s ozubeným řemenem

Pomocí lineární osy je realizován pohyb v přímém směru a jedná se tak o výborný výchozí konstrukční prvek pro stavbu strojů, automatizačních linek a polohovacích zařízení s potřebou přesného lineárního pohybu ve více osách (typicky například CNC stroje). V posledních letech došlo navíc k výraznému snížení cen a lineární osy se tak stávají dostupné i pro dosud zapovězené oblasti. V neposlední řadě je podstatnou výhodou u tzv. ready made produktů dodávka již smontovaného dílu připraveného k okamžitému použití v zákaznické aplikaci.

Inteligentní motor střižený na míru

Mechatronická pohonná jednotka g350 představuje nový kompaktní mechatronický pohonný balíček, který firma Lenze uvádí na trh ve třech výkonnostních provedeních. Zařízení je koncipováno speciálně pro horizontální přepravní techniku.

Novinky v oblasti řemenových pohonů

Firma Continental Contitech představila na letošním mezinárodním strojírenském veletrhu v Hannoveru řadu novinek a inovací a vystavovala své nejnovější produkty z oblasti hnacích řemenů.

Elektrické pohony a roboty

Japonská společnost IAI se za více než 40 let své existence stala synonymem pro inovativní a kvalitní řešení v oblasti průmyslové automatizace. Svým zákazníkům poskytuje širokou škálu produktů – od elektrických lineárních pohonů přes víceosé systémy, stolní roboty až po SCARA Roboty.

Univerzální kyvný pohon

Modulární, odolný, univerzální – to jsou hlavní vlastnosti nového čtvrtotáčkového pohonu DFPD společnosti Festo. Tento pohon s ozubeným hřebenem a pastorkem je určen pro splnění nejrůznějších požadavků ve zpracovatelském průmyslu.

Výpočet zbývající doby běhu valivých ložisek

Na veletrhu Hannover Messe 2016 představila společnost Schaeffler novou digitální službu – výpočet nominální zbývající doby běhu valivých ložisek v provozu na základě reálného souboru zatížení.

Bezúdržbové klínové řemeny

U klínových řemenů uživatelé oceňují tichý chod, jednoduchou instalaci a funkci bezpečnostní spojky při přetížení, kterou klínové řemeny plní díky možnosti krátkodobého prokluzu. Nicméně klínové řemeny vyžadují ne vždy levnou a snadnou údržbu. Obzvláště v nepřetržitých provozech či těžko dostupných pohonech se obecné doporučení kontrolovat a dopínat klínové řemeny každých 2 000 provozních hodin obtížně splňuje. Výsledkem bývají ztráty účinnosti, energie a krátká životnost pohonu. Klínové řemeny, jak je známo, bez dopnutí prokluzují. Co ale bývá zanedbáváno, je vliv zvýšených vibrací při nízkém napnutí klínových řemenů. Tyto vibrace mají velmi negativní vliv na životnost ložisek a jiných součástí zařízení. Zde se zaměříme na správnou údržbu a na novinku na trhu – bezúdržbové klínové řemeny.

Nejdelší ozubené řemeny v pohonu vznášedel

Ve svých dvou nových vznášedlech používá britský výrobce Griffon Hoverwork ozubené řemeny Synchrochain Carbon z produkce divize ContiTech Power Transmission Group. Jsou to ty nejdelší nekonečné polyuretanové řemeny, které kdy byly vyrobeny. Pohánějí vrtule a ventilátory vznášedel, která se využívají pro trajektovou přepravu mezi britským přístavem Portsmouth a ostrovem Wight.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit