Témata
Reklama

Další novinky pro ventilový systém a nové pneuválce

11. 12. 2002

Dalšími novými prvky navazuje firma Parker Hannifin na dříve představený ventilový systém Moduflex. Novinky odpovídají posledním trendům v oblasti pneumatiky, směřujícím ke zjednodušení montáže pneumatických obvodů a ke zvýšení univerzálnosti prvků pro sestavovaní obvodů používaných pro rozmanité úkoly mechanizace a automatizace výrobních procesů

Lehké a robustní čističe vzduchu

Na základě dlouhodobé studie požadavků trhu byla vyvinutá nová řada jednotek na úpravu vzduchu s názvem Moduflex LX. Postupně se dostanou na trh čtyři velikosti charakterizované šířkou hlavy tělesa 40 mm, 50 mm, 60 mm a 80 mm.
Nejdříve bude představena řada 60 pro připojení na závity 3/8 a 1/2 BSPP s průtokem do 3000 l.min-1.
Základním společným znakem je originální konstrukce založená na robustním hliníkovém odlitku tělesa a nádoby z jednoho kusu. Použitý hliníkový materiál spojuje nízkou hmotnost a tuhost. Speciální povrchová úprava, která se osvědčila u jiných výrobků i na mořských plošinách pro těžbu ropy a plynu, umožňuje aplikaci tam, kde doposud bylo možno použít pouze nerezové provedení. Unikátní montážní "Cliplock" systém zaručuje rychlé sestavení bez použití jakéhokoliv nářadí a nárůstu vnějších rozměrů.
Mezi základní komponenty systému Moduflex LX patří filtr, regulátor a olejovač. Filtr se standardní filtrační schopností 5 µm, popř. 40 µm má snadno, bez nářadí vyměnitelnou vložku a neobsahuje ani žádné drobné díly s rizikem ztrát při výměně vložky. Filtr má také chráněné hrdlo odvodu kondenzátu s ručním, poloautomatickým a automatickým ovládáním. Koalescenční filtrace je 0,01 µm s vysoce účinným odlučováním vody. Použitý regulátor má plochou regulační charakteristiku, rychlou regulační odezvu, jištění sekundárního tlaku, integrované připojovací závity. Vyústění přepouštěcího ventilu je chráněno, pro násobnou montáž se dodává verze se společným vstupem. Olejovač s velkým doplňovacím otvorem (průměr 27 mm) umožňuje doplňováni oleje bez potřeby odpojení tlaku a také má integrované připojovací závity.
Vedle standardního příslušenství, jako jsou kulové ventily, ventily pro pomalý start, ventily pro rychlé odpojení od systému je k dispozici modul se čtyřmi výstupy, umožňující instalaci regulátoru kolmo na základní sestavu .
Reklama
Reklama

Pneuválce s vysokou životností

Dalším produktem, který vznikl na základě požadavků zákazníků z různých oblastí, je nová rodina válců řady P1D. Řada splňuje mezinárodní rozměrové standardy ISO/VDMA. Zvolené materiály a pokrokové výrobní metody zaručují optimální provoz a životnost až 5000 km. Max. pracovní tlak je 10 barů. Společně se speciálními verzemi řada P1D pokrývá rozsah pracovních teplot od -40 °C do +150 °C.
Technologie vstřikovaných plastových dílů přináší vylepšené průtokové charakteristiky. To také umožnilo optimalizovat funkci tlumení v koncových polohách pro každý průměr (32 - 125 mm). Hliníková čela, plastová ucpávka a píst přispívají k snížení hmotnosti a hlučnosti. Sestava pístu standardně obsahuje magnet a PUR těsnění se zvýšenou odolností proti otěru. Nově vyvinuté elektronické a jazýčkové senzory se jednoduše nasazují z boku do drážky.
Řada P1D nabízí čtyři odlišná provedení, která splňují různé požadavky, jako např. instalaci do omezeného prostoru nebo hygienické nároky. Standardní provedení umožňuje instalaci až čtyř senzorů, vytlačovaný hliníkový profil tělesa kombinuje vysokou torzní odolnost s nízkou hmotností. Čistá "clean" varianta má hladký, konvexní tvar tělesa společně s plastovými krytkami šroubů omezující možnost vytváření usazenin (důležité např. v potravinářství). Drážky pro senzory jsou utěsněné průhlednou silikonovou lištou, umožňující mimo jiné vizuální kontrolu polohy až čtyř senzorů. Třetí je provedení s volitelným umístěním hrdel společně na jednom konci pro zjednodušení zástavby. Je také k dispozici v provedení "clean". A konečně svorníkové "tie rod" provedení je určeno pro aplikace, kde jsou vyžadovány svorníkové verze (automobilový průmysl). Válce se dodávají jako komplet i s příslušenstvím (oko, hrdlo, závěs, senzory).
Společnost Parker Hannifin se zabývá výrobou pneumatických komponentů již od 20. let minulého století. Široký výrobní program umožňuje stavbu kompletních pneumatických systémů pro všechny aplikační oblasti na základě vlastních produktů. Jedná se nejen o pneumatické prvky, ale i o systém duralových profilů, umožňující stavbu automatizačních prostředků, a to včetně úplného sortimentu kompatibilních elektrických pohonů (krokové motory, lineární pohony atd).
Reklama
Vydání #12
Kód článku: 21287
Datum: 11. 12. 2002
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Související články
Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

Úsporné pneumatické válce

Požadavky zákazníků na zlepšení energetické účinnosti, zkrácení prostojů a doby montáže i na zlepšení vzhledu výrobků vedly společnost Norgren k vývoji pneumatického válce IVAC, který v porovnání s běžnými pneumatickými systémy může přispět ke snížení spotřeby energie až o 50 %.

Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit