Témata
Reklama

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

03. 06. 2015

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

V těžkém strojírenství, slévárnách či zpracování dřeva najdou uplatnění ekonomicky výhodné, robustní a výkonné ventily VUVS. Další novinkou je kyvný pohon se dvěma písty DRRD, který se může pochlubit výjimečnou přesností koncových poloh, a to i se zátěží na dlouhém ramenu. Nový velký válec DSBG je silnější než předchůdce, a přitom váží o 20 % méně.

Reklama
Reklama

VUVS – nová měřítka pro standardní ventily

Robustní ventily VUVS, součást řady VS, jsou samostatné ventily určené pro téměř všechny aplikace v průmyslu. S těmito výrobky splňuje Festo všechny požadavky kladené na moderní ventily pro univerzální použití, jako jsou: příznivá cena, snadná instalace a montáž, četné standardní funkce a atraktivní vzhled. Jejich robustnost, ochrana IP 65/67, schopnost pracovat s podtlakem a značný průtok až 2 000 l.min-1, stejně jako volitelné varianty ATEX, činí tyto ventily vhodné pro použití v téměř každém průmyslovém odvětví, včetně extrémních podmínek při venkovním použití – například v těžkém strojírenství, slévárnách, při povrchové těžbě nebo zpracování dřeva.

VUVS je ekonomicky výhodná řada robustních standardních ventilů s velkým průtokem.

Z ventilů řady VS lze sestavit baterii s pevnou roztečí s až 16 ventily. Přehledná struktura a snadné ovládání a obsluha jsou samozřejmostí. Široká nabídka příslušenství, jako jsou připojovací lišty a krycí desky, činí ventily VUVS ideálně přizpůsobivými. Tubus umožňuje připojit elektromagnetické cívky pro různá provozní napětí a snižuje tak případné náklady na skladování náhradních dílů. Otočná cívka může být přizpůsobena různým instalačním podmínkám.

Z ventilů VUVS lze sestavit baterii s až 16 ventily.

Malý, ale výkonný kyvný pohon DRRD

Kyvný pohon se dvěma písty DRRD kromě v úvodu zmíněné přesnosti koncových poloh nabízí schopnost pracovat s velkým zatížením při točivém momentu 1,6–24,1 Nm a s velkým momentem setrvačnosti až do 67 000 kg.cm-2, to vše při velmi kompaktních rozměrech. Proto je možné při stejném výkonu použít i menší velikost kyvného pohonu a zároveň tak ušetřit peníze i prostor, ať už jde o manipulační a montážní techniku či výrobu strojů. Optimalizovaná konstrukce těles a pístů DRRD umožňuje zvládnout i nejtvrdší průmyslové podmínky.

Nový kyvný pohon se dvěma písty DRRD pro výkonné, přesné a velmi hospodárné polohování

Kyvné pohony velikosti 16 a větší jsou navíc vybaveny důležitou funkcí – zámky pro mechanickou aretaci v koncových nebo dokonce i v mezilehlých polohách. K dispozici je také zcela utěsněná verze do vlhkého prostředí a rovněž jedna varianta vnějšího a dvě varianty vnitřního tlumení koncových poloh.

Válec DSBG – lehkost s herkulovskou silou

Válec DSBG je ekonomický, odolný a dobře zkonstruovaný. Přesto, že váží o pětinu méně než jeho předchůdce, je dokonce silnější. Konstrukce s pístnicí a nově vyvinutými koncovými víky umožňují, aby tento velký válec byl nejlehčím ve své třídě – a navíc za atraktivní cenu.

Nové velké válce DSBG jsou k dispozici ve čtyřech velikostech: 160, 200, 250 a 320 mm. Díky možnosti různých velikostí zdvihů na zakázku a rozsáhlé stavebnici výrobku s mnoha variantami, jako jsou například provedení do výbušného prostředí s certifikací ATEX či tepelná odolnost až do 150 °C, lze DSBG snadno přizpůsobit nejrůznějším aplikacím, přičemž poskytují vynikající výkon i v drsných podmínkách. Adaptabilní čidla na válce SMT-8M-A, jež se snadno instalují, a výkonná technologie pneumatického připojení činí DSBG bezkonkurenčním řešením v libovolné aplikaci.

Nové velké válce DSBG disponují velkým výkonem a menší hmotností.

Méně viditelným, ale ve skutečnosti klíčovým rysem je tlumení v koncových polohách typu P. V případě menší energie nárazu ji pružné kroužky zcela pohlcují a současně snižují hlučnost a vibrace. Při vyšších energetických úrovních tyto kroužky účinně podporují nastavitelné pneumatické tlumení PPV. Píst vyžaduje také mnohem méně prudké brzdění, než tomu bylo u jeho předchůdců. Navzdory tomu jsou válce DSBG v koncových polohách velmi přesné: už při tlaku 3-4 bary se pružné dorazy stlačí natolik, že se píst opře o přesný kovový doraz.

Václav Lacina

Festo

vaclav_lacina@festo.com

www.festo.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 150610
Datum: 03. 06. 2015
Rubrika: Výroba / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

MSV ve znamení technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i tvůrci nejrůznějších sofistikovaných technologií. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Ing. Michala Badina ze společnosti TOX Pressotechnik a Ing. Aleše Zapletala ze společnosti Raveo.

Modulární lisovací systémy

Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

Související články
Aby zákazník na vlastní oči viděl…

Produkty a systémy, jež pracují s kyslíkem, podléhají vysokým bezpečnostním pravidlům, neboť kyslík podporuje hoření. Ta zařízení, která pracují s kyslíkem a jsou určená pro medicínské účely, se navíc musejí vedle vysoké funkčnosti a bezpečnosti vykazovat také vysokou čistotou. Nejen výrobu ventilů určených pro medicínské účely si přijeli dva významní čeští zákazníci společnosti Camozzi prohlédnout do jejích italských výrobních závodů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na cestě k autonomním dopravním prostředkům

Ve Stockholmu se bude konat na začátku června globální summit o veřejné dopravě UITP 2019, který pokrývá všechny městské a regionální druhy dopravy po celém světě, kombinuje různorodý program přednášek, workshopů, zasedání a expozic a zůstává největší světovou akcí zaměřenou na udržitelnou mobilitu. Neustále se vyvíjející veřejná doprava je definována potřebami měst a neobejde se bez odborníků, kteří se dívají do budoucnosti. Summitu se účastní ministři dopravy, starostové a zástupci městských dopravních podniků, provozovatelé veřejné dopravy, generální ředitelé průmyslu, výrobci dopravních prostředků, operační a síťoví manažeři, vývojáři a mnoho dalších odborníků v segmentu veřejné dopravy.

Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Formule Vector 03 připravena závodit

Ostravský studentský tým představil v pořadí již třetí prototyp formule Vector 03. Tentokrát se tým Formula TU Ostrava zaměřil na vývoj nového pneumatického řazení formule, zavěšení kol a telemetrii.

V pohybu

Výrobci výrobních zařízení pro lehké kompozitní materiály jsou pod tlakem. Čím rychleji dostanou své stroje k zákazníkům a uvedou je do provozu, tím větší je jejich konkurenceschopnost. To ovšem vyžaduje přesné postupy pro efektivní a ekologicky příznivé využití surovin, čehož lze dosáhnout pomocí inovativních systémových komponent a kvalitního poradenství jak pro výrobce, tak pro zákazníky. Firma Technicon takto díky novému řešení od společnosti Festo zvyšuje svůj inovační náskok s velkoplošnými adhezivními systémy.

Úspory ve všech směrech

Náš trh v oboru automatizace zaznamenává stále rychlý růst. Z hlediska vybavení, složitosti a komfortu se nejrychleji zvyšuje poptávka v extrémních oblastech – na jedné straně po sofistikovaných výrobcích s mnoha chytrými funkcemi, na straně druhé po nejlevnějších a nejjednodušších prvcích s funkcemi pouze základními.

Snadná a rychlá cesta k řešení

Potřebujete pneumatický nebo elektrický pohon či dokonce manipulátor? Rádi byste svůj návrh optimalizovali? Firma Festo nabízí svým obchodním partnerům pomoc ve formě nástrojů pro výběr a návrh výrobků.

Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Řízení pohybu

Díky ročnímu obratu přes 13 miliard dolarů je společnost Parker Hannifin velkým hráčem na poli technologií a systémů pro řízení pohybu, který poskytuje specializovaná řešení pro komerční, mobilní, průmyslové a letecké obory.

Regulační pohony hydraulických čerpadel

V posledních letech se hledají možnosti úspor energie i u hydraulických systémů. Tyto pohony jsou pomalu vytlačovány v oblasti menších sil a momentů elektromechanickými pohony. V oblasti vyšších výkonů - desítky a více kW - však hydraulické pohony stále představují hlavní možnost řešení, a to zpravidla ve spolupráci se stále se rozvíjející elektronikou. I tady však už existují čistě elektrická řešení. U vyšších výkonů i několik procent úspor dělá výrazné snížení spotřeby energie.

Pohony a hydraulika

Společnost Gates Corporation je celosvětová diverzifikovaná průmyslová společnost, která poskytuje vyspělá řešení přenosu síly a hydrauliky. Přináší totiž produkty a služby, které snižují celkové náklady na vlastnictví pro širokou řadu aplikací.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit