Témata
Reklama

Estetické komponenty hygienic design

09. 05. 2018

Při údržbě strojů a zařízení v potravinářském průmyslu a ve zdravotnictví se hledí především na hygienu. Čištění tohoto vybavení může výrazně usnadnit výrobce již při samotném vývoji výběrem vhodných součástí, které jsou navrženy speciálně pro aplikace s vysokým hygienickým standardem. Příkladem je ucelená nabídka hygienických prvků firmy Elesa+Ganter, jež nyní uvedla na trh další novinky v této řadě – pěticípé růžice, nerezové rukojeti a utahovací růžice.

Originální design pěticípých růžic VCT umožňuje operátorovi efektivní úchop a manipulaci. Použitá barevná krytka pak perfektně zapadá do koncové aplikace (například na zubařském křesle) a vytváří tak příjemnou estetickou kombinaci. Elesa+Ganter nabízí velké množství standardizovaných komponentů, kterými lze provádět nejběžnější manévrovací a upínací operace a které jsou k dispozici s barevnými krytkami či v různých celobarevných variantách k dosažení elegantního dojmu celého zařízení. Růžice VCT jsou standardně vyráběny z vysoce odolného technopolymeru na bázi polypropylenu (PP) v matné černé barvě (s možností barevné krytky), model VCT.25 je z  matného technopolymeru na bázi polyamidu (PA) vyztuženého skelnými vlákny a růžice i krytka jsou v tomto případě v černé barvě. Na vyžádání a při dostatečném množství je možné růžice VCT dodat také v jiných barvách nebo s grafickými symboly, značkami a popisky.

Reklama
Reklama
Růžice VCT jsou standardně vyráběny z vysoce odolného technopolymeru na bázi polypropylenu (PP) v matné černé barvě s možností barevné krytky.

Hygienické prvky nejen pro potravinářství

Příkladem produktů, které jsou na první pohled určeny například pro využití v potravinářském průmyslu či ve zdravotnictví, jsou nerezové rukojeti GN 75.6 a nerezové matice a šrouby GN 1580. Typická pro tyto prvky je kombinace kovu s plastem v modré barvě, jež se osvědčila například v provozech a zařízeních pro zpracování masných produktů (na rozdíl od běžně používané bílé lépe kontrastuje se zpracovávanou surovinou a tedy i s případnými nečistotami).

Rukojeti GN 75.6 jsou obecně vyvinuty pro použití v potravinářském průmyslu a ve výrobě pro zdravotnictví a farmaceutický průmysl. Tento model je klasifikován přímo jako hygienic design díky kvalitní nerezové oceli a těsnicím prvkům (v charakteristické modré barvě), jež chrání nevyužité prostory, mezery a praskliny před pronikáním čisticích kapalin nebo zbytků produktů. Povrchová úprava GN 75.6 nedovolí usazení nečistot odpovídajících velikosti Ra < 0,8 µm na dosedací ploše těsnění. Díky svým specifickým vlastnostem mohou normované prvky hygienického designu napomáhat výrobnímu procesu v těchto citlivých oblastech a usnadnit výrobu produktů s dlouhou trvanlivostí i bez konzervačních látek.

Nerezové matice a šrouby GN 1580 jsou rovněž určeny pro použití v prostorách s nutností dodržování přísné hygieny. Příruba s těsněním umožňuje montáž bez tzv. skrytých míst, kde by se usazovaly nečistoty. I zde je zajištěna povrchová úprava, která nedovolí usazení nečistot odpovídajících velikosti Ra < 0,8 µm na dosedací ploše těsnění.

Pro nerezové rukojeti GN 75.6 je typická kombinace kovu s  plastem v modré barvě, jež se osvědčuje například v provozech a  zařízeních pro zpracování masných produktů, neboť lépe kontrastuje se zpracovávanou surovinou.

Estetický vzhled zvyšuje hodnotu zařízení

Vítanou vlastností těchto prvků, ostatně jako většiny komponentů Elesa+Ganter, je kromě funkčního řešení také jejich estetický vzhled, jímž zvyšují hodnotu a kvalitu stroje či zařízení, na kterém jsou použity.

Kompletní nabídka produktů Elesa+Ganter, včetně technických specifikací, tabulek pro vhodných variant a 2D/3D modelů ke stažení, je k dispozici zdarma v online katalogu na webových stránkách výrobce.

Elesa + Ganter

Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz

www.elesa-ganter.cz

Reklama
Související články
I jako čerstvý senior představil MSV řadu novinek

Účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu, ať už v roli vystavovatele, nebo pouhého návštěvníka, je v našem oboru již tak trochu nepsaným pravidlem. Tato akce si ovšem i po 60 letech stále drží svou úroveň, a to v nadnárodním měřítku. Jako každý rok také letos zde byly představeny prověřené produkty i spousta novinek a užitečných technických informací.

Ovládací prvky s drážkou pro pero

Snahou výrobců průmyslových součástí je především vývoj kompatibilních prvků, které splňují příslušné normy, vyhovují specifikům provozu, v němž jsou používány a jsou kompatibilní s dalšími sériově vyráběnými komponenty. Klientovi tak vycházejí výrobci vstříc také, co se týče ceny a rychlosti dodávky. Společnost Elesa+Ganter se stejným cílem neustále vyvíjí nové produkty anebo další varianty již zavedených výrobků. Příkladem tohoto trendu je rozšíření řady ovládacích prvků o varianty s drážkou pro pero (dle DIN 6885/1).

Designová řešení pro omezené prostory

Sériově vyráběné komponenty musejí být často navrženy tak, aby dobře plnily svou funkci i ve velmi stísněném prostoru a současně neztrácely na dalších kvalitách, jako je estetický vzhled, bezpečnost či dlouhá životnost. Na tento požadavek trhu průběžně reaguje výrobce Elesa+Ganter, v jehož portfoliu lze nalézt opravdu širokou nabídku „prostorově nenáročných“ prvků.

Související články
Široká škála využití a výroba na míru

Při vývoji průmyslových součástí se samozřejmě hledí na možnosti jejich uplatnění, kvalitu a životnost. Trendem je však také snaha nabízet produkty, jež lze na míru uzpůsobit požadavkům uživatelů, a to i v relativně malém množství vyrobených kusů. Širokou škálu využití jistě naleznou nové dveřní západky BMST a madla GN 428 výrobce Elesa+Ganter.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Novinky v oblasti zajišťovacích prvků

U zajišťovacích prvků je základním požadavkem bezesporu funkčnost a odolnost materiálu. Důležité jsou ovšem i další vlastnosti, jako například ergonomie, kompatibilita s ostatními komponenty a mnohdy i estetický vzhled produktů.

Regulační prvky a utahovací kolečka

Regulační prvky a utahovací kolečka tvoří standardní součást portfolia snad každého výrobce normalizovaných součástí. I v této oblasti je však stále co zlepšovat, o čemž svědčí nedávno představené novinky od spolešnosti Elesa+Ganter – ovládací kolečka MBR, kruhové libely GN 2277, ruční trojhranná utahovací kolečka v hygienickém provedení GN 5445 a bezpečnostní ruční kolečka se zámkem VLSK.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Normalizované součásti v široké škále barev

Díky současným materiálům a technologiím mohou výrobci vyvíjet nové, pro průmysl doposud netradiční barvy, jež přispívají nejen k estetickému vzhledu celku, ale často také k vyššímu bezpečnostnímu či hygienickému standardu koncové aplikace.

Madla s vyšší přidanou hodnotou

Sklopná madla a ruční kolečka v hygienické bílé nebo v ušlechtilé kombinaci kovů – to jsou nové produkty reagující na potřeby uživatelů.

Trubkové spojky klasické i speciální

Pro vývoj průmyslových komponent je bezesporu nezbytná znalost koncových aplikací, nicméně existují také kategorie produktů, u nichž je velmi obtížné předjímat způsob jejich použití. Příkladem takových konstrukčních elementů, jež nabízejí nespočet variant využití, jsou trubkové spojky.

Interdisciplinární studentské projekty

Profesor Stanislav Hosnedl před dvanácti lety přišel s ideou realizace týmových studentských konstrukčních a designérských projektů. Z původní studentské akce na Fakultě strojní ZČU v Plzni se rozrostla spolupráce napříč čtyřmi zdejšími fakultami, dvěma zahraničními univerzitami a patnácti tuzemskými a zahraničními firmami. Celým tímto vším prošlo při řešení 36 témat na 980 studentů. Letošní dvanáctý ročník byl opět v celé řadě aspektů výjimečný.

Návštěva v knihovně materiálů

Když jsem si dojednával návštěvu v Knihovně materiálů matériO, jako technik jsem očekával, že uvidím nudné regály s očíslovanými vzorky ve tvaru různobarevných kvádříků z plastu, kovu nebo dřeva. Realita však byla úplně jiná.

Estetika průmyslových součástí

Průmyslový design se vyvíjí ruku v ruce s novými technologiemi, materiály a výrobkovými kategoriemi, přičemž není již pochyb o tom, že je v tomto směru vedle funkce a kvality provedení stále více hleděno také na estetiku. Výrobci tak mohou zákazníkovi nabídnout další přidanou hodnotu, a to i v nejmenším detailu, jako jsou například ruční kolečka nebo průmyslová madla od Elesa+Ganter, jež byla nedávno oceněna v prestižní soutěži IF Design award 2019.

Utahovací kolečka zaujmou nejen designem

Vzhledem k současnému trendu, kterým je snaha o estetické, ale zároveň funkční řešení průmyslových součástí, můžeme v aktuální nabídce výrobců nalézt stále více produktů, jež zaujmou netradičními tvary, barvami nebo materiálem. Tento posun je dobře patrný například v kategorii utahovacích koleček - kromě standardních kulatých tvarů s různým rýhováním a prohlubněmi pro snazší manipulaci má nyní zákazník na výběr také utahovací prvky ve tvaru hvězdic, trojhranů či růžic.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit