Témata

Inovované průmyslové díly usnadní práci

Firma Elesa+Ganter se specializuje na výrobu normovaných dílů do průmyslu a snaží se se svými inovacemi stále překvapovat a inspirovat. Práce konstruktérů je náročná sama o sobě, a proto jistě každý ocení obchodního partnera, jehož díly pomáhají řešit běžné zadání i komplikované konstrukční výzvy.

Jedna z nejpoužívanějších průmyslových součástek je pružinový pístek. Jde o velice flexibilní výrobek použitelný v nekonečném množství aplikací. A proto nepřekvapí množství jejich variant. Původní a nejběžnější řady GN 612, GN 617, GN 717 a GN 817 jsou neustále doplňovány novými typy. Letos jde zejména o verzi s elektronickým čidlem. Pružinové pístky velice běžně plní i bezpečnostní funkce. S novou produktovou linií GN 817.6 je nyní možné stav pístku elektronicky kontrolovat. Senzor na pístku disponuje LED indikátorem, který informuje o pohybu čepu i vizuálně. Řeší-li se speciální aplikace a žádný z dostupných pístků svým rozměrem nevyhovuje, nabízí Elesa+Ganter plně upravitelný (délka, šířka čepu), rozmontovatelný pístek GN 817.8.

Speciálním provedením pružinového pístku je pak například stranový přítlačný kolík. Stranové přítlačné kolíky GN 415 mají kompaktní design a nabízejí maximální flexibilitu při upínání a uchycování dílů.

S novou produktovou linií pružinových pístků GN 817.6 je nyní možné stav pístku elektronicky kontrolovat. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Modulární hadicové systémy

Velkou novinkou v nabídce produktů Elesa+Ganter jsou modulární hadicové systémy. Ty se skládají z kloubových hadic, hrdla se závitem a kompletní sady trysek. Používají se nejen pro přívod chladicích kapalin, ale také pro odsávání vzduchu a prachu. Modulární struktura znamená, že si uživatel může libovolně odejmout či zacvaknout jednotlivé prvky i hadice různých délek a vytvořit si tak soustavu trysek přesně podle vlastní potřeby.

Seřizovací šroub GN 827 se používá v kombinaci s ložiskovými bloky GN 828 ke snadnému seřizování a úpravě polohy. (Zdroj: Elesa+Ganter)Typickým příkladem inovace, která dokáže jednoduše nahradit nákladné zařízení, je seřizovací šroub GN 827, který se používá v kombinaci s ložiskovými bloky GN 828 ke snadnému seřizování a úpravě polohy. U zařízení, kde musejí být nástavce a mechanismy často vyměňovány, polohovány a seřizovány, umožňuje kombinace těchto šroubů s ložiskovými bloky mimořádně snadné seřizování.
Modulární hadicové systémy pro přívod chladicích kapalin, odsávání vzduchu a prachu se skládají z kloubových hadic, hrdla se závitem a kompletní sady trysek. (Zdroj: Elesa+Ganter)

Specifické požadavky v potravinářství

Vývoj komponentů pro odvětví, jako je potravinářství nebo farmaceutický či chemický průmysl, je pro výrobce možná největší výzvou – zde jde totiž nejen o odolnost a funkci jednotlivých součástí, ale také o bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Tím nejdokonalejším, co v dané kategorii Elesa+Ganter nabízí, jsou například pružinové pístky GN 8170 nebo polohovací nohy GN 20. To však není zdaleka všechno. Potraviny a léky jsou ve většině případů vyráběny průmyslovými stroji. Zboží a přípravky procházejí různými fázemi výrobního procesu na složitých výrobních linkách. Jakákoliv závada těchto systémů může způsobit náhodné znečištění, a pokud není odstraněna, může mít závažné důsledky na zdraví spotřebitelů.

Zejména v potravinářství se využívají produktové řady VD a MD, které lze vizuálně či detektorem kovů odlišit od zpracovávaného materiálu. (Zdroj: Elesa+Ganter)Ve zmíněných oborech se proto stále více prosazují moderní inženýrské plasty v modré barvě, které lze vizuálně snadno odlišit od zpracovávaného materiálu (obzvlášť u masných produktů). Této potřebě vyhoví produktová řada VD (visually detectable) zahrnující díly vyráběné z vysoce kontrastního modrého plastu RAL 5005. Jedná se o odstín natolik jedinečný a pro oko výrazný, že do prostředí nezapadá a případná kontaminace v potravinách je pak snadno detekovatelná pouhým zrakem. Pro větší bezpečnost a jistotu je tu pak produktová řada označená písmeny MD (metal detectable), charakteristická tmavším odstínem modré – RAL 5001 – a zejména příměsemi kovu, které jsou snadno zjistitelné pomocí detektoru kovů.


Kompletní přehled produktů společnosti, včetně technických specifikací a 2D/3D modelů ke stažení, zájemci naleznou na internetových stránkách výrobce.

Ing. Ondřej Radosta

Elesa+Ganter

Vydání #10
Kód článku: 201003
Datum: 09. 10. 2020
Rubrika: Trendy / Restart průmyslu
Autor:
Související články
MM Podcast: Glosa - Poselství Garcíovi

Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme, avšak máme možnost se k nim svobodně postavit. Pokud tak ale činíme ve stresu a se strachem, negativní dopad to jen znásobí. Naopak, uvedeme-li se do klidu s vědomím své vnitřní síly, víry a odhodlání, vše se může nakonec vyvíjet úplně jinak. 

Technická podpora vždy po ruce

Prostřednictvím nové aplikace LiveTechPro nabízí společnost Ceratizit kompetentní okamžitou technickou podporu i v období místního a národního lockdownu vyvolaného pandemií covid-19.

Názorové fórum odborníků

Výzkum a vývoj v oblasti řezných nástrojů podle doc. Jany Petrů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (www.mmspektrum.com/200519) mj. dlouhodobě soustřeďuje svou pozornost na vývoj řezných materiálů, systémů povlakování a konstrukce nástrojů využívajících princip minimálního mazání a chlazení MQL.
Zabývá se těmito trendy také vaše společnost? Naleznou uživatelé výše popsané inovace ve vašich produktových portfoliích? Uveďte příklad.

Související články
Další krok k bezobslužné výrobě

Studie čínské univerzity Beihang, publikovaná v časopise International Journal of Production Research, přímo spojuje prediktivní údržbu s kvalitou výrobků. Jak je však pro výrobce tato dosahovaná prediktivita a vynikající kvalita u operací využívaných při soustružení oceli slučitelná se snižováním počtu pracovníků na dílenských pracovištích nebo s bezobslužnou výrobou? Článek objasňuje důvody, proč jsou pro kvalitu obráběných součástí nezbytné vhodné nástroje ve spojení s procesy zabezpečenými proti selhání.

Související články
Abeceda komunikace (nejenom) pro strojaře, Část 1. Komunikace je jako mariáš

Člověk je tvor společenský a komunikace je jeho stěžejní dovednost. Komunikujeme proto, aby se něco stalo. Aby se naplnil náš záměr. Ať už chceme někoho pobavit, poučit, informovat, nebo přimět ke spolupráci, potřebujeme, aby nám rozuměl. Cílem úspěšné komunikace je dosáhnout určitého efektu. Aby se tak stalo, musíme použít správný obsah, formu, ale i správné načasování. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi často daná právě (ne)schopností komunikovat. Ve spolupráci s odbornicí na strategickou komunikaci Mirkou Čejkovou pro vás připravujeme seriál, který, jak věříme, bude inspirací pro zlepšení vašich komunikačních dovedností.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak se současná doba odráží nachodu vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a kompletace, tak ikaždodenního přístupu k zamezení šíření koronaviru mezi vašimi zaměstnanci. Dokážete vyčíslit náklady, které jste již do těchto opatření investovali?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se současný způsob výuky odráží na studentech – na jejich osobnosti, přístupu ke studiu, k dosahování dílčích výsledků, na přípravě k finální části studia, k následujícímu profesnímu působení, ale i v sociální/osobní rovině vazby pedagog – student?

Pět principů pro zvýšení efektivity

Tork, spadající pod společnost Essity, uvádí na trh novou příručku představující princip „kaizen“. Díky němu mohou podniky zavést filozofii kontinuálních vylepšení.

Když je řemeslo posláním

V součinnosti se zákazníkem navrhovat nástroje s maximální hospodárností a produktivitou – to je cílem rodinné nástrojářské společnosti UniCut, jejíž produkty můžete najít ve výrobních firmách prakticky po celém světě. Její jednatel, Ing. Petr Inemann, s nímž jsme měli možnost hovořit, převzal vedení firmy po svém otci. Nezdědil však jen firmu, ale především, jak sám říká, lásku k řemeslu.

Abychom na změny zareagovali včas

Covid-19 je humanitární krize, která má bezprecedentní dopady na všechna průmyslová odvětví. Podniky stojí před novou výzvou, na kterou musí reagovat. Některé podniky tuto výzvu využijí ke svému rozvoji a expanzi, některé ji jen přežijí, a budou i takové, které zaniknou. První reakcí bývá zastavení všech investic, včetně investic do informačních technologií. A právě informační technologie ukážou, kdo bude vítězem, a kdo poraženým.

Firma a příroda mají k sobě blízko.
Více, než si myslíme.

Společnosti Fosfa je největším zpracovatelem žlutého fosforu v Evropě. Z něho pak vyrábí esenciální směsi zejména pro potravinářské i speciální průmyslové aplikace, které vyváží do více než 80 zemí světa. Vedle toho vyrábí také přírodní ekologické produkty, jako jsou přírodní prostředky péče o tělo i domácnost Feel Eco. Její záběr je ale širší, provozuje první českou vertikální farmu Feel Greens, ve které s pomocí hydroponie pěstuje microgreens, bylinky a saláty zcela bez jakýchkoliv pesticidů, GMO či růstových regulátorů.

Technologie pro mistry horkého tváření

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Hodinky, nebo číselníkové úchylkoměry?

Dnes nejspíše neexistuje strojírenská výroba, kde by se „hodinky“, jak je mnohdy toto měřidlo nazýváno, nepoužívaly. Stejně tak jako „šupléra“ –označující posuvné měřítko– se slangový název „hodinky“ dostal strojařům pod kůži tak, že při použití odborně správného výrazu – číselníkový úchylkoměr – často zaváhají, oč vlastně jde. Pojďme se tedy podívat na hodinky, které jsou nepostradatelným pomocníkem každého strojaře, ale čas měřit neumí.

Inovace podnikatelského modelu, Část 3. Inovační projekty

V našem seriálu vznikajícím ve spolupráci s partnerskou sítí Inovato vás krok po kroku provázíme klíčovými fázemi inovačního procesu v kontextu ekosystému doby a místa. Své zkušenosti vám předávají praktici, kteří mají za sebou mnoho inovačních projektů s tržně úspěšnými výsledky. Přijměte naše pozvání do edukačních eventů.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit