Témata
Reklama

Široká škála využití a výroba na míru

13. 12. 2017

Při vývoji průmyslových součástí se samozřejmě hledí na možnosti jejich uplatnění, kvalitu a životnost. Trendem je však také snaha nabízet produkty, jež lze na míru uzpůsobit požadavkům uživatelů, a to i v relativně malém množství vyrobených kusů. Širokou škálu využití jistě naleznou nové dveřní západky BMST a madla GN 428 výrobce Elesa+Ganter.

Západky BMST jsou typickou ukázkou produktu značky Elesa. Jedná se totiž o komponent vyrobený převážně z moderních inženýrských plastů, s jejichž vývojem má Elesa mnohaleté zkušenosti. Těleso zámku je vyrobeno z polyamidu na bázi PA vyztuženého skelnými vlákny a krytky šroubů jsou z polyesteru PBT. Vnitřní pružina je z nerez oceli a upínací podložka z černěné oceli. Kompaktní design západek působí velmi esteticky, přičemž produkt nijak nenarušuje celkový vzhled koncové aplikace.

Standardně jsou nyní nabízeny dvě varianty: BSMT a BSMT.L. Obě verze jsou určeny pro montáž na standardní T profily o rozměrech 30–40 mm a umožňují rychlé uzavření různých typů křídlových dveří. Model BSMT slouží k otevření tahem za rukojeť či madlo na dveřích. Západka BSMT.L je opatřena vlastní pákou. Základní provedení západek je v matné černošedé barvě, na vyžádání je pak k dispozici také speciální provedení v bílé barvě podobné RAL 9002.

Reklama
Reklama
Západky BMST od společnosti Elesa umožňují rychlé uzavření různých typů křídlových dveří. Vyrábějí se ve dvou variantách.

Další novinkou jsou hliníková madla GN 428 od společnosti Ganter. V tomto na pohled jednoduchém produktu je spojeno hned několik zásadních vlastností, jako je výjimečná stabilita, příjemný vzhled a ergonomie. Jde o typ širších madel, která působí moderním estetickým dojmem. Kromě vzhledu ocení uživatel také jejich ergonomické řešení – prsty obsluhy totiž zapadnou do prohybů na spodní straně madla, což činí úchop komfortnější, efektivnější, a tedy bezpečnější. Standardně vyráběnými variantami jsou madla pro montáž buďto zepředu, nebo zezadu (se slepými závitovými otvory). Základní barevná provedení jsou v matné černé a v přírodní barvě eloxovaného hliníku, přičemž na vyžádání jsou k dispozici i jiné barevné varianty. Díky způsobu výroby ohýbáním z polotovaru lze dosáhnout různých délek madla, a to i v případě poptávky relativně malého množství. Tímto vychází společnost Elesa+Ganter vstříc také menším výrobcům s individuálními požadavky.

Hliníková madla GN 428 společnosti Ganter se mimo jiné vyznačují výjimečnou ergonomikou, která zabezpečí komfortnější držení.

Veškeré výrobky Elesa+Ganter jsou k nalezení v online katalogu na webových stránkách výrobce, a to včetně kompletní technické specifikace a 2D/3D modelů pro přímé použití v projektu. Tyto podklady jsou ke stažení zdarma a nově si mohou tato data stáhnout i neregistrovaní uživatelé, a to v počtu tří modelů denně.

Elesa+Ganter

Dagmar Krhůtková

dagmar.krhutkova@trueblue.cz

https://www.elesa-ganter.cz/

Reklama
Související články
I jako čerstvý senior představil MSV řadu novinek

Účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu, ať už v roli vystavovatele, nebo pouhého návštěvníka, je v našem oboru již tak trochu nepsaným pravidlem. Tato akce si ovšem i po 60 letech stále drží svou úroveň, a to v nadnárodním měřítku. Jako každý rok také letos zde byly představeny prověřené produkty i spousta novinek a užitečných technických informací.

Ovládací prvky s drážkou pro pero

Snahou výrobců průmyslových součástí je především vývoj kompatibilních prvků, které splňují příslušné normy, vyhovují specifikům provozu, v němž jsou používány a jsou kompatibilní s dalšími sériově vyráběnými komponenty. Klientovi tak vycházejí výrobci vstříc také, co se týče ceny a rychlosti dodávky. Společnost Elesa+Ganter se stejným cílem neustále vyvíjí nové produkty anebo další varianty již zavedených výrobků. Příkladem tohoto trendu je rozšíření řady ovládacích prvků o varianty s drážkou pro pero (dle DIN 6885/1).

Designová řešení pro omezené prostory

Sériově vyráběné komponenty musejí být často navrženy tak, aby dobře plnily svou funkci i ve velmi stísněném prostoru a současně neztrácely na dalších kvalitách, jako je estetický vzhled, bezpečnost či dlouhá životnost. Na tento požadavek trhu průběžně reaguje výrobce Elesa+Ganter, v jehož portfoliu lze nalézt opravdu širokou nabídku „prostorově nenáročných“ prvků.

Související články
Estetické komponenty hygienic design

Při údržbě strojů a zařízení v potravinářském průmyslu a ve zdravotnictví se hledí především na hygienu. Čištění tohoto vybavení může výrazně usnadnit výrobce již při samotném vývoji výběrem vhodných součástí, které jsou navrženy speciálně pro aplikace s vysokým hygienickým standardem. Příkladem je ucelená nabídka hygienických prvků firmy Elesa+Ganter, jež nyní uvedla na trh další novinky v této řadě – pěticípé růžice, nerezové rukojeti a utahovací růžice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Novinky v oblasti zajišťovacích prvků

U zajišťovacích prvků je základním požadavkem bezesporu funkčnost a odolnost materiálu. Důležité jsou ovšem i další vlastnosti, jako například ergonomie, kompatibilita s ostatními komponenty a mnohdy i estetický vzhled produktů.

Regulační prvky a utahovací kolečka

Regulační prvky a utahovací kolečka tvoří standardní součást portfolia snad každého výrobce normalizovaných součástí. I v této oblasti je však stále co zlepšovat, o čemž svědčí nedávno představené novinky od spolešnosti Elesa+Ganter – ovládací kolečka MBR, kruhové libely GN 2277, ruční trojhranná utahovací kolečka v hygienickém provedení GN 5445 a bezpečnostní ruční kolečka se zámkem VLSK.

Vývoj ve znamení funkce a designu

Slovo design je v posledních letech používáno možná až příliš často, a to jak běžném životě, tak i v odborném prostředí. Někdy bývá ale jako designový označován spíše jen minimalistický vzhled produktu, bez ohledu na jeho funkci a životnost. Jinak je tomu ovšem ve strojním průmyslu, kde design platí jako skutečné propojení estetiky, kvality a funkce. Pravidla hry jsou jasná a současní zákazníci nestojí o kompromisy. Zajímavou úlohu přitom mají především výrobci průmyslových komponent, jejichž produkty se mají stát nerušivou, ale zároveň estetickou a funkční součástí celku.

Normalizované součásti v široké škále barev

Díky současným materiálům a technologiím mohou výrobci vyvíjet nové, pro průmysl doposud netradiční barvy, jež přispívají nejen k estetickému vzhledu celku, ale často také k vyššímu bezpečnostnímu či hygienickému standardu koncové aplikace.

Madla s vyšší přidanou hodnotou

Sklopná madla a ruční kolečka v hygienické bílé nebo v ušlechtilé kombinaci kovů – to jsou nové produkty reagující na potřeby uživatelů.

Trubkové spojky klasické i speciální

Pro vývoj průmyslových komponent je bezesporu nezbytná znalost koncových aplikací, nicméně existují také kategorie produktů, u nichž je velmi obtížné předjímat způsob jejich použití. Příkladem takových konstrukčních elementů, jež nabízejí nespočet variant využití, jsou trubkové spojky.

Interdisciplinární studentské projekty

Profesor Stanislav Hosnedl před dvanácti lety přišel s ideou realizace týmových studentských konstrukčních a designérských projektů. Z původní studentské akce na Fakultě strojní ZČU v Plzni se rozrostla spolupráce napříč čtyřmi zdejšími fakultami, dvěma zahraničními univerzitami a patnácti tuzemskými a zahraničními firmami. Celým tímto vším prošlo při řešení 36 témat na 980 studentů. Letošní dvanáctý ročník byl opět v celé řadě aspektů výjimečný.

Estetika průmyslových součástí

Průmyslový design se vyvíjí ruku v ruce s novými technologiemi, materiály a výrobkovými kategoriemi, přičemž není již pochyb o tom, že je v tomto směru vedle funkce a kvality provedení stále více hleděno také na estetiku. Výrobci tak mohou zákazníkovi nabídnout další přidanou hodnotu, a to i v nejmenším detailu, jako jsou například ruční kolečka nebo průmyslová madla od Elesa+Ganter, jež byla nedávno oceněna v prestižní soutěži IF Design award 2019.

Utahovací kolečka zaujmou nejen designem

Vzhledem k současnému trendu, kterým je snaha o estetické, ale zároveň funkční řešení průmyslových součástí, můžeme v aktuální nabídce výrobců nalézt stále více produktů, jež zaujmou netradičními tvary, barvami nebo materiálem. Tento posun je dobře patrný například v kategorii utahovacích koleček - kromě standardních kulatých tvarů s různým rýhováním a prohlubněmi pro snazší manipulaci má nyní zákazník na výběr také utahovací prvky ve tvaru hvězdic, trojhranů či růžic.

Normované díly pro průmysl

Společnost Elesa+Ganter se věnuje inovaci a vývoji normovaných dílů pro průmysl. Je nejen spolehlivým partnerem, ale také inspirací pro konstruktéry. Letos na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí řadu novinek a vylepšení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit