Témata
Reklama

Jaderné elektrárny ze zakonzervovaných stavenišť

S projekty výstavby jaderných elektráren, které byly na několik let, někdy i desítek let zakonzervovány, se můžeme setkat po celém světě. Některé z nich se podařilo dokončit a mohou tak plnit svou roli v nízkoemisní výrobě elektřiny.

Že se pozastavení projektů vyhnulo málokteré zemi, můžeme vidět v Evropě, Jižní a Severní Americe i na Blízkém východě. Koneckonců pro příklad toho, že se dokončení rozestavěného projektu může vyplatit a s jakými obtížemi je to spojeno, nemusíme chodit daleko. Výstavba všech čtyř bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce byla pozastavena v roce 1993, o tři roky později se rozjela dostavba první dvojice bloků (spuštění 1998 a 1999) a teprve po celých třinácti letech i zbývajících dvou.

Nyní se podíváme na některé význačné projekty dostavby pozastavených projektů.

Reklama
Reklama

JE Búšehr: výstavba trvala 38 let

Nejunikátnějším projektem je bezesporu íránská jaderná elektrárna Búšehr. Došlo zde k ojedinělému spojení západních a východních jaderných technologií. V případě Búšehru bylo na přání íránského zákazníka využito šedesát procent původního vybavení a změnu doznalo samotné srdce jaderné elektrárny – reaktor.
Tento ambiciózní krok vedl redaktory nejstaršího amerického energetického časopisu Power k tomu, aby první blok elektrárny Búšehr prohlásili za projekt roku 2014 v oblasti jaderné energetiky. Kromě samotné technologie hodnotili také význam projektu pro energetiku a obyvatelstvo okolního regionu.

S výstavbou původně začala německá firma Kraftwerk Union (později Siemens a součást Arevy, dnes Framatome) v roce 1975, ale o čtyři roky později byly práce ukončeny kvůli íránsko-islámské revoluci. První blok byl v té době dokončen z 85 % a druhý zhruba z poloviny. Projekt byl obnoven až v roce 1992 podpisem smlouvy s ruskou společností Atomstrojexport (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a o šest let později se rozběhly stavební práce.

Bylo rozhodnuto, že bude v maximální možné míře použito původní vybavení, ale dojde k výměně základních komponent, jako reaktoru, parogenerátorů a turbíny, za moderní ruské verze. Znamenalo to zkontrolovat na 80 000 kusů zařízení a konstrukcí a u každé posoudit, zda je schopná provozu a jak ji bude nutné upravit, aby splňovala nové bezpečnostní požadavky. Bylo rovněž potřeba zvětšit železobetonové šachty na reaktorovém sále, aby se do nich vešlo nové vybavení včetně reaktoru VVER-1000.

„Jaderné srdce“ dokončeného bloku začalo tlouct v roce 2011, kdy bylo poprvé dosaženo řízené řetězové štěpné reakce, a garanční provoz byl zahájen v roce 2013. Představitelé íránské vlády uvedli, že od spuštění tohoto bloku země ušetřila více jak čtyři miliardy dolarů, které by jinak musela vynaložit na těžbu 27 milionů barelů ropy pro výrobu elektřiny. Na základě zkušeností s prvním blokem bylo rozhodnuto o výstavbě dalších až osmi bloků typu VVER v Íránu; výkopové práce pro první dvojici začaly v roce 2017.

Uvnitř kulového kontejnmentu JE Búšehr, typického pro německé jaderné elektrárny, se ukrývá reaktor VVER-1000.

Rostovská JE: zakonzervovány všechny čtyři bloky

Dalším výjimečným projektem, který byl na nějakou dobu pozastaven, je Rostovská jaderná elektrárna v Rusku. V 80. letech se zde rozjela výstavba čtyř bloků, avšak v roce 1990 byla kvůli složité hospodářské situaci v Rusku pozastavena (první blok byl v té době dokončen z 95 %).

V průběhu dalších let Rosatom postupně na jednotlivých blocích rozjížděl stavební a montážní práce. První blok byl dokončen v roce 2001, druhý v roce 2010 a třetí v roce 2014. Čtvrtý blok byl připojen k síti 1. února 2018 a nyní prochází fází energetického spouštění, po němž bude následovat zahájení komerčního provozu.
Na této elektrárně není zajímavé jen to, že se zastavila výstavba všech čtyř bloků a že se ji podařilo dotáhnout do konce, ale i technologie Multi-D použitá při její výstavbě. Druhá dvojice bloků Rostovské elektrárny byla vybrána jako referenční projekt pro novou technologii dohlížející na průběh stavebních prací a snižující riziko překročení nákladů a termínu spuštění. Její název odkazuje na větší počet integrovaných dimenzí, takže detailní 3D model bloku je propojen například s časovým harmonogramem prací, s plánem dodávek a řadou dalších databází.

Technologie je používaná nejen při samotné výstavbě, ale již od fáze projektování a dále v celém životním cyklu nové elektrárny. V důsledku tak její použití díky optimalizaci projektování a výstavby vede i ke snížení investičních nákladů a zkrácení délky výstavby.

V této elektrárně mají svou stopu také české firmy, které do ní dodaly od roku 2003 produkci v přepočtu za více jak 600 milionů korun. Jde například o armaturky Arako, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, o výrobce čerpadel Sigma a firmy Kabelovna Kabex, Vítkovice, ZPA Pečky a ZVU strojírny. Tyto firmy tím navazují na více jak šedesátiletou tradici česko-ruské spolupráce v oblasti mírového využívání jádra.

Čtyři bloky Rostovské JE s reaktory VVER-1000

Na závěr ještě uveďme, že nejnovějším přírůstkem na seznam jaderných elektráren, které by mohly po letech konzervace začít vyrábět elektřinu, je filipínská jaderná elektrárna Bataan. Tamní ministerstvo energetiky má v plánu v blízké době rozhodnout o osudu této elektrárny, která byla v roce 1984 sice dokončena, ale nikdy nebyla spuštěna kvůli konfliktu mezi zákazníkem (filipínská vláda) a dodavatelem (americká společnost Westinghouse). Odborníci z Ruska, Jižní Koreje a Slovinska se shodují na tom, že je možné ji rozběhnout. Výčet dalších bloků, jejichž výstavba byla pozastavena, ale dokončena, je uveden v tabulce.


Pro zvětšení klikněte na tabulku.


sommerova@esscom.cz

http://www.rosatom.ru/en/

Reklama
Vydání #3
Firmy
Související články
Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Dodávky pro nejmodernější jaderné elektrárny světa

Koncem února uvedla ruská korporace pro atomovou energii Rosatom do komerčního provozu první blok Novovoroněžské JE-II, která se řadí k nejmodernějším a nejbezpečnějším jaderným elektrárnám na světě. Tento blok je vybaven hermetickými kabelovými průchodkami z produkce společnosti Kabelovna Kabex, která v minulém roce dodala kabely také pro Leningradskou JE-II se stejným typem reaktorů.

Související články
Supravodič, to je 8 200 vláken o průměru pět mikrometrů

Poměrně dobře je známo, že Velký hadronový urychlovač v CERNu používá supravodivé magnety a že je bude používat i tokamak ITER. Jak je to však s použitím supravodičů v dalších vědeckých zařízeních? Kdy byl použit supravodič poprvé?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hyperrychlost pro superspolehlivost

Rosatom vyvíjí a používá superpočítače schopné provést stovky trilionů operací za sekundu.

Multi-D: způsob, jak postavit jadernou elektrárnu včas

Podíváme-li se do světa na průběh výstavby jaderných elektráren, uvidíme, že přístup k řízení projektů se mění, avšak v některých případech až zpětně, což způsobuje zpoždění a nárůst nákladů. Od generálního dodavatele se očekává kromě garance nákladů také garance termínu uvedení do provozu. Jedním ze způsobů, jak toto zajistit, je metodika Multi-D, kterou používá ruská společnost NIAEP-ASE ze struktury Rosatomu.

Novovoroněž II: první reaktor generace III+ na světě

V době, kdy probíhalo aktuální výběrové řízení na rozšíření Temelína, nebyl v provozu žádný demonstrační blok nabízených typů. Dnes se situace mění, protože v prosinci dochází k fyzikálnímu spouštění prvního bloku ruské Novovoroněžské jaderné elektrárny II s reaktorem VVER-1200, který je považován za první reaktor generace III+, jenž bude v provozu.

S jaderným pohonem na Mars jen za měsíc a půl

Doba, která je nutná k dopravení lidské posádky na Mars pomocí současných chemických pohonů, přesahuje rok a půl, což je příliš dlouho, především kvůli působení kosmického záření. Pokud by si loď měla nést palivo potřebné k návratu, doba letu by se navíc ještě prodloužila. V současnosti probíhá testování paliva a komponent pro jaderný reaktor, který by mohl donést lidi k Marsu jen za měsíc a půl.

Mikroelektronika: Atomová baterie

Betavoltaické články využívající radioaktivní rozpad by znamenaly revoluci ve využívání všech systémů, které si vystačí s minimem energie, ale jsou choulostivé na její výpadky. Štafetu výzkumu teď po Američanech přebrali Rusové.

Průlom v jaderné energetice

Na konci loňského roku se podařilo připojit k síti nejvýkonnější průmyslový rychlý reaktor na světě. Jde o BN-800 a uvádí jej do provozu ruský Rosatom v rámci projektu Proryv (česky průlom) s cílem převést technologie pro uzavřený palivový cyklus z laboratoří do praxe.

Přenošené jaderné elektrárny

V souvislosti s odklady termínu spuštění třetího a čtvrtého bloku slovenských Mochovců se objevují otázky, zda má smysl v této stavbě pokračovat. Příklady z domova i ze zahraničí nám ukazují, že i elektrárny, které museli projektanti nosit v hlavě déle, než původně plánovali, si vždy získaly své místo ve výrobě energie a své dokončení si zpětně obhájily.

Kov nad všechny smaragdy

O třetinu lehčí než hliník, mimořádně tvrdý, tuhý a přitom velmi pevný kov. Beryllium, z pohledu chemiků „otec“ žádaného šperkařského minerálu smaragdu, je právem považováno za kov budoucnosti. Má své nezastupitelné místo v kosmických technologiích, palivových tyčích v reaktorech jaderných elektráren, urychlovačích částic. Z jeho slitin s mědí se vyrábí téměř nezničitelné nářadí, ale také žesťové nástroje. Příměsi beryllia najdeme v podmořských internetových kabelech nebo v bateriích mobilních telefonů.

S uranem v podpalubí

V březnovém vydání MM Průmyslového spektra jsme publikovali článek pod názvem Jaderné ledoborce pro Severní cestu. Jelikož tento text vzbudil zájem řady čtenářů, rozhodli jsme se na toto téma připravit další podrobnější příspěvek.

Jaderná energetika: Reaktor do každé kapsy

Postavit velkou jadernou elektrárnu je projekt na celé desetiletí, ve kterém se investice počítají na miliardy dolarů a délka použitých trubek a kabelů na tisíce kilometrů. Náklady i rozměrné technologie lze přitom už dnes srazit do téměř "kapesních" formátů, aniž by konstruktéři museli ustoupit od výroby energie postavené na jaderném štěpení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit