Témata
Foto: Petr R. Manoušek

Stroje v pohybu – Pražská mobilní zvonohra

Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.

Ivan Heisler

V redakci časopisu MM Průmyslové spektrum zastává pozici odborného redaktora. Vystudoval obor Stavební údržba a rekonstrukce tratí na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině. Po ukončení studia pracoval jako projektant ve Státním ústavu dopravního projektování, poté jako redaktor odborných publikací pro uživatele osobních počítačů a jako šéfredaktor časopisu Počítač pro každého. Do MM Průmyslového spektra nastoupil v roce 2021.

Reklama

Na světě existuje pouze pět podobných nástrojů v mobilním provedení, a ten pražský je z nich největší. Pražskou mobilní zvonohru vytvořil před 20 lety český zvonař Petr Rudolf Manoušek za pomoci dvou firem. V dílnách společnosti Royal Eijsbouts v nizozemském Astenu byly odlity zvony, firma Clock-o-Matic z města Holsbeek v Belgii vyrobila nosnou konstrukci a mechanické součásti zvonohry (klaviaturu a ovládání). Srdce zvonů byla vykována doma v Čechách.

Mobilní zvonohra je postavena na základně standardního 20stopého ISO kontejneru. (Foto: Petr R. Manoušek)
Reklama
Reklama

Těžká váha

Jak už jsme zmínili v úvodu, jen samy zvony váží téměř 5 000 kg, celá zvonohra pak 12 000 kg. Aby s ní bylo možné manipulovat, umístili ji tvůrci do prostoru standardního 20stopého (šestimetrového) ISO kontejneru. Z kontejneru však použili jen základnu, na niž navařili nosnou ocelovou konstrukci. Díky použití standardního kontejneru lze zvonohru snadno upevnit na korbu nákladního automobilu uzpůsobeného pro převážení kontejnerů.

Na boku nástroje je umístěna mechanická klaviatura. (Foto: Petr R. Manoušek)

Sestrojit funkční mobilní zvonohru není vůbec jednoduché. Zvony musí být ve svém závěsu dostatečně volné, aby mohly správně znít. Zároveň však musí být bezpečně upevněny, a to tak, aby se jejich vibrace co nejméně přenášely přes celou konstrukci. Kromě těchto, částečně protichůdných požadavků se konstruktéři nástroje museli vypořádat i s tím, že každý zvon musí mít pod sebou patřičný prostor, aby se jeho zvuk mohl náležitě rozvinout. Velmi pečlivě muselo být rozmístění zvonů naplánováno také s ohledem na rozložení hmotnosti celého nástroje, aby mohl být bezpečně přepravován na korbě nákladního automobilu. Menší zvony jsou zavěšeny na nosnících ze speciálního dřeva, odolného proti povětrnostním vlivům, velké zvony musí být na trámech ocelových. Svařovaná ocelová nosná konstrukce je proti korozi chráněna zinkováním, kovové části ovládacího mechanismu jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli.

Srdce zvonů jsou ovládána ocelovými lanky přímo z klaviatury. (Foto: Petr R. Manoušek)
Reklama

Mechanika i počítač – srdce a kladiva

Základem mechanického ovládání zvonohry je mechanická klaviatura doplněná o pedálnici, umístěná uprostřed delší strany nástroje. Zvony jsou rozeznívány údery klasických, kovaných srdcí, jež jsou do pohybu uváděna přímo z klaviatury prostřednictvím systému ocelových lanek, táhel a kladek. Přímý mechanický přenos pohybu umožňuje zohlednit dynamiku úhozu.

Zvonohra je vybavena vlastním osvětlením. (Foto: Petr R. Manoušek)

Nástroj má i paralelní, elektronický systém ovládání, řízený vestavěným počítačem Campa Apollo, do jehož paměti lze vložit více než 100 libovolných skladeb. V tomto případě jsou zvony rozeznívány elektromagnetickými kladivy.

Každý zvon má jednak kované srdce, ovládané z klaviatury, jednak elektromagnetické kladivo, ovládané počítačem. (Foto: Petr R. Manoušek)
Mobilní zvonohra umožňuje pořádat společné koncerty s dalšími nástroji. (Foto: Petr R. Manoušek)

Kromě toho je zvonohra vybavena vlastním osvětlením zvonů i klaviatury, čtyřkanálovým zesilovačem, reproduktory a mikrofonem pro potřeby mluveného projevu. Má také vlastní zdroj elektrické energie – akumulátor, jehož kapacita vystačí na dvouhodinový koncert.

Pražská mobilní zvonohra (carillon) je koncertní nástroj složený z 57 zvonů a vážící (bez automobilu) 12 000 kg. Hráč – carillonér– řídí pohyb klasických, kovaných srdcí jednotlivých zvonů prostřednictvím systému lanek vedených od mechanické klaviatury. (Video: autor)
Technická specifikace
Počet zvonů 57
Hudební rozsah f1, g1 – chromaticky – d6
Klaviatura mechanická, evropský standard
Největší zvon (tón/hmotnost) f1 / 860 kg
Nejmenší zvon (tón/hmotnost) d6 / 5 kg
Hmotnost zvonů celkem 4 950 kg
Hmotnost kompletního nástroje 12 000 kg

Certifikát pro koncerty a ladění

Nástroj má certifikát „Koncertní zvonohra“, to znamená, že splňuje požadavky mezinárodních norem pro tuto kvalifikaci. Jedním z těchto požadavků je přesné ladění každého zvonu, a to s tolerancí pouhé jedné setiny tónu. Jelikož zvon se s takovou přesností nedá odlít (profil zvonu nelze vypočítat a odlít s menší tolerancí než přibližně 1/16 tónu), je třeba každý zvon navrhnout na tón o něco vyšší a po odlití jej „doladit“ jemným osoustružením vnitřní strany věnce. Další zvláštností koncertního nástroje je to, že profily jednotlivých zvonů jsou upraveny tak, aby všechny zvony měly stejně dlouhý dozvuk.

Rozměry nástroje, včetně vozidla Renault Magnum DXI 480.24
Délka 10,2 m
Šířka 2,5 m
Výška 3,9 m
Celková hmotnost 21 800 kg

Velkou výhodou mobilního koncertního nástroje je možnost pořádat společné koncerty s dalšími nástroji.

Vydání #10
Kód článku: 211027
Datum: 13. 10. 2021
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Firmy
Související články
Atraktivní projekty: Roboty jako mouchy

Ze všech létajících tvorů na Zemi nás nejvíc fascinuje hmyz. Může se vznášet, snadno pohybovat v libovolném směru a umí se vyhnout šíleně rychle letící plácačce. Není divu, že inspiroval skupinu vědců a inženýrů postavit nejmenší a nejvíce agilní létající roboty.

Atraktivní projekty: Nepředvídané možnosti 3D tiskáren

Prognostici se zase jednou mýlili. Při předvídání budoucnosti brali do úvahy ledacos, ale na zcela unikátní možnosti tiskáren pozapomněli. Nyní se třírozměrné tiskárny dostaly do centra pozornosti. Jak techniků, tak obchodníků. A také politiků.

Nové možnosti laseru

Čistě a bez kontaminace, kontrastně a za pohybu lze značit filtrační desky jen laserovou technologií.

Související články
Integrovaný obvod o tloušťce jedné molekuly

Lidstvo již zvládlo přeměňovat světlo na elektřinu a vytvořit akumulátory, v nichž nedochází k chemickým reakcím. Problémem však je, že tyto přístroje mají velmi nízkou účinnost. Nejlepších parametrů by se dosáhlo při použití polovodičů o tloušťce jediné molekuly. A ty se nyní naučili vyrábět vědci z ruského institutu MISiS, který je partnerem ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ochrana uměleckých památek: Radiační sprcha

Při restaurování knih, obrazů, ale i nábytku se používají většinou zdraví škodlivé roztoky nebo plyny. Existuje ale i šetrnější metoda, která umělecké předměty prostoupí, aniž by jim nebo samotným restaurátorům ublížila: ozáření gama paprsky.

3D tiskárny mění svět

Ve vídeňském architektonicky velmi působivém divadle Odeon, původně Plodinové burze, se koncem března uskutečnila odborná konference věnovaná 3D tiskárnám, nazvaná Print3Dfuture. Přilákala více než 400 mladých posluchačů, kteří s velkým zaujetím sledovali přednášky o budoucích možnostech i úskalích této progresivní technologie. Organizátorům se totiž podařilo získat atraktivní přednášející z Evropy a USA. A na výstavě v předsálí byly tiskárny doslova v obležení zvídavých zájemců.

Atraktivní projekty: Jen vítr to ví…

Zkrotit vítr a využít jej ve svůj prospěch toužil člověk už od úsvitu dějin. Dodnes jsou známé větrné mlýny na starověké Krétě nebo ve středověkém Holandsku. I na některých místech Čech a Moravy se v minulosti osvědčily. Moderní doba však proměnila i tuto techniku.

Atraktivní projekty: Plující chrámy techniky

Moře a oceány brázdí stále více plavidel, jež budí úžas nejen svými rozměry, ale také technickým vybavením.

Atraktivní projekty: Nejvyšší v Las Vegas

Ráj hazardu a zábavy v Las Vegas obohatí nová atrakce - vyhlídkové kolo o průměru 160 metrů. V dohledné době se má roztočit a pochlubit se nejen atraktivní konstrukcí, ale i svou výškou - 167,6 metru. Bude tedy nejvyšším vyhlídkovým kolem na světě. Náklady přesahují 550 milionů dolarů.

Atraktivní projekty: Sixtinská kaple září

Sixtinská kaple ve Vatikánu se po 500 letech rozzáří zcela unikátně, a to díky nejmodernější technice. Návštěvníkům tak nabídne ojedinělý zážitek. Společnost Osram, výrobce světelných zdrojů a svítidel, ji totiž vybavuje novým systémem LED osvětlení. Systém, jenž je k uměleckým dílům mimořádně šetrný, umožňuje značně vyšší hodnoty osvětlení. Navíc ve srovnání se stávajícím osvětlovacím systémem spotřebovává méně energie.

Atraktivní projekty: Tramvaje se vracejí do L.A.

Účastníci referenda v centru Los Angeles před rokem schválili projekt financování výstavby jedné okružní tramvajové linky ve výši 125 milionů dolarů. Do provozu by měla být uvedena v roce 2016.

Atraktivní projekty: FEL ČVUT v Praze s USA proti teroru

Velkými výzvami současnosti jsou jednak řízení a koordinování bezpilotních letadel a jednak ochrana lodí před piráty a teroristy. Těmito tématy se kromě jiných zabývají také vědečtí pracovníci, pedagogové a studenti na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze.

Atraktivní projekty: Chytře na energetiku

Stále častěji se hovoří o chytrých sítích v energetice (smart grids), ale cesta k nim je ještě daleká. Zatím je nutné se držet spíš při zemi a myslet na inteligentní energetické řešení budov. Těch nových, ale i těch stávajících.

Novinky v oboru komunikačních a identifikačních technologií

Motorola Solutions na tiskové konferenci, konané v Brně, představila nové výrobky, které uvádí na trh. Uvedená společnost nabízí kompletní portfolio čteček čárových kódů, mobilních terminálů pro podniky, zařízení pro sběr dat a bezdrátovou infrastrukturu pro použití v rámci obchodu a dodavatelsko - odběratelských organizací. Produkty společnosti mají usnadnit spojení maloobchodních prodejců se zákazníky, vybavit prodejní asistenty a IT organizace pro plnění úkolů podniku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit