Věděli jste, že společnost Heidenhain je mimo jiné také výrobcem vysoce přesných ložisek i snímačů? A proto dokáže nabídnout snímač, který integruje obě tyto části. Jedná se o úhlové snímače Heidenhain MRP.
Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.
Vozidlo pochází z Rakouska, přesněji řečeno je vyrobeno rakouskou firmou Rosenbauer International, jež je největším světovým výrobcem protipožární techniky. Panthery, které slouží ruzyňským letištním hasičům, mají v technickém průkazu rok výroby 2017 a patří už ke čtvrté generaci vozidel této modelové řady, určené speciálně pro zásahy na letištích. První vozy Panther firma představila v roce 1991, nedávno tedy tato rodina velkých koček oslavila třicáté narozeniny.
Kdo by čekal červenou, tradiční barvu hasičských vozů, ten bude při pohledu na tyto speciály překvapen. Jsou totiž opatřeny fluorescenční žlutozelenou barvou a na bocích mají bílý reflexní pruh. Tyto barvy jsou za snížené viditelnosti lépe vidět než červená a letecké předpisy žlutozelenou variantu umožňují (v USA ji dokonce předepisují).
Základem každého automobilu je podvozek a srdcem motor. Vozidlo Panther je postaveno na třínápravovém podvozku vlastní konstrukce Rosenbauer Panther 36.700 se stálým pohonem všech kol Kessler. Sílu dodává vozu 16litrový přeplňovaný řadový šestiválec Volvo TAD1662VE s výkonem 515 kW a točivým momentem 3 150 Nm (motor splňuje emisní normu Euro 5). O přenos tohoto výkonu se stará šestistupňová automatická převodovka Twin Disc TD61-1179. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 115 km.h-1 a vůz dokáže z nuly na 80 km.h-1 zrychlit za 34 sekund, což je na 36tunový kolos velice slušný výkon. Kola jsou opatřena kotoučovými brzdami.
Šestimístná kabina pro posádku i nástavba jsou vyrobeny z hliníkových plechů a hliníkových profilů, hliníkové jsou také rolety, jimiž jsou uzavřeny boční skříně nástavby.
Veškeré osvětlení vozu a okolního prostoru zajišťují svítidla s LED diodami. Pro lepší osvětlení prostoru slouží světelný stožár se čtyřmi LED reflektory, který lze vysunout až do výšky 5 m nad terén a elektricky jej otáčet a naklápět. Řidič má k dispozici systém nočního vidění (termovizi) a také obraz kamery snímající prostor za vozidlem. Užitečným pomocníkem je speciální navigační systém s velkou obrazovkou. Vše je uspořádáno tak, aby automobil při zásahu mohl kompletně ovládat jeden člověk z místa řidiče.
Elektřinu potřebnou pro všechny systémy vozu dodává vestavěný elektrický generátor (230/400 V), poháněný řemenem od motoru.
Nejnápadnější částí vozu je hydraulické rozkládací rameno HRET (High Reach Extendable Turret), které auto veze na střeše. V případě potřeby rameno dosáhne do přibližně osmimetrové vzdálenosti před vozidlo a do výšky až 16,5 m nad zemí a lze jím otáčet do stran (o úhel 30° od osy vozu). Díky výškovému dosahu může shora hasit i tak velká letadla, jako je Airbus A380.
Na rameni je nejen požární monitor („monitor“ je hasičský termín pro zařízení, které by laik nazval vodním dělem), ale také světlo, barevná kamera a kamera termovizní. Záběry z kamer jsou přenášeny na displej, umístěný v kokpitu. Když je rameno složené, má jeho monitor maximální průtok 6 000 litrů za minutu a dostřik 90 m (výkon lze snížit na polovinu, pak se dostřik zkrátí na 65 m). S rozloženým ramenem je maximální průtok 3 800 l.min–1 a dostřik cca 80 m.
Některé vozy Panther mají na rameni také zařízení schopné prorazit plášť trupu letadla a efektivně hasit požár uvnitř. Tato „stříkací jehla“ s 520 mm dlouhým hrotem nabízí maximální průtok 1 000 l.min-1 a dokáže prorazit například čtyřmilimetrový hliníkový plech nebo ocelový plech silný 2,5 mm. při použití tohoto zařízení lze využít termokameru, podle jejíchž záběrů může obsluha vyhledat místo, kde je třeba hasit. Vše se opět ovládá jednou rukou, a to prostřednictvím joysticku, umístěného na středovém panelu v kokpitu vozu.
Druhý monitor je připevněn na konzole na předním nárazníku vozu, maximální průtok je 1 500 l.min–1 a dostřik 60 m. Obě tato „vodní děla“ jsou ovládána joystickem z místa řidiče a spolujezdce. Hasiči mají k dispozici také naviják s 50metrovou hadicí, zakončenou ručně ovládanou proudnicí (zde je maximální průtok 180 l.min-1), a sadu centrálně ovládaných vodních trysek, umístěných na spodní části podvozku, a to před přední nápravou a mezi nápravami. Tyto trysky v případě potřeby chrání podvozek před sálavým teplem.
Veškeré požární prostředky ve výbavě vozu jsou vlastní provenience – všechno pochází od firmy Rosenbauer.
Každé správné hasičské auto má na korbě cisternu. Ani vozidlo Panther není výjimkou: v jeho nástavbě jsou integrovány polypropylenové nádrže na hasivo. Vodní nádrž má objem 12 500 litrů a je vytápěna a osazena vlnolamy. Je tu i nádrž na pěnidlo, ta má objem 1 500 l. Auto veze také tlakovou nádobu s 250 kg hasicího prášku, jehož hnacím médiem je stlačený dusík. Prášek lze podle potřeby použít v obou monitorech (na rameni i na nárazníku) a také prostřednictvím samostatné 30metrové hadice, uložené v jedné z bočních skříní vozu.
Ptáte-li se, kolik takové auto může stát, odpověď by mohla znít vyhýbavě: Záleží na konfiguraci. Ruzyňští hasiči jsou však konkrétnější. Za jeden letištní hasičský speciál Panther čtvrté generace (mimochodem, na Letišti Václava Havla Praha slouží i o něco starší vozy Panther předchozí generace) zaplatili přibližně 27 milionů korun (včetně DPH).
Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther
KHA 80/12 500/1 500/0/250 – S2
Podvozek: Rosenbauer 6 x 6
Nástavba: Rosenbauer
Rok výroby: 2017
Podvozek: Rosenbauer Panther 36.700 se stálým pohonem všech kol (Kessler)
Motor: šestiválcový přeplňovaný, Volvo TAD1662VE, objem 16 litrů
Výkon: 515 kW
Točivý moment: 3 150 Nm
Převodovka: šestistupňová, automatická Twin Disc TD61-1179
Maximální rychlost: 115 km.h-1
Rozměry: délka 11,71 m, šířka 3,00 m, výška 3,65 m
Celková přípustná hmotnost: 36 000 kg
Zbarvení: fluorescenční zelenožlutá s bílým reflexním pruhem
Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.
Aktuálním tématem současné doby jsou diskuze o lokálních ekonomikách, jejich vlivu na inovační potenciál, vytváření firemní kultury a rozvoj podnikatelského prostředí. Jejím velkým zastáncem a propagátorem je profesor Milan Zelený. Učíme se od Baťů a jejich metody bychom měli s potřebnou modifikací upravovat pro naši dobu. Nedávno jsem měl možnost navštívit německého výrobce obráběcích strojů, společnost Hermle, která mojí optikou pohledu splňuje znaky lokální výroby s globální působností. Na každém kroku to bylo znát.
Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.
Moravská firma Motor Lučina je předním exportérem ocelových konstrukcí ve střední Evropě. Svůj úspěch majitelé postavili na zkušenostech z krize. „Rok 2010 byl pro nás nejhorší v historii firmy. V době celosvětové krize, kdy jsme bojovali o zachování firmy, jsme zjistili, že nás okrádá náš vlastní generální ředitel. Ztráty byly ohromné. Dnes, po letech, nám to paradoxně několik desítek milionů zase přineslo, jelikož jsme se poučili. Pro firmu není nic horšího, než když se ji dvacet let daří. Dokud nepoznáte dno, tak se od něho nemůžete odrazit,“ říká jeden z majitelů společnosti Motor Lučina Tomáš Polach, který se s redakcí MM Průmyslového spektra podělil o své zkušenosti s podnikáním.
Poslání Inženýrské akademie ČR (IA ČR) spočívá v odborné podpoře a rozvoji technických věd a technického školství, jakož aplikaci nových poznatků vědy a výzkumu. Naším cílem je přispět k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Na stránkách MM Průmyslového spektra představujeme IA ČR potřetí, tentokrát se zaměříme na dopravu.
Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.
O automobilech značky Tatra slyšel snad každý. Tatrovky jsou pověstné díky své průchodnosti nejtěžšími terény v extrémních klimatických podmínkách, vysoké spolehlivosti a užitným vlastnostem. Jak se dnes tatrovce daří? Řekněme přímo, že po dlouhé době dobře, a snaží se k tomu přispět i Dormer Pramet.
Retraky BT Reflex disponují nyní výrazně vyšší rychlostí zdvihu a spouštění s nákladem i bez něho a dominuje v tomto důležitém výkonovém ukazateli celému trhu. S prázdnými vidlicemi BT Reflex zrychlil dokonce o více než 40 % a blíží se dosud nikdy nikým nedosažené metě 1 m za sekundu.
Nová Toyota Tonero s nosnostmi 1,5 až 8 tun svou vysokou produktivitu a efektivnost opírá o čistý, úsporný a štíhlý provoz, nadstandardní výkon, ale zejména o vynikající odolné průmyslové motory splňujících s přehledem Stage V - nejpřísnější emisní normu v historii.
Nový elektrický nízkozdvižný paletový vozík BT Levio LWI160 s nosností 1 600 kg je prvním v historii, který je kompletně postaven na platformě unikátní modulární li-ionové baterie Toyota. Jde o velmi kompaktní, lehký a provozně úsporný vozík, který znamená nový kvalitativní standard v tomto segmentu strojů pro horizontální přepravu.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou